دولت ناتوان از جبران خسارت ناشی از تعطیلی اصناف است/ الویت باید با تصمیم ستاد ملی کرونا باشد

گفت‌و‌گوی «فراز» با «علی فاضلی»، سخنگوی اتاق اصناف ایران در خصوص تعطیلی یک هفته‌ای پایتخت

تعطیل شود یا نشود؟ این دوراهی بحث‌بر انگیز این روزها برای تعطیلی یک هفته‌ای پایتخت، میان دولت و ستاد ملی کرونا وجود دارد. هشدارها با لحن جدی‌تری اعلام می‌شود و به نظر می‌رسد موج سوم کرونا، سهمگین‌تر از هفت‌ماه گذشته به جان و مال مردم، می‌تازد.

حالا حسن روحانی،رئیس جمهور در حالی از تشدید برخورد با افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند وهمچنین افزایش محدودیت‌ها خبر می‌دهد که به باور مینو محرز، رئیس ستاد ملی کرونا، برای قطع زنجیره کرونا پایتخت باید حداقل یک‌ هفته، تعطیل شود. اما از ستاد ملی کرونا اصرار و از سوی دولت در این‌باره، انکارهای بسیاری وجود دارد.

به نظر می‌رسد اصرار به پویایی در بازار و فضای اقتصادی کشور، مهم ترین دلیلی است که دولت را قرنطینه پایخت بر حذر داشته است، این در حالی‌است که به باور بسیاری از دست‌اندرکاران اقتصادی الویت باید با « جان» مردم باشد، نه فقط «نان» آن‌ها.

«علی فاضلی»، سخنگوی اتاق اصناف ایران در این‌باره‌ به « فراز» می گوید که: «بدون شک تعطیلی کسب‌و‌کارها آن هم در شرایطی که به نظر می‌رسد دولت محترم، توانایی مالی کافی برای پرداخت خسارت‌های ناشی از این تعطیلی را ندارد به زیان اقتصادی اصناف خواهد بود اما در شرایط فعلی، الویت باید با تصمیم ستاد ملی کرونا باشد».

فاضلی همچنین معتقتد است: «از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون (طی هفت ماه گذشته) 80 درصد از اصناف به صورت جدی آسیب‌دیده‌اند و 700 هزار واحد صنفی نیز با تهدید‌های جدی مواجه هستند. اما به نظر می‌رسد ادامه فعالیت‌ها با روند فعلی جهش کرونا، نه تنها موجب ایجاد رفاه و رشد اقتصادی بیشتر برای عموم جامعه نشده است که بیم آن می‌رود موجب از دست رفتن گسترده نیروی انسانی در کشور شود».

او همچنین یادآور شد:«رهبر انقلاب در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها از جمله برگزاری عزای محرم و نیز پیاده روی اربعین، همه چیز را وابسته به نظر ستاد ملی کرونا دانسته‌اند چرا که حتی بر اساس قوانین شرع و اسلام، حفاظت از جان  الویت اول را دارد.همچنین که تجربه ماه‌های گذشته و صعودی شدن آمار فوتی‌های ناشی از کرونا ثابت کرد به دلایل متفاوتی از جمله ضعیف بودن نظارت‌ها، اعمال محدودیت  برای قطع زنجیره کرونا به نتیجه مطلوب نرسیده است».

او در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت: «همچنین امید داریم با حضور رزم حسینی در وزارت صنعت، حل مشکلات صنایع و اصناف بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد».

او صحبت‌های خود را این‌طور به پایان رساند: « از دولت انتظار داریم به هشدارها در خصوص خسارات جانی کرونا توجه بیشتری نشان دهد، چرا که در شرایط فعلی، تیم درمان که خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد، با تهدید‌های جدی مواجه است و ضرورت دارد که به هر نحو ممکن از نیروی انسانی خود حفاظت کنیم، باور دارم دولت  در صورت داشتن اراده می‌تواند خسارات اقتصادی ناشی از تعطیلی پایتخت را به صورت حداقلی برای اصناف جبران کند».

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.