بورس بازی پشت‌درهای بسته

جلسات مجلس یازدهم با وزرای دولت امروز برای بررسی وضعیت بورس و ارز آغاز می‌شود

بورس آرام نمی‌گیرد. فراز و فرودها ادامه دارد و حالا مجلس یازدهم وارد گود شده است. امروز جلسه مجلس برای بررسی وضعیت بورس غیرعلنی است. وزیر اقتصاد، رییس بانک مرکزی و مدیرعامل بورسبه دعوت نمایندگان راهی بهارستان شدند. به گفته سخنگوی هیات رییسه مجلس قرار است در جلسه غیرعلنی وضعیت بازار بورس و ارز بررسی شود. مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی نیز درباره این جلسه به «فراز» می‌گوید: «در جلسات غیرعلنی معمولا شرایط تحلیلی می‌شود و نمایندگان نقطه‌نظرات خود را با سیاست‌گذار مطرح می‌کنند. بدون اینکه علنی بودن آن روی بازارها تاثیربگذارد، تغییر دهد یا مشکل درست کند.» طغیانی البته درباره مطالبه مجلس یازدهم از دولتی‌ها نیز صحبت می‌کند. به گفته این نماینده «مطالبه اصلی پایداری بورس است. در کمیسیون اقتصادی نیز زمانی که بورس بالا می‌رفت یا حالا که پایین آمده مطالبه ما این است که بازار روند معقول و منطقی داشته باشد.» اما طغیانی می‌گوید که این بالا و پایین رفتن از منطق پیروی نمی‌کند و همین موضوع در جلسه غلیرعلنی مورد سوال نمایندگان خواهد بود. بر اساس گزارش‌ها، شاخص بورس در پایان داد و ستدهای دیروز هر چند با نوسان همراه بود، اما در نهایت با رشد بیش از ۲۷۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۷۶۴ واحد رسید.

جلساتی که دموکراتیک نیست

برگزاری جلسات غیرعلنی مجلس و تعداد زیاد آن در مجلس دهم همواره محل انتقاد بود. به گفته علی لاریجانی رییس وقت مجلس این غیرعلنی‌ها تا ۵۳ جلسه نیز رسید. نمایندگان منتقد تاکید کرده بودند که این جلسات بیش از آنکه جنبه تصمیم‌گیری داشته باشد جنبه توجیهی داشته است. حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مجلس دهم این جلسات را غیردموکراتیک می‌دانست. چرا که مهم‌ترین مسائل در این جلسه مطرح می‌شد اما محتوای جلسات در رسانه‌ها مطرح نمی‌شد. موضوع افزایش قیمت بنزین نیز در یکی از جلسات غیرعلنی مطرح شده بود که البته برخی از نمایندگان آن را انکار می‌کردند. البته برخی دیگر از نمایندگان مجلس دهم نیز معتقد هستند که در این جلسات وقت مجلس بدون هیچ نتیجه‌ای هدر می‌رود. مجلس یازدهم هم که کار خود را با فراخواندن وزرای دولت برای ارایه گزارش آغاز کرد خیلی سریع به برگزاری جلسات غیرعلنی روی آورده است. پیش از این هم نخستین جلسه این مجلس اصولگرا با وزرای نفت و اطلاعات به صورت غیرعلنی برگزار شد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، علت برگزاری جلسه غیر علنی را «محرمانه بودن برخی اطلاعات و جلوگیری از سوء استفاده دشمنان» عنوان کرده بود. دومین جلسه غیرعلنی نیز مسائل منطقه‌ای با حضور سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مجلس یازدهمی‌ها با تا کنون با امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز پشت درهای بسته جلسه تشکیل دادند.

وزرا در مسیر بهارستان

این هفته مجلس یازدهم بار دیگر میزبان وزرای دولت هستند. این بار جلسه امروز با وزیر اقتصاد غیرعلنی است. اما قرار است بیژن زنگنه وزیر نفت و محمدجواد ظریف وزیرخارجه نیز میزبان بهارستان باشند. احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیات رییسه مجلس یازدهم در این باره گفته «مجلسیان زنگنه را هم به مجلس فراخوانده‌اند.»‌ به گفته امیرآبادی در این جلسه قرار است قرار وضعیت «وضعیت فروش نفت و درآمدهای نفتی محل بررسی قرار گیرد.» هنوز زمان زیادی از آخرین چالش مجلس یازدهم با وزیرنفت نگذشته است. ۱۱۴ نماینده در نامه‌ای به روسای قوا نوشتند که مخالف حضور زنگنه در وزارت نفت هستند. زنگنه نیز در پاسخ به این نامه گفت که آماده پاسخ دادن به انتقادهای مطرح شده از سوی نمایندگان است. به این ترتیب حتی ممکن است در جلسه پیش‌روی مجلس با وزیرنفت جنجال‌ بین او و نمایندگان مخالف بالا بگیرد.

وزیرخارجه نیز که همواره در راس انتقادهای اصولگرایان علیه دولت بوده است قرار است بار دیگر راهی بهارستان شود. به گفته ابولفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ظریف قرار بوده تا برای پاسخ‌گویی به سؤالات هشت نماینده حضور پیدا کند، «اما ایشان تشریف نیاورد.» این نماینده مجلس یازدهم گفته که «طبق تبصره ۱ ماده ۲۰۸ و بند ۱ ماده ۲۰۷ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، جلسه سؤال این نمایندگان در صحن علنی برگزار خواهد شد.» عمویی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه امروز ظریف میزبان وزیر امور خارجه هند بوده است و شاید به این دلیل به جلسه کمیسیون نرسیده هم گفت: «جلسه دوم دعوت از وزیر امور خارجه بود؛ اولین‌بار وزیر در تاریخ ۲۶ مرداد برای پاسخ به سؤالات دعوت شده بود که تشریف نیاورد. برای جلسه امروز هم در نامه‌ای اعلام کردند امکان حضور ندارند. از این جهت طبق آیین‌نامه سؤال به صحن علنی فرستاده شد. به جهت عدم حضور وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون برای پاسخ به سؤالات نمایندگان، این سؤالات در صحن علنی مطرح خواهد شد.» نکته اینجاست که اولین و آخرین حضور ظریف در مجلس یازدهم با حاشیه‌های فراوانی همراه بود. ظریف البته در مجلس دهم نیز بیشترین حضور را در مجلس بین وزرا داشت. او اما وقتی برای نخستین برای ارایه گزارش به مجلس یازدهم مورد هجمه قرار گرفت و فریاد «دروغگو» را خطاب به خود شنید. با این همه ظریف در آن جلسه نیز تاکید کرد که همه اقدامات و مذاکرات او تحت نظر مقام معظم رهبری انجام شده است. حال باید دید که بار دیگر محمدباقر قالیباف برای آرام کردن فریادهای اصولگرایان و نمایندگان نزدیک به پایداری با مشکل مواجه خواهد شد یا نه.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.