روند نزولی فروش اوراق قرضه، بحران کسری بودجه و تشدید تورم در انتظار ایران

طی چهار هفته اخیر روند فروش اوراق بدهی به‌شدت کاهش یافته‌است. اگر فرض کنیم که تا پایان سال 20 مرحله دیگر از حراج‌های هفتگی برگزار شود، به طور میانگین باید در هر مرحله در حدود 5 هزار میلیارد تومان اوراق بفروش برسد. تا پایان مرحله بیستم این میزان در حدود 3 هزار و 475 میلیارد تومان بوده‌است. همانگونه که مشخص است با گذشت زمان و ادامه روند نزولی فروش هفتگی اوراق بدهی، پوشش کسری از طریق اوراق بدهی هر هفته سخت‌تر می‌شود و در خلاء سیاست‌گذاری مناسب اقتصادی نمی‌توان آینده روشنی را برای اقتصاد کشور متصور بود. ادامه این روند قطعاً موجب می‌شود دولت برای پوشش کسری بودجه به راهکارهایی همچون استقراض از سیستم بانکی و یا برداشت از صندوق توسعه ملی روی بیاورد که نتیجه‌ای جز افزایش نقدینگی و تشدید تورم به همراه نخواهد داشت.

کارشناسان کسری بودجه امسال را 200 تا 250 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌کنند. اگر فرض کنیم که کسری بودجه محقق شده امسال220 هزار میلیارد تومان باشد و 75 درصد از کسری بودجه از طریق انتشار اوراق بدهی دولت پوشش داده شود، دولت باید امسال در حدود 165 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش برساند. تا هفته بیستم حراج‌های هفتگی، دولت موفق به فروش 69 هزار و 491 میلیارد تومان از این اوراق شده‌است. به بیان دیگر در حدود 41.92 درصد از میزان مورد نظر پوشش داده‌شده‌است.

بر اساس دستورالعمل حراج‌‌های هفتگی اوراق بدهی، کلیه متقاضیان شرکت در حراج، سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال می‌کنند. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود. همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.این هفته تنها یک بانک در حراج اوراق بدهی دولتی شرکت کرد که ارزش سفارشات خرید آن‌ها برابر با 190 میلیارد تومان بود. این میزان سفارش خرید کم‌تر از 3 درصد ارزش کل اوراق منتشر شده‌بود. این شاخص (ارزش سفارشات خرید به ارزش کل اوراق عرضه شده) را می‌توان معیاری از میزان تمایل بانک‌ها برای خرید اوراق بدهی دانست.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.