خبر دارم که آرایشگاه‌ها تعطیل نکرده اند/ امکانات نظارت گسترده بر فعالیت اماکن عمومی را نداریم

گفت‌و‌گوی «فراز» با «ژانت‌ فرساد»، مدیر اداره موادغذایی و اماکن عمومی وزارت بهداشت

«کمبود بازرس و در نتیجه  نظارت ضعیف، موجب بی‌نتیجه مانده سیاست‌هایی نظیر تعطیلی اصناف خواهد شد». این سخنان واکنش کارشناس اداره مواد غذایی و اماکن عمومی وزارت به این پرسش است «چرا با وجود تاکید بر تعطیلی اصناف، بسیاری  از آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند»؟

«ژانت فرساد» در گفت‌و‌گو با «فراز» گفت:«در تهران حدود 2 هزار آرایشگاه زنانه که مجوز خود را دریافت کرده‌اند فعالیت می‌کنند، حالا اگر  بدون مجوز‌ها  را نیز در نظر بگیریم،  5 تا 6 هزار سالن زیبایی زنانه در کشور  وجود دارد که کار بازرسی از آن‌ها بسیار مشکل است. چرا که  تعداد بازرسان ما در وزرات بهداشت محدود است».

به اذعان این کارشناس وزارت بهداشت:«من هم خبر دارم که اکثر آرایشگاه‌ها باز هستند و فعالیت خود را انجام می‌دهند؛ در مواردی شاید نهایتا  برخی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. اما به دلیل نوع فعالیتی که در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود، حتی با رعایت موارد بهداشتی نیز امکان انتقال بیماری و ابتلا به کرونا وجود دارد. پس تعطیلی یک یا دو هفته‌ای این صنف بسیار حیاتی است».

او در عین حال  افزود:«در این شرایط  اگر فردی به شبکه بازرسی در خصوص فعالیت آرایشگاهی اطلاع دهد،  یا آن که بازرسان ما با چنین موردی مواجه شوند، حتما جلوی فعالیت آن واحد  گرفته خواهد شد. البته تاکید می‌کنم که تعداد اندک بازرسان ما  در وزرات بهداشت امکان  نظارت‌های گسترده بر قانون‌مداری در دوران یک هفته‌ای  قرنطینه تهران را به ما نخواهد داد».

او در ادامه صحبت‌های خود همچنین بیان داشت:« لازم است تاکید کنم که  این وضعیت فقط در باره آرایشگاه‌ها نیست، در سطح شهر شاهد هستیم اکثر واحدهای صنفی نه خودشان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، نه از مراجعین خود می‌خواهند که حداقل با «ماسک» به مغازه یا واحد صنفی آن‌ها وارد شوند. این روند بیشتر در خصوص اماکنی مانند کافه‌ها، سوپر مارکت‌ها و همچنین مبیادین میوه و تره‌بار مشاهده می‌شود که بسیار نگران کننده است.

او در ادامه همچنین تاکید کرد:«دولت، مردم و اصناف به یک اندازه در ماجرای همه‌گیر شدن کرونا در ایران مقصر هستند، شاید بهترین راهکار شنیدن صدای یکدیگر باشد. بسیاری از مردم نه برای سلامتی خود نگران هستند و نه خود را در برابر فشارهایی که بر دوش کادر درمان کشور تحمیل شده است مسول می‌دانند. در این‌باره به نظر می‌رسد  دولت نیز جدیت مناسبی برای قطع زنجیره کرونا نشان نداد؛ حالا کنترل کردن اوضاع بسیار مشکل شده است».

به نظر می رسد دستور تعطیلی مکان هایی چون آرایشگاه ها، کافه ها ،باشگاه های ورزشی و … با بی تفاوتی این اصناف رو به رو شده است. شاید یکی از اصلی ترین دلایل این بی تفاوتی را نیز بتوان بحران های اقتصادی دانست. فشار یک هفته تعطیلی این بار نیز همچون تعطیلات فروردین و اردیبهشت برگروه هایی وارد شده است که بیشترین زیان را از کرونا در دور اول تعطیلی ها دیدند و دیگر شاید عجیب نیست که دوباره نخواهند تن به بازی تعطیلی های موقت بدهند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.