خطر بیخ گوش صندوق های بازنشستگی!

بودجه لازم برای جبران کسری صندوق‌های تامین اجتماعی تا سال 1404 به حدود 140 هزار میلیارد تومان خواهد رسید

طی دو سال گذشته تاکنون، بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. حالا بیش از ۳۵۰۰ هزار کارگر بازنشسته با بحران نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند، بحرانی که در دوران شیوع ویروس کرونا تشدید و شد و به نظر نمی‌رسد راهکاری برای رفع آن اندیشیده شده باشد. دولت در حالی رقم ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که فشار تحریم، افزایش قیمت ارز، گرانی کالاهای اساسی و بی‌پولی بنگاه‌های اقتصادی هر کدام از سویی بر معیشت گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه، بویژه بازنشستگان کارگری ( عادی) فشار می‌آورد.

همزمان با  شدت ویروس کرونا،  اوج‌گیری نرخ تورم و گران شدن بی‌امان سبد معیشت خانوار، مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی» یا همان «کارگران بازنشسته  را وارد فاز جدیدی کرده است. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته،  بازنشستگان کارگری با ۳۰ سال سابقه‌ بیمه‌پردازی، بعد از افزایش ۲۶ درصدی پایه مستمری در تیرماه و اجرای همسان‌سازی در مردادماه، فقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافتی دارند. حقوق بازنشستگان حداقلی بگیر کمتر از ۲میلیون تومان است و حالا با کسری بودجه سازمان، بی آن می‌رود که همین حقوق حداقلی نیز از کارگران دریغ شود.

وضعیت فعلی صندوق‌های بازنشستگی از جمله سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، حکایت از آن دارد که در صورتی که مسئولان، عزمی جدی برای اصلاحات اساسی در این صندوق‌ها‌ نداشته باشند، در سال‌های آینده باید منتظر بروز بحران جدی در این صندو‌ق‌ها بود.

صندوق‌ها در چه حال هستند؟ 

در حال حاضر صندوق‌های بازنشستگی در کشور به ۲دسته صندوق‌های زیر مجموعه وزارت رفاه (۴صندوق) با میزان پوشش تقریبی ۸۹ درصدی و صندوق‌های زیرنظر سایر دستگاه‌ها ( ۱۴ صندوق) با میزان پوشش ۱۱ درصدی تقسیم می‌شود.

صندوق‌های زیر نظر وزارت رفاه شامل سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشور، صندوق روستاییان و عشایر و صندوق کارکنان فولاد می‌شود اما ۳ عامل کسری نقدینگی فزاینده، بالا بودن ارزش‌ فعلی تعهدات آینده و کاهش نسبت پشتیبانی در صندوق‌های بازنشستگی تبدیل به ابرچالش‌های پیش روی این صندوق‌ها شده که اگر فکری به حال آن نشود، در یک دهه آینده اقتصاد کشور را با بحرانی بزرگ مواجه خواهد کرد.

بررسی‌ها نشان داده است سهم حمایتی صندوق‌ها از بودجه سالیانه در سال‌های گذشته همواره به شکل تصاعدی رو به افزایش بوده است؛ به طوری که سهم بودجه حمایتی صندوق‌ها که در سال ۹۵کمی بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده، در سال ۹۹به حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

افزون بر این، بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته با ادامه این روند تا سال ۱۴۰۴، بودجه لازم برای جبران کسری صندوق‌ها حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و سهم آن از بودجه عمومی به ۲۳ درصد خواهد رسید.

کارشناسان می‌گویند از جمله عوامل موثر در بحران صندوق‌ها می‌‌توان به تغییرات جمعیتی، تحمیل طرح‌ها و قوانین کارشناسی نشده و بخشنده، عدم پرداخت تعهدات قانونی دولت، سرمایه‌گذاری غیربهینه و ناکارآمد، مشکلات مدیریتی صندوق‌ها و نبود نهاد ناظر و سیاست‌گذار اشاره کرد.

حالا که کسری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه دولت را تهدید می‌کند، معیشت گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه نیز تحت تاثیر این بحران قرار گرفته است. بازنشستگی در ایران برای گروه‌های کم درآمد یعنی چشم‌انداز روزهای سخت. آن‌طور که دست‌اندرکاران حوزه کارگری می‌گویند، گروهی از بازنشستگان پس از پایان دوران کاری، به مشاغل غیر رسمی روی می‌آورند و دولت‌ها همچنان نظاره‌گر هستند.

 

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.