نباید در دوراهی سود بانکی گیر کنیم

گفت‌و‌گوی «فراز» با «ایمان اسلامیان»، تحلیلگر اقتصادی

«تغییرات زودهنگام در تعیین نرخ سود بانکی، تورم را دستکاری و هجوم پول سرگردان را به بخش‌های مختلف اقتصادی تشدید می‌کند». این مطلب یک تحلیلگر حوزه بانکی به این پرسش است که آیا  افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در شرایط فعلی می‌تواند از سرگردانی نقدینگی در بازارهای مختلف بکاهد؟

آن طور که ایمان اسلامیان به « فراز» گفت: « تا زمانی که تورم کنترل نشود، سود بانکی به چشم نخواهد آمد و در واقع در جذب  سرمایه‌های خرد بی اثر خواهد بود، در اقتصاد بیمار ایران، سرمایه انتظار سود منطقی را ندارد. برای مثال شما حتی اگر نرخ سود بانکی را 20 درصد هم درنظر بگیرید، شاهد خواهید بود بازارهای دلالی به رقابت با این سود خواهند پرداخت».

به گفته این تحلیلگر اقتصادی : بازی با نرخ سود بانکی موجب بی اعتمادی مردم به نطام بانکی خواهد شد. همچنین که دست کم از سال 95، شاهد خروج سپرده های خرد از بانک و حرکت به سوی بازارهای  واسطه گری بوده ایم. بنابر این ابتدا باید با تدابیر کارشناسی بر پایه اصول اقتصادی، ثبات در بازارها بر قرار شود» .

او همچنین اظهار داشت: « باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که وقتی از کنترل حرف می زنیم مشخصا مقصودمان  کاهش قیمت نیز، در واقع باید بتوانیم با کشف نرخ های منطقی، آن را تا حد ممکن ثابت نگاه داریم».

او صحبت‌های خود را این طور ادامه داد: « همین دیگاه در خصوص  ارزش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، نرخ ارز و همچنین نرخ تورم وجود دارد. می‌گوییم نوسان نرخ ارز آسیب زا است نه افزایش و نه حتی کاهش این نرخ؛ در خصوص بازار سرمایه نیز حبابی بودن قیمت ها، بحران فعلی را ایجاد کرده است، در خصوص سود بانکی نیز به همین منوال خواهد بود».

اسلامیان همچنین بر این باور است: «به دلیل سیاست‌های نادرست، طی سال‌های گذشته تا کنون، دارایی موهوم بانک‌ها افزایش پیدا کرده است و در بسیاری از موارد صورت های مالی شان چندان شفاف نیست».

او صحبت های خود را این طور پایان داد: « در این شرایط که اقتصاد ایران بانک محور تلقی می شود، اگر نظام بانکی تضعیف شود، اقتصاد خرد و کلان به یک اندازه صدمه خواهد دید. بنابر این مهم است که دولت (ها) در اندیشه یک برنامه بلند مدت و قابل اتکا برای ساماندهی کلان اقتصاد کشور باشند. اولین گان در این مسیر نیز با شفافیت اقتصادی محقق خواهد شد».

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.