بورس روی الاکلنگ صعود و نزول

صعود دوباره شاخص بازار سرمایه به کانال یک میلیون و 600 هزار

مدتی است بورس یک روز جلو میرود و روزی دیگر عقب می‌نشیند، این وضعیت را بسیاری وضعیت دو گام به پس و یک گام به پیش می‌نامند و بررسیها نشان از آن دارد تا پایان شهریور ماه این وضعیت باقی بماند.
«همایون دارابی» کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با خبرآنلاین در همین باره گفته است که «بورس در حال شناخت کف باثباتی هست و فشار طبیعی در حول و حوش یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد طبیعی است. به طور طبیعی دو روز مثبت و دو روز منفی یا سه روز مثبت و دو روز منفی یک الگوی فعلا شناخته شده است و بازار فعلا در حال تکرار این الگو هست. به نظر می رسد تا رسیدن اخبار قوی که بتواند یک ترند جدید را در بازار ایجاد بکند، شرایط در همین فضا باقی بماند.» وی همچنین در پاسخ به سئوالی در خصوص این که آیا حقوقی‌ها مسئولیت خود را درست ایفا می کنند؟ گفته است که «عبارت حقوقی تعریف بسیار وسیعی دارد. بزرگان بازار کارشان را درست انجام می‌دهند. به نظر میرسد مجموعه هماهنگ‌های انجام شده نیز درست است.»

وی با اشاره به اینکه صندوق های بزرگ خریدهای گسترده‌ای را از دو هفته پیش آغاز کردند ادامه داد: «تلاش می‌کنند شرایط بازار را از مازاد عرضه خارج کنند.از سوی دیگر باید توجه داشت تحولات بیرون بازار به ویژه افزایش قیمت دلار به صورتی است که از باقی بازارها جلو افتادهکه عملا ریزش‌های اخیر بازار سهام، به ارزندگی بیش از پیش این بازار منجر شده است.»

وی در توضیح این مطلب افزود:«در این شرایط که بازارها رد حال رشد هستند،قیمت سهام نزدیک ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است این بدان معنی است که ارزندگی بازار را افزایش یافته است. به نظر من اگر ریزش هم در بازار داشته باشیم هیجانی است و از منطق اقتصادی پیروی نمیکند.»
وی گفت: «بازار ۵ ماه پیاپی مثبت بود اما حالا حتی یک ماه هم نیست که شاخص وضعیت منفی را تجربه کرده است. سال گذشته نیز در محدوده زمانی شهریورماه تا مهر بازار حول و حوش ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد. همین رشد و ریزش نشان می‌دهد باید کارنامه بازار را در دراز مدت بررسی کنیم. حمایت نباید لزوما به معنای مثبت شدن بازار باشد. نقدشوندگی سهام ، فاکتور مهم‌تری هست. یعنی این که اگر کسی قصد فروش دارد خریداری روبرویش وجود داشته باشد.»

بورس روی کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار
این تحلیل ها در حالی است که در جریان داد و ستدهای امروز بازار سرمایه بیش از ۷میلیارد و ۸۱۵میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۹هزار و ۷۴۶میلیارد تومان در بیش از یک‌میلیون و ۳۳۴هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۲۹هزار و ۲۹۹واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۶۰۷ هزار و ۴۸۹ واحد قرار گرفت.
بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران شد و در مقابل شرکت‌های بانک پارسیان، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و گروه بهمن با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله یک میلیارد و ۷۲۲میلیون ورقه به‌ارزش ۳هزار و ۸۵۰میلیارد تومان در ۵۱۶هزار و ۴۷۱نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۲۳۰واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۷هزار و ۱۳واحد قرار گرفت.

بازار سرمایه در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل این بازار با بیش از ۲۹ هزار واحد صعود، به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد بازگشت.

به گزارش ایسنا، در معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل با ۲۹ هزار و ۲۹۹ واحد صعود رقم یک میلیون و ۶۰۷ هزار واحد را ثبت کرد اما شاخص کل با معیار هم وزن با ۲۶۰ واحد کاهش، در رقم ۴۲۲ هزار و ۸۸۷ واحد ایستاد.

معامله‌گران این بازار یک میلیون معامله به ارزش ۹۷ هزار و ۴۶۸ میلیارد ریال انجام دادند.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گلگهر و گسترش نفت و گاز پارسیان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل بانک پارسیان و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، بانک صادرات ایران، بانک تجارت، سرمایه‌ گذاری غدیر و سرمایه‌ گذاری سیمان تامین نیز نمادهای پربیننده این بازار بودند.

ورود مجدد فرابورس به کانال ۱۷ هزار واحد

شاخص کل فرابورس نیز با ۲۳۰ واحد صعود رقم ۱۷ هزار و ۱۳ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۵۱۶ هزار معامله به ارزش ۳۸ هزار و ۵۰۳ میلیارد ریال انجام شد. پتروشیمی مارون، پلیمر آریاساسول، سنگ آهن گوهرزمین، فولاد هرمزگان جنوب، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و پتروشیمی تندگویان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند. لیست نمادهای پربیننده این بازار از بانک دی، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پلیمر آریاساسول، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس، گروه سرمایه‌ گذاری میراث فرهنگی و صنایع ماشین‌های اداری ایران تشکیل شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.