انکار می‌کنم، پس هستم!

نگاهی به مصاحبه «محمود احمدی‌نژاد» رییس دولت سابق با رادیوفردا

از نظر او گذشته‌ها گذشته و باید به فکر امروز بود. او همان کسی است که می‌گوید «هر انسانی در هر نقطه از جهان دچار مشکل می شود باید ناراحت شد.» هر نقطه از جهان او اما ایران را شامل نمی‌شود. همین هم هست که آبان ۹۸ و پس از اعتراض‌ها سکوت می‌کند اما جنگ یمن او را «ناراحت» می‌کند تا جایی که به ولیعهد سعودی نامه بنویسد. به نظر می‌رسد محمود احمدی‌نژاد این روزها برای دیده شدن چاره‌ای جز حرف‌ها جنجالی زدن و مصاحبه‌های پرحاشیه ندارد. او این بار به صورت آنلاین با «رادیو فردا» بخش فارسی رادیو آزاد اروپا گفت‌وگو کرده تا مصوبه شورای امنیت ملی در زمان ریاست خود را زیرپا بگذارد. به گفته معاون اول قوه قضاییه در آذر ۹۵ بر اساس این مصوبه حتی کسانی که «با شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور را ممنوع کرده و مصاحبه‌کنندگان با این شبکه‌ها تحت تعقیب قرار می‌گیرند.» رییس دولت سابق اما به نظر می‌رسد همانطور که خود اذعان دارد، گذشته را به کلی فراموش کرده و فقط چشم به ۱۴۰۰ دارد. او چند سالی است که سعی کرده حتی ردای اپوزسیون به تن کند و شنیده‌ها حاکی از این است که تلاش برای قرار گرفتن در فهرست بلندبالای کاندیدای انتخابات پیش‌رو را هم دوچندان کرده است.

انکار می‌کنم، پس هستم
رییس دولت سابق در مصاحبه‌های اخیر با رسانه‌های داخلی که آخرین آن درباره موسیقی بود نشان داد که در این سال‌ها هیچ تغییری نکرده است. او هنوز می‌تواند همه چیز را انکار کند و در عین صحبت کردن به هیچ سوالی هم پاسخ ندهد. گفت‌وگوی احمدی‌نژاد با رادیوفردا نیز از این قاعده مستثنی نیست. او در پاسخ به این سوال که آیا اخبار ناملایمات و خشونت‌ها در ایران از آبان گرفته تا ۸۸ نیز مثل جنگ یمن باعث ناراحتی او می‌شود یا نه می‌گوید: «بله اصولاً هر انسانی در هر نقطه از جهان دچار مشکل می‌شود باید ناراحت شد دیگر، شما ناراحت نمی‌شوید؟» او در ادامه نیز سکوت خود در هر یک از این مقاطع را انکار می‌کند: «چرا اعلام کردم، مستند معلوم است و موجود است. ما الان در سال ۹۹ هستیم، ۱۱ سال گذشته باید به فکر مسائل امروز باشیم.» تنها سوالی که احمدی‌نژاد در این گفت‌وگو آن را با کمی مکث پاسخ می‌دهد کمی پس از این است: «آقای احمدی نژاد آیا در دو دوره ریاست جمهوری‌تان کاری کردید یا حرفی زدید که از آن پشیمان باشید؟» او پاسخ می‌دهد: «خیر. چرا باید پشیمان باشم؟ کارها روی اصول بوده روی برنامه‌های مدون و اندیشه بوده، کارهای من در جهت اعتلای ایران و صلح و دوستی در جامعه بشری بوده.» پاسخی که حاکی از موضع او نسبت که همان گذشته‌ای است که چندان مایل نیست درباره آن صحبت کند. توهین به معترضان، حمایت از بازداشت‌های گسترده و برخورد با معترضان، فضای بسته مطبوعات و سرکوب آزادی بیان و البته مواضعی که منجر به تصویب قطع‌نامه‌های بین المللی علیه ایران شد و اقتصاد را تا مرز فروپاشی برد؛ این‌ها چیزهایی نیست که محمود احمدی‌نژاد بابت آن‌ها پشیمان باشد. او پرسشی درباره حصر میرحسین موسوی زهرا رهنورد و مهدی کروبی را هم اینطور پاسخ داده است: «من با حصر و زندانی شدن و محدودیت برای هر انسانی، در هر زمینه‌ای، مخالفم این را بارها اعلام کرده‌ام.» احمدی نژاد در مصاحبه درباره موسیقی نیز این موضع را تکرار کرده بود. موضعی که نشان می‌دهد او روی حافظه کوتاه‌مدت جامعه ایران حساب ویژه‌ای باز کرده است.

احمدی‌نژاد و عملیات روانی

تاکنون فقط یک نفر از مقامات رسمی ایران به گفت‌وگو رییس دولت سابق واکنش نشان داده است. حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهور طبق روال همیشگی خود در جملاتی چند پهلو نوشته که «رادیو فردا رسانه نیست. سامانه عملیات روانی است.» او در این توییت از هشتگ «احمدی‌نژاد» نیز استفاده کرده است. به نظر می‌رسد اشاره مشاور روحانی به تاریخچه رادیوفردا است. رادیوفردا بخش فارسی رادیو آزاد اروپا است که سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را آغار کرد. رادیو آزاد اروپا خود سال ۱۹۴۹، چهار سال پس از پایان جنگ جهانی دوم تاسیس شد. این رادیو تا سال ۱۹۷۲ زیر نظر سازمان اطلاعات آمریکا فعالیت می‌کرد و بخشی از پروژه‌ آمریکا در فعالیت علیه شوروی در بحبوحه جنگ سرد بود. بودجه رادیو آزاد اروپا را هم از زمان تاسیس تاکنون کنگره آمریکا تامین کرده است. مصاحبه با رادیوفردا از منظر دیگری نیز باعث سیل انتقادها به سمت رییس دولت سابق شده است. این رسانه همواره از تحریم‌های یک‌جابنه آمریکا علیه ایران حمایت کرده و برای این حمایت هیچ حد و مرزی نیز قائل نبوده است. با این حال به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد نیز برای رسیدن به اریکه قدرت هیچ حدود و مرزی نمی‌شناسد.

۱۴۰۰؛ رویای هر شب رییس دولت سابق

آخرین بار «مصطفی میرسلیم» در روزهای آغازین مجلس یازدهم به دلیل مصاحبه‌ای تلفنی با «بی بی سی» مورد انتقاد گسترده قرار گرفت. او سپس عذرخواهی کرد و این اتفاق را به دلیل مشغله کاری دانست. واکنشی که البته بعدی است از احمدی‌نژاد سر بزند. او چندی پیش در گفت‌وگویی درباره حوزه موسیقی نیز مدعی شده بود که همواره خواستار فضای باز فرهنگی است. احمدی‌نژاد حتی با زمزمه «تفنگت را زمین بگذار» محمدرضا شجریان، گفت: «این آهنگ آرمان من است.» او حتی درباره محدودیت‌ها برای فعالیت محمدرضا شجریان گفت: «آن زمان خود من هم به ‌عنوان رئیس‌جمهور با بایکوت مواجه شدم. آن زمان معاون من (مشایی) به ملاقات استاد شجریان رفت.» در این بین «خانه شجریان» با بازنشر سخنانی از شجریان به احمدی‌نژاد پاسخ داد: «فراموش نمی‌کنیم.» احمدی‌نژاد در آن مصاحبه نیز در حالی از آزادی بیان دفاع می‌کرد که هیچ اشاره‌ای به 46 نشریه توقیف شده، خانه سینما منحل شده، بازار نشر به محاق رفته و ممنوعیت و محدودیت‌های گسترده که گریبان فعالان فرهنگی و سیاسی را گرفت در دوران هشت ساله خود نداشت.

شنیده‌های حاکی از آن است که رییس سابق دولت برای تایید صلاحیت دست به تلاش‌های گسترده زده و خواستار ملاقات با مقامات ارشد نظام است. هر چند سخنگوی شورای نگهبان توصیه کرده بود که ردصلاحیت شده‌ها دیگر در انتخابات ثبت‌نام نکنند. گوش رییس دولت سابق اما به این حرف‌ها بدهکار نیست و هر بار روی تازه‌ای از چهره پوپولیست خود را آشکار می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.