ثبات نسبی در بازار سرمایه

نگاهی به تحرکات اخیر سه بازار بورس، سکه و ارز در روزهای اخیر

بازار بورس تهران طی ماه‌های گذشته بارشدی بی‌سابقه در صدر بازارهای سودده کشور رسید و همین عامل سبب شد تمرکز سرمایه از طلا و ارز برداشته و در تالار شیشه‌ای بورس سرریز شود. در این مدت بازار سرمایه دو بار شاهد سقوطی آزاد بود و به این ترتیب افراد بسیاری متضرر شدند. ضرری که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند در نتیجه چند عامل به وجود آمد. از رفتار هیجانی جمعیتی که به یکباره تمام سرمایه خود را در خطر می‌بینند تا دخالت‌های دولت و برخی فعالیت‌های سهامداران حقوقی در این بازار. حالا اما چند وقتی است که «اصلاح» و «گشایش اقتصادی» کلیدواژه‌هایی است که کمی از تحرکات غیر متعارف در بازار جلوگیری کرده است.

بر اساس آخرین آمارها از بورس امروز، شاخص کل بورس که به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عقب گرد داشت امروز با بیش از ۳۹ هزار واحد رشد، به کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بازگشت. به گزارش ایسنا، معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۳۹ هزار و ۵۰۵ واحد صعود، رقم یک میلیون و ۷۰۴ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۲۱۰۲ واحد رشد کردذ و در رقم ۴۳۰ هزار و ۲۰۲ واحد ایستاد. معامله گران امروز دو میلیون معامله به ارزش ۱۷۷ هزار و ۹۷۳ میلیارد ریال انجام دادند.

«حسین سلاح ورزی»  نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در صفحه مجازی خود آینده این بازار را اینطور پیشبینی کرده است: «بورس بخش عمده‌ای از مسیر اصلاحی را طی کرده و با توقف تصمیمات ناصواب، در روزهای آتی نمادهای ارزنده با رشد و سهام غیر ارزنده با کاهش قیمت به مسیر خود ادامه خواهند داد. اگر مداخله و دستکاری در بازار نباشد، بورس ضمن رشد با ثبات، نقش علامت دهی به نظام اقتصادی را به خوبی ایفا خواهد کرد». .

بازار بورس امروز شاهد تاثیر مثبت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل گهر، سرمایه گذاری غدیر، معدنی و صنعتی چادرملو و گسترش نفت و گاز پارسیان نسبت به سایر نمادها بود..

شاخص کل فرابورس نیز با ۴۶۹ واحد رشد، در رقم ۱۷ هزار و ۹۲۰ واحد ایستاد. در این بازار ۷۲۹ هزار معامله انجام شد که ۵۴ هزار و ۱۸۳ میلیارد ریال ارزش داشت.

سنگ اهن گهر زمین، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی مارون، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و سهامی ذوب آهن اصفهان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند. .

بازار ارز چطور از بورس تاثیر می‌پذیرد؟

در بازار آزاد هم‌اکنون قیمت دلار با افزایش نسبت به قیمت های پایانی دیروز،  ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان، یورو ۳۲ هزار تومان و درهم امارات ۷ هزار ۴۴۰ تومان اعلام  شده است. تشدید نوسانات ارزی و ورود دلار به کانال ۲۷ هزار تومان موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد مقدمات کاهش قیمت‌ها را در بازار ارز فراهم کرد. .

سیاست‌های بازارساز موقتا در روز نخست اجرای طرح در بازار جواب داد و دلار با کاهش۱۰۰۰ تومانی همراه شد؛ دلار از ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان به ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان در پایان معاملات کاهش یافت. .

اما روند نزولی در بازار خیلی دوام نداشت و از دیروز رسماً مدار قیمتی ارز افزایشی شده است؛ این درحالی است که در روزهای گذشته بازارساز به منظور کاهش اختلاف نرخ رسمی دلار با بازار آزاد، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی های بانکی و بازار متشکل ارزی را بیش از 3 هزار تومان  افزایش داد. اما افزایش نرخ ارز رابطه‌ای دوسویه با بورس دارد. این نرخ می‌تواند موجب هجرت برخی سرمایه‌گذاران از بازار سهام به بازار ارز شود، در نتیجه یک عامل کاهشی برای شاخص بورس به حساب می‌آید. اما از طرف دیگر افزایش قیمت دلار سودآوری شرکت‌های بورسی را نیز افزایش می‌دهد و می‌تواند یک نیروی افزایشی برای شاخص باشد.

سکه و ریزش قیمت

سکه امروز در بازار با ریزش ۵۰ هزار تومانی که تجربه کرد، به ۱۲,۹۰۰,۰۰۰ (دوازده میلیون و نهصد هزار) تومان رسید. قیمت سکه در حالی امروز پایین آمد که نیم سکه افزایش قیمت را تجربه کرد و قیمت ربع سکه هم ثابت ماند.نیم سکه، امروز به ۶,۷۵۰,۰۰۰ (شش میلیون و هفتصد و پنجاه هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۷۴ درصدی داشته است. ربع سکه امروز بدون تغییر بود و ۳,۸۰۰,۰۰۰ (سه میلیون و هشتصد هزار) تومان قیمت خورد. در بازار امروز هر سکه گرمی نسبت به روز قبل ، با ۲۰۰۰۰ تومان افزایش، ۱,۹۷۰,۰۰۰ (یک میلیون و نهصد و هفتاد هزار) تومان نرخ گذاری شد. تحلیل‌ها از بازار سکه  از این قرار است که نیم سکه که از بهمن ماه درون یک کانال صعودی در حال نوسان قیمتی است، در حال حاضر درون یک الگوی تراکمی در حال نوسان است ، که خروج قیمت از هرکدوم از اضلاع این مثلث میتواند تعیین کننده ی روند آتی قیمت باشد.

در سناریوی نزولی قیمت  حمایت‌های مهم قیمتی نیم سکه در صورت خروج از ضلع پایین تراکم در حدود قیمتی ۴۷۰۰۰۰۰۰ و ۴۰۰۰۰۰۰ تومان قرار دارد. همچنین مقاومت های مهم پیش روی قیمت در صورت گذر از ضلع بالای الگو و در سناریوی صعودی قیمت در ۵۸۵۰۰۰۰ و ۶۹۹۰۰۰۰ تومان قرار دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.