التهابات ارزی در گیر و دار کرونا و انتخابات آمریکا

در گفت‌‌وگو با «علیرضا عباسی» کارشناس بازار ارز، تحولات بازار بررسی شد

بازار ارز امروز اگرچه شاهد افت قیمت‌ها نسبت به روز گذشته بود، اما با این حال به‌نظر نمی‌رسد التهاب‌های ارزی در کشور به‌زودی کاهش پیدا کند.در چند ماه اخیر افزایش نرخ دلار و یورو و سیاست‌های ارزی دولت موجب افزایش بیش از دو برابری قیمت برخی کالاها در بازار مصرف و کاهش سطح واقعی دستمزدها شده است.

«علیرضا عباسی» کارشناس بازار ارز ۲ عامل کرونا و تحریم‌ها را سبب افزایش نرخ ارز در یک ماه اخیر می‌داند و به «فراز» می‌گوید: «تحریم‌های امریکا باعث شده صادرات نفتی و غیرنفتی با مشکلات مضاعفی روبه‌رو شود و تامین منابع ارزی لازم برای توزیع و کنترل قیمت ارز، هم به‌دلیل کرونا و هم به‌دلیل تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست.»

ابن کارشناس بازار ارز در ادامه می گوید که:«از سوی دیگر یک تقاضای سنتی برای بازار ارز وجود دارد که اصلی‌ترین آن تقاضا برای واردات کالا و کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات صنعتی برای ادامه روند تولید محصولات صنعتی در کشور  است که در ماه‌های اخیر با کمبود منابع و تخصیص ارز و ثبت سفارش‌ها از سوی بانک مرکزی روبه‌رو شده‌ است. از طرفی صادرکنندگان نتوانستند ارزشان را به داخل کشور منتقل کنند از طرف دیگر تقاضای زیادی که برای واردات کالا وجود دارد، فشار تقاضا را روی بازار غیررسمی ارز نیز افزایش داده و منجر به جهش ارزی فعلی شده. ضمن اینکه به هر حال چشم‌انداز انتخابات آمریکا خیلی مهم است و درصورت انتخاب مجدد ترامپ ما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستیم. حتی با انتخاب بایدن نیز تا زمانی که تاثیرات انتخاباتی امریکا منجر به گشایش‌هایی در مسائل سیاسی کشور و مسائل تامین ارز کشور شود زمان می‌برد.»

عباسی در ادامه نیز با اشاره به وضعیت عرضه و تقاضا در بازار نیز گفت : «ما حدی برای افزایش قیمت دلار نمی‌توانیم در نظر بگیریم. چون ما با مازاد تقاضا و کاهش عرضه در بازار روبه‌رو هستیم. ما هرچه که جلوتر می‌رویم درآمدهای ارزی کشور در حال کاهش یافتن است و از طرف دیگر تقاضای ارزی برای تامین نیاز بازار مرتب در حال افزایش است و این شکافی که بین تابع تقاضا و تابع عرضه اتفاق افتاده باعث انتقال قیمت‌ها به نرخ‌های تعادلی بالاتر می‌شود و تا زمانی که یک چشم‌انداز مثبت از تامین به موقع و مناسب منابع جدید ارزی ایجاد نشود، روند رشد نرخ ارز هم‌چنان ادامه خواهد داشت.»

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: «ما چند عامل در ماه‌های آینده داریم که می‌تواند بازار ارز را با نوسان جدی روبه‌رو کند. یکی نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دوم احتمال ایجاد گشایش ارزی بین ایران و چین که در قالب قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در حال تدوین و نهایی شدن است. اگر این اتفاق مثبت بیفتد قطعا منجر به کاهش نرخ ارز می‌شود و منابع جدیدی برای بانک مرکزی و بازار ارز فراهم خواهد شد. اما اگر قرارداد ایران و چین نتایج ملموسی نداشته باشد و نتایج انتخابات آمریکا نیز آن‌طور که ما می‌خواهیم پیش نرود، ممکن است شرایط ناپایدار ارزی را در آینده نیز داشته باشیم.»

در ماه‌های گذشته مسوولان اقتصادی از مردم خواستند وارد بازار ارز و طلا نشوند. اما با بحرانی‌شدن وضعیت بورس، هیجان برای بازگشت به بازار ارز و طلا شدت یافته است. حالا برای برون رفت از این بحران کارشناسان چشم به انتخابات امریکا دارند. به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات امریکا می‌تواند نجات دهنده اقتصاد ایران از فروپاشی و یا سقوط کامل آن باشد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.