زاینده رود دیگر جان ندارد

علل خشک شدن و راهکارهای نجات مهم‌ترین رود مرکز ایران واکاوی شد

رودخانه‌ای خروشان که با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری دشت‌های اصفهان را آبیاری می‌کرد، چند سالی می‌شود که تبدیل به رودخانه‌ای فصلی شده. پایان شهریورماه امسال نیز زاینده‌رود دوباره طعم خشکی را چشید.

این در حالی است که به گفته مسوولان اداره محیط زیست اصفهان از اول مهر ۹۸ تا پایان شهریور ۹۹ بیش از  هزار و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از  سد زاینده‌رود رهاسازی شده و درصورت صرفه‌جویی تنها ۱۰ درصد از این میزان، آب به صورت مستمر در رودخانه جریان پیدا می‌کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
2 دیدگاه
 1. مهران پوستی می‌گوید

  سلام

  ممنون از توجه شما در مورد فاجعه تکرار خشکاندن زاینده رود و تهیه این کلیپ جالب و مفید در این زمینه.
  اما چند نکته در مورد این ویدئو هست که خدمتتان عرض می شود. به دلیل حساسیت مسأله و اینکه ممکن است این نکات مورد سوء استفاده مغرضین قرار گیرند.
  1- گفته شده که شواهدی از خشکی زاینده رود در سال 323 قمری و قاجار وجود دارد، اما هیچ منبعی برای این ادعا ذکر نشده. احتمالاً منظور قحطی در آن زمان بوده که الزاماً به معنی خشک بودن زاینده رود نیست.
  تصویر بی کیفیت و سیاه و سفیدی که احتمالاً مربوط به دوره قاجار هست و آورده شده هم گویای چیزی نیست و با افکت مناسب، می توان دید که حتی در همین عکس هم آب در رودخانه دیده می شود و کاملاً خشک نیست.
  کم آبی همه رودخانه ها (حتی کارون پر آب) هم در فصل تابستان و پایین آمدن دبی، همزمان با اوج کار کشاورزی چیز عجیبی نیست، خصوصاً در قدیم که سدی برای تنظیم و تعدیل زمانی دبی آب وجود نداشته است.
  2- در همین ویدئو ذکر شده که در سالهای 1385 و 1386 خشکی های رودخانه بیشتر و پیوسته شده، اما دلیل آن مشخص نشده. دلیل آن شروع برداشتهای عظیم و کاملاً غیر قانونی بر روی رودخانه در بالادست و مشخصاً چهارمحال و بختیاری، با پمپ های متعدد و غول پیکر بود. پس از تصویب لایحه ای حیرت انگیز و طراحی شده توسط آقای اردکانیان (معاون آب وقت آقای بیطرف) در سال 1383 که در مجلس قومی (به جای ملی) برای مدیریت استانی آب (به جای مدیریت منطقی حوضه ای) به تصویب رسید.
  آقای احمدی نژاد هم با سوء استفاده حلقه چهارمحالی اش و سیاست کلی عوام فریبی خود، پس از آمدن با سوء استفاده از این قانون که زمینه را فراهم کرده بود، آن را فقط برای زاینده رود به این صورت اجرا کرد که در سفر استانی اش به چهارمحال و بختیاری گفت: همه این آب مال شماست، اگر چیزی ماند برسد به «بقیه» (مضمون)! سخن و کاری که در مخالفت صریح با کلیه قوانین مربوطه، به ویژه مواد 158 و 159 قانون مدنیست.
  3- در مورد داستفاده آب در صنایع هم که در صدر علل مشکل ذکر شده، مشخصاً ایجاد دو صنعت عمده ذوب آهن و فولاد مبارکه، به ترتیب در سالهای 1346 و 1371 و پیش از سال 1379 و انتقال آب زاینده رود به «استان مجاور» (یعنی «یزد» که از آوردن نامش پرهیز شده!) بوده است. کاری که باعث اولین خشکی زاینده رود در کل تاریخ چند میلیون ساله اش شد.
  در هر حال این کلیپ از جهت اینکه به واقعیت تلخِ سوء مدیریت در خود استان اصفهان در مورد رهاسازی آب، مشخصاً در سال آبی اخیر می پردازد و سایر موارد آن بسیار ارزشمند و قابل تقدیر هست.

  ضمناً یادآور می شود که در همین زمینه و توسط گروهی از فعالین از جمله اینجانب، کارزاری اینترنتی تحت عنوان «مطالبه حفظ جریان پایدار آب در زاینده‌رود»، به آدرس زیر ایجاد شده است:
  https://www.karzar.net/zayandeh-rud
  #زاینده_رود_را_نخشکانید

 2. مهران پوستی می‌گوید

  تصویر آورده شده از زاینده رود، احتمالاً در دوره قاجار، همراه با افکت مناسب به آی دی ادمین کانال تلگرام شما ارسال شده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.