برخی از رستوران‌ها به «مشاور املاک» تغییر کاربری دادند

گفت‌و‌گوی «فراز»، با «علی‌اصغر میر ابراهیمی»، رییس اتحادیه رستوران‌ها و سلف‌سرویس تهران

« پس از شیوع ویروس کرونا بسیاری از رستور‌ان داران با ضرر و زیانی هنگفت، ناچار به تغییر کاربری در صنف  مشاوران  املاک شدند یا حتی پوشاک، شدند».

این مطلبی است که رئیس اتحادیه رستوران‌ها و سلف‌ سرویس‌های تهران به «فراز» گفت. علی اصغر میرابراهیمی، همچنین اظهار داشت: «طی هشت ماه گذشته، خسارت ناشی از شیوع ویروسی کرونا برای رستوران‌ها بین ۳۶۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان بر آورد شده است”

او ادامه داد: «اگر چه در اطلاعیه اخیر، رستوران‌ها و سلف ‌سرویس‌ها ملزم به رعایت تعطیلی یک هفته‌ای نیستند، اما همچنان نیز همکاران من با شرایط بسیار دشواری به فعالیت خود ادامه می‌دهند».

به گفته این دست‌اندرکار اتحادیه رستوران داران : «حدود ۶۰ درصد از رستوران‌ها در تهران با آسیب جدی و حتی جبران ناپذیری مواجه‌ شده‌اند».

رئیس اتحادیه رستوران‌داران و سلف‌سرویس‌های تهران همچنین بیان داشت: « روز ۱۲ فروردین در سایت اتحادیه اعلام شد واحدها درصد خسارت را اعلام کنند. ۶۰ تا ۶۵ درصد همکاران خسارات خود را مطرح کردند و مشخص شد ( تا آن مقطع ) حدود ۳۶۰ میلیارد تومان خسارت تنها به ۶۰ درصد از همکاران وارد شده است؛ تا این اواخر به نظر می‌رسد زیان این صنف به۵۰۰ میلیارد تومان رسیده باشد و هنوز هیچ خسارتی به ما پرداخت نشده است».

میرابراهیمی در ادامه صحبت‌های افزود: « در چنین شرایطی پیگیری‌های ما برای دریافت وام‌ کم‌بهره نتیجه‌ای نداشته است. حتی درخواست کردیم مالیات بر ارزش افزوده سه ماه آخر سال گذشته را از ما نگیرند، اما تنها تخفیفی که قائل شدند، تاکید کردند که مالیات در اواخر تیر پرداخت شود. مجموع این اتفاقات تاکنون به تعطیلی شماری از رستوران‌ها منجر شده است».

او یادآور شد: «شیوع کرونا از اواخر سال گذشته رستوران‌های کشور را حدود چهار  ماه تعطیل کرد. هر چند این تعطیلی پس از عید فطر لغو شد؛ اما رستوران‌داران این روزها فشارهای اقتصادی سنگینی را تحمل می‌کنند».

او در عین حال گفت: « کاهش اعتماد مردم برای استفاده از خدمات رستوران‌ها، افزایش هزینه مواد غذایی، دورریز مواد غذایی در روزهای شیوع گسترده کرونا و هزینه‌های مرتبط با انرژی و نیروی انسانی در روزهای تعطیلی رستوران‌داران را با مشکلات جدی رو‌به‌رو کرده است».

میرابراهیمی در پایان صحبت‌های خود همچنین اظهار داشت: « امیدوارم تا تدبیر و اقدام کارشناسی این دوران سخت را پشت سر بگذاریم تا تا همکاران من بیش از مجبور به تعدیل نیروی کار خود اع از ساده و حرفه‌ای نباشند. چرا که می‌دانیم معیشت این روزها روی خوش خود را از قشر آسیب‌پذیر جامعه برگردانده است».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.