بایدن و ترامپ در مصاف عجیب!

چه کسی برنده مناظره نخست بود و مناظره‌های تلویزیونی چقدر روی آرای شهروندان تاثیر خواهد داشت؟ / دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا در پایان اولین مناظره با هم خداحافظی نکردند

«تنش‌آلود»، «پرآشوب»، «پرمجادله»، «شرم‌آور»؛ این‌ها توصیف‌هایی است که از اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌شود. توصیف‌ها البته به رسانه‌های آمریکایی اختصاص دارد و تحلیل‌گران این رسانه‌ها اذعان که بامداد چهارشنبه یکی از بدترین مناظره‌های تاریخ انتخابات آمریکا برگزار شده است. تاجایی که تحلیل‌گر شبکه «سی‌ان‌ان» گفت که بازنده این مناظره «مردم آمریکا» بودند. حتی «آسوشیتدپرس» گزارش داد که دو رقیب انتخاباتی در دروغ‌گفتن علیه یکدیگر در حال رقابت بودند که البته ترامپ دروغ‌های به مراتب بیشتری گفت. در طول مناظره نیز بارها دو نامزد ریاست‌جمهوری یکدیگر را دروغ‌گو خطاب کردند که البته سهم بایدن در دروغ‌گو خواندن رقیب بیشتر بود. در اغلب نظرسنجی‌ها پس از مناظره اما «جو بایدن» نامزد دموکرات پیش‌تاز مناظره نخست شد. بر اساس نظرسنجی «سی‌بی‌اس نیوز» بایدن با اختلاف هفت درصد توانست آرا مخاطبان را به خود اختصاص دهد و «سی‌ان‌ان» هم خبر داد که از هر ۱۰ نفر حاضر در مناظره شش نفر بایدن را برنده دانستند. البته «سی‌ان‌ان» در عین حال تاکید کرد که این همان وضعیتی است که در نخستین مناظره هیلاری کلینتون با دونالد ترامپ به وجود آمد. کیلینتون نیز در اغلب نظرسنجی‌ها قبل و بعد از چهار مناظره ریاست‌جمهوری پیشتاز بود اما در نهایت آراء الکترال را به ترامپ واگذار کرد. نکته دیگر اینجاست که اختلاف کلینتون و ترامپ در نظرسنجی‌ها بسیار کم بود. در حالی که تا اینجا بایدن در نظرسنجی‌های مختلف بیش از هشت درصد از ترامپ پیشی گرفته است. حال سوال اینجاست که به فاصله یک ماه مانده تا برگزاری انتخابات، دو مناظره دیگر میان ترامپ و بایدن و یک مناظره میان معاون‌های این دو نامزد چه تاثیری بر آرای خاکستری آمریکایی‌ها خواهد داشت و در نهایت چه کسی برای چهار سال مهمان کاخ سفید واشنگتن خواهد بود.

مناظره تلویزیونی چقدر در تصمیم مردم آمریکا تاثیرگذار است؟

آمارها حاکی از آن است که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم آمریکا هنوز برای انتخاب نهایی تصمیم نگرفتند. اما اینکه این افراد تحت تاثیر چنین مناظره‌های تلویزیونی قرار بگیرند یا نه همچنان محل تردید است. بر اساس برخی نظرسنجی‌ها فقط  ۳درصد رای‌دهندگان گفته‎اند که مناظره تأثیر جدی بر رأیشان خواهد داشت و ۸۷ درصد گفتند، مطمئن هستند مناظره بر تصمیم آن‌ها هیچ تأثیری نخواهد داشت. آن هم مناظره‌ای که لحظات به یادماندنی آن فقط شامل توهین‌ها و هجمه‌های دو نامزد علیه یکدیگر بود. از توصیف ترامپ به «دلقک» از سوی بایدن یا به کار بردن جملاتی شبیه «ممکن است خفه‌شی؟» گرفته تا فاش کردن مسائل خانوادگی بایدن از سوی ترامپ بود. «کریس والاس» مجری برنامه نیز که از خبرنگاران کهنه‌کار «فاکس‌نیوز» است به سرعت کنترل اوضاع را از دست داد و نتوانست تنش‌های فزاینده را آرام کند. شاید تنها مناظره قابل قیاس با جدال ترامپ و بایدن مناظره هیلاری کلینتون با او باشد. مناظره با بحث درباره انتخاب «امی برت» برای عضویت در دیوان عالی آمریکا از سوی ترامپ آغاز شد. در حالی که بایدن و دموکرات‌ها معتقد هستند این انتخاب باید به رییس‌جمهوری بعدی واگذار شود. در صورت موافقت سنا با عضویت «برت» دیوان عالی آمریکا یکی محافظه‌کارترین ترکیب تاریخ خود را تجربه می‌کند و دموکرات‌ها با این اتفاق مخالف هستند. مناظره اما به سرعت تغییر موضوع داد و به طرح بیمه‌درمانی بایدن و انتقادهای ترامپ از این طرح رسید. نکته دیگر اینجا بود که ترامپ از آغاز مناظره به استراتژی مشخص هنگام صحبت بایدن حرف او را قطع می‌کرد تا تمرکز نامزد دموکرات به هم بخورد. اتفاقی که کمابیش هم رخ داد اما به جای آنکه سودی عاید ترامپ کند، انتقادهایی را متوجه او کرد. بر اساس آمار «سی بی اس نیوز» ترامپ ۷۳ بار صحبت‌های بایدن را قطع و رشته سخن او را پاره کرد. با این حال طبق آمار در این مناظره ترامپ در مجموع ۲۸ دقیقه و بایدن ۴۳ دقیقه صحبت کردند. این در حالی بود که ترامپ در طول برنامه گاهی اجازه صحبت به مجری را هم نمی‌داد و حرف او را قطع می‌کرد. تا جایی که مجری برنامه را متهم به جانبداری کرد و گفت از اینکه باید با والاس به جای بایدن مناظره کند «تعجب نمی‌کند». آن هم در حالی که شبکه خبری «فاکس نیوز» از معدود رسانه‌های مورد حمایت ترامپ است که نزدیک به جمهوری‌خواهان است. در مناظره اما هیچکس از گزند اتهام‌های ترامپ در امان نبود.

از فرار مالیاتی ترامپ تا «ان‌شاءالله» بایدن

بیشترین زمان بحث در اولین مناظره ریاست‌جمهوری آمریکا به کرونا و سپس واکسن کرونا اختصاص داشت. بایدن به ترامپ گفت که هیچ اعتقادی به سخنان ترامپ درخصوص واکسن مخصوص درمان کرونا ندارم و من تنها به گفته‌ها و اظهارات دانشمندان اعتقاد دارم. او گفت ترامپ همان کسی است که پیش بینی کرد کرونا با فرارسیدن فصل گرما از بین می رود.» او به کشته شدن ۲۰۰ هزار نفر در آمریکا اشاره کرد اما در مقابل ترامپ از اقدامات خود دفاع کرد و ادعا کرد که اگر دموکرات‌ها قدرت را در اختیار داشتند ۲ میلیون نفر کشته می‌شدند. ترامپ در طول مناظره کرونا را «ویروس چینی» می‌خواند و بارها به طرح بیمه اوباما حمله کرد و آن را سوسیالیستی دانست. وقتی مجری از او پرسید که طرح ترامپ در زمینه مراقبت‌های حوزه سلامت چیست او پاسخ مشخصی به این سوال نداد و البته خطاب به مجری برنامه گفت: «اول از همه باید بگویم که من دارم با شما مناظره می کنم و نه او! ولی مشکلی نیست، من تعجب نمی‌کنم!» اما حاشیه دیگر مناظره که بازتاب زیادی در سطح رسانه‌ها داشت به کابردن عبارت «انشاءالله» از سوی بایدن بود. وقتی بایدن موضوع فرار مالیاتی ترامپ که روزنامه «نیویورتایمز»‌ افشا کرده را مطرح کرد، ترامپ گفت که زودی اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر می‌کند. اینجا بایدن از او پرسید: «کی ان‌شاءالله؟». این در حالی بود که طبق گزارش «نیویورک تایمز» دونالد ترامپ تنها ۷۵۰ دلار مالیات بر درآمد پرداخت کرده است. ولید شهید، استراتژیست ارشد دموکرات‌ها، ایوان مک موری، خبرنگار «ای‌بی‌سی» و الکس میچراس، تحلیلگر «بی‌بی‌سی» و شبکه «الجزیره» همگی واکنش‌های مثبتی به این عبارت بایدن نشان دادند. البته ترامپ در مناظره ادعا کرد که «فقط طی دو سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چندین میلیون دلار به عنوان مالیات بر درآمد پرداخت کرده‌ام.» جو بایدن پیش از این گفته بود که در صورت ریاست‌جمهوری ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا را لغو می‌کند و تلاش کرده تا رای مسلمانان آمریکا را به سبد خود اضافه کند.

ترامپ نتیجه انتخابات را نمی‌پذیرد؟

در ادامه این مناظره بایدن گفت که «میانگین جرم و جنایت در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما پایین بود اما در دوران ریاست ترامپ به طور بی سابقه ای گسترش یافت. او افزود پلیس برای بهبود روند تعاملش با خطرات اجتماعی نیازمند بودجه بیشتری است. بایدن تاکید کرد مسئولیتی ندارم و ریاست کشور به دست من نیست اما پیش از این تاکید کردم کسانی که خشونت مرتکب شده اند باید بازخواست شوند.» صحبت درباره اعتراض‌ها ضدنژادپرستی و عملکرد پلیس حدود ۱۷ دقیقه ادامه داشت. مسئله‌ای که همچنان جزء بحران‌هایی است که در کنار ویروس کرونا آمریکا با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. اما مهم‌ترین مسئله انتخابات آمریکا در مناظره نیز باعث جنجال شد. ترامپ باز هم از پذیرش صدردصدی نتیجه انتخابات پستی طفره رفت اما بایدن تاکید کرد که نتیجه انتخابات را در هر صورت خواهد پذیرفت. برخی تحلیل‌گران داخلی پیش‌بینی کردند که ادامه این روند حتی منجر به بحران داخلی در آمریکا خواهد شد. اما این در حالی است که اعضای جمهوری‌خواه سنا و دیگر سیاست‌مداران این کشور تاکید کردند انتقال قدرت در کاخ سفید مسالمت آمیز خواهد بود. تحلیل‌گران معتقد هستند که نهادمند بودن سیاست در آمریکا اجازه اقدام خارج از چارچوب را به ترامپ نمی‌دهد.

با همه این اوصاف انتخابات آمریکا همچنان پیش‌بینی ناپذیر به نظر می‌رسد و سه مناظره دیگر و موفقیت نامزدها در کسب آرای الکترال همه چیز را مشخص خواهد کرد و در این میان فلوریدا نقشی کلیدی در پیروزی انتخابات خواهد داشت. مناظره بعدی میان معاون ترامپ «مایک پنس» و «کاملا هریس» معاون منتخب بایدن ۲۷ مهر برگزار می‌شود. پس از آن بایدن و ترامپ دو بار دیگر روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند و ۱۳ آبان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار خواهد شد. انتخاباتی که تاثیرات فرامرزی بسیاری خواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.