صادرات به استان های همسایه؛ رویکرد جدید مدیران استان کردستان

صنعت و به طبع آن بخش های مختلف تولید در کشور با شیوع گسترده ویروس کرونا دچار بحران های جدی شدند. در این میان فریاد بی صدای بخش بزرگی از تولید کنندگان بومی در استان ها و شهرستان های مختلف کشور شنیده نشد و این تولیدکنندگان اکنون در شرایط سختی به کار خود ادامه می دهند. خرم دشت کردستان یکی از معدود کارخانه های استان کردستان است که همچنان و پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های فراگیر پس از آن، فعال باقی مانده است و پس از روبه رو شدن با چالش های فراوانی که به سبب کرونا ایجاد شد و بعد از یک ماه تعطیلی در اوایل سال جاری مجددا تولید خود را از سر  گرفته و حتی در مقطعی توانسته افزایش ظرفیت در تولید نیز داشته باشد.

«پیمان قادری» مدیرمالی کارخانه خرمدشت کردستان اما گله های بسیار از وعده های داده نشده و اقداماتی که انجام نشده دارد و وضعیت تولید را برای «فراز» را اینگونه توصیف می کند که « بعد از تعطیلات کارخانه حدود ۱۵هزار تن گوجه فرنگی جنوب را جذب کرده ایم و از اوایل مرداد ماه نیز مشغول به جذب محصولات داخل استان نیز هستیم و هم زمان نیز خط ذرت ما نیز فعال است،کارخانه در شرایط مناسبی ست و امسال تا ۶۰هزار تن نیز ظرفیت تولید داریم. اما کارخانه های تولیدی در استان کردستان بعد از عبور از کرونا با یک چالشی بزرگتر تر از این بیماری  روبه رو هستند. ارسال مواد لازم کارخانه های استان به استانی دیگر! این کار در حالی صورت می گیرد که کارخانه خرم دشت کردستان از ۴۰ هزار تن ظرفیت ۲۸ هزار تن ظرفیت خالی دارد و این اقدامات نامناسب مسئولان جهادکشاورزی استان می تواند کارخانه  را  به نابودی بکشاند. با وجود حمایت های دولت از کارخانه ها و جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان ،این بار مسئولان استانی خسارت های بزرگی را به کارخانه ها وارد می کنند»

پیمان قادری در ادامه و با شرح ماجرا  برای ما توضیح می دهد که « کارخانه در حال حاضر فعالیت خود را انجام می دهد. اما متاسفانه مسئولان استان هیچ همکاری نمی کنند.» او در ادامه نیز می گوید که:« امسال طرح خرید حمایتی از طرف دولت اجرا می شود که با اجرای  این طرح  به علت کاهش قیمت گوجه فرنگی و برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان، ازبین رفتن انگیزه کشت و تولید این محصول از سوی تعاون روستایی انجام می شود. اما تمایل مسولان فقط به سمت استان های همجوار  است در صورتی که حتی یک مسول نیز دغدغه ی کارخانه های داخل استان را ندارند و با این کارها مانع ادامه فعالیت کارخانه می شوند.صادر کردن مواد اولیه به استان دیگر در صورتی مجاز است که مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های استان تامین شود و در صورت تامین کامل این کارخانه ها مقدار اضافه به استانی دیگر صادر شود. این اقدام در صورتی ست که امسال حدود ۷۰۰هکتار کشت گوجه فرنگی در استان انجام شده است که این مقدار در صورتی که کامل به کارخانه داخل استان اختصاص داده شود ۴۰ هزارتن ظرفیت کارخانه خرم دشت را تامین می کند.»

قادری در این ادامه نیز توضیح می دهد که «مسئولان برخلاف طرح کشوری عمل می کنند زیرا باید در مرحله مواد اولیه کارخانه استان تامین شود و مابقی آن در صورت لزوم به استان دیگر ارسال شود اما مسولان استانی به اینگونه عمل می کنند که ارسال مواد اولیه  از کردستان به کرمانشاه را مجاز می دانند اما بالعکس آن خلاف و ممنوع است.
جهاد کشاورزی استان کردستان و سازمان تعاونی روستایی  که باید حامی و پشتوانه کارخانه ها باشند در استان کردستان مسبب به وجود آمدن مشکلات و تعطیلی  در کارخانه های استان هستند. اقدامی که باید از سوی جهاد کشاورزی صورت گیرد و باید اینگونه باشد که مجوز را برای کشاورز و تحویل به کارخانه مورد نظر صادر کند.اما این مجوز  به جای کارخانه های کردستان به اسم استان های دیگر صادر می شود. هرچند که تمام کارخانه با یک قیمت محصول را از کشاورز خریداری می کنند اما این چشم پوشی  از ظرفیت و پتانسیل کارخانه های داخل استان  باعث می شود کارخانه با تمام ظرفیت خود فعالیت نداشته باشد و وضعیت بیکاری و رکود کارخانه ها را افزایش دهد. با این اقدامات مدیران استان محرومیت در درون کارخانه های استان هم نهادینه شده است و هرچقدر تولید و ظرفیت کارخانه بیشتر می شود اما فشار مسئولان جهادکشاورزی  استان به کارخانه های تولیدی نیز بیشتر می شود.»

در ماه های اخیر و با وجود کرونا معدود کارخانه های استان در تولید و میزان ظرفیت افزایش پیداکرده اند و قادری در این باره می گوید: «هرچند اپیدمی کرونا شرایطی مانند فروش را سخت کرده است  اما در بحث صادرات،کارخانه نسبت به سال قبل وضعیت بهتری پیدا کرده است  در این فصل حدود  ۵۰۰تن صادرات داشته ایم  و نسبت به فصل مشابه ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است اما در مورد قیمت محصول  سال قبل سطح زیرکشت حدود ۸ هزار هکتار بود اما امسال به۴ هزار هکتار کاهش یافته است. علاوه بر این اقدامات مسئولان و ارسال محصول به کرمانشاه از عوامل گرانی گوجه فرنگی ست.سایر ادارات مرتبط با کارخانه نیز اقداماتی شبیه به جهادکشاورزی دارند و به جای اینکه در این وضعیت بیشتر با کارخانه ها همدلی کنند و همراهی بیشتری داشته باشند مدام مانع تراشی می کنند.» پیمان قادری درباره مشکلات پیش روی تولید نیز به «فراز» می گوید که :«برخی ادارات کارشکنی می کنند. ولی شرکت های  خدماتی مانند اداره برق و گاز  تا زمان کوتاهی از موعد مقرر سپری می شود تهدید به قطعی برق می کنند. در صورتی که  بیش از 90 فعالیت دستگاه های کارخانه نیز به این امور وابسته است  اما اداراتی مانند بیمه و مالیات در بسیاری از مواقع نیز کمک کرده اند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.