«انسولین» نیست؛ «پلاویکس» کجاست؟

نگاهی به بحران تهیه داروی بیماران قلبی و مبتلایان به دیابت

هشتگ «انسولین نیست» روز گذشته به ترند اصلی توییتر فارسی تبدیل شد و کاربران بسیاری از نقاط مختلف ایران به کمبود و نبود این داروی حیاتی واکنش نشان دادند.
موضوع کمبود انسولین که اکنون ماه هاست مطرح می شود حالا به یکی از بحرانی ترین مشکلات بیماران مبتلا به دیابت تبدیل شده است.کمبود انسولین قلمی از اواخر اسفند ۹۸ خودش را نشان داده بود و حالا بعد از گذشت تقریبا ۸ ماه این کمبود تبدیل به بحران شده است.
در حالی که حداقل در 3 ماه گذشته رسانه های مختلف به نبود انسولین اشاره کردند حالا شهروندان در شبکه های مختلف اجتماعی درباره عدم وجود انسولین در داروخانه ها اطلاع رسانی می کنند.
در این میان سازمان غذا و دارو علت کمبود مدل خاصی از انسولین را که به عنوان انسولین قلمی شناخته می شود، را تحریم‌های بانکی و کمبود ارز اعلام کرده و گفته کمبودی از نظر تولید انسولین انسانی نداریم. پیشنهاد این سازمان بازگشت مصرف کنندگان انسولین‌های قلمی به انسولین‌های تزریقی است. این پیشنهاد  درحالی مطرح می شود که این انسولین‌ها علاوه بر دشواری در تزریق برای بیماران، آن ها را با افت قند نیز مواجه می کند.

بیماران به دنبال کیمیای انسولین
در ایران حدود ۱۵۰ هزار نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع اول داریم و حدود پنج میلیون نفر نیز دیابت نوع دو دارند که حدود ۵۰۰ هزار نفر از این بیماران به انسولین نیاز دارند. بنابراین جمعیتی در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در کشور به انسولین روزانه نیاز دارند که برخی روزی یک‌بار و گاهی تا روزی چهار بار باید انسولین بزنند.
دیروز حدود ساعت ۱۱ ظهر یکی از کاربران توییتر از این که یه هفته است دو مدل انسولین قلمی «اپیدرا» و «لانتوس» را در داروخانه‌های قزوین پیدا نمی کنند. او در ادامه نیز نوشت که با پیگیری‌های مردمی و بعد از گشتن نیمی از داروخانه‌های شهر ساعت ۸ شب موفق به خرید ۵ عدد انسولین اپیدرا و ۴ عدد نمونه‌ ایرانی انسولین لانتوس شده است. پس از تویت این کاربر بود که موجی از همراهی با هشتگ انسولین نیست به راه افتاد.
از این کاربر شبکه اجتماعی درباره کمبود انسولین و اینکه از کی در قزوین با این مشکل مواجه شده است پرسیدیم.
او در پاسخ گفت که«انسولین‌ها را که با بیمه می‌خریم دوره‌ای است. یعنی انسولین دو ماه را به ما تحویل می‌دهند. دو ماه پیش که نوبت خرید انسولین‌مان بود متوجه کم شدن آن شدیم ولی چند جا را که گشتیم پیدا کردیم. اما این سری پیدا نشد. خاله‌ من در تهران تقریبا از اول کرونا در پیدا کردن انسولین نوورپید دچار مشکل شد. برخی داروخانه‌ها آزاد داشتند ولی دولتی نمی دادند، آن هم با تعداد محدود. همان مارک انسولین را در قزوین دوتا به قیمت آزاد و دوتا به قیمت دولتی خریدیم.»

از او درباره بازگشت به مدل انسولین تزریفی نیز پرسیدیم که اکنون می گویند با کمبود انسولین خودکاری به مصرف انسولین‌ تزریقی بازگردید. این امکان برای شما وجود دارد؟
این مصرف کننده در پاسخ به این سوال توضیح داد که «انسولین‌های خودکاری دقیق‌ترند. یعنی دوزی که باید تزریق کنید را خیلی دقیق‌تر نشان می‌دهند و در هر سنی راحت میتوان تزریق کرد. انسولین تزریقی هم فرایند طولانی‌تر و هم این که دقت کم‌تری دارند. مهم‌تر این که برای بازگشت به یک انسولین دیگر بسته به حال‌تان باید بستری شوید. یعنی باید چند روز در بیمارستان بمانید تا بتوانید نوع انسولین را عوض کنید. یکی از خاله‌های من از همان انسولین قدیمی‌ها می‌زند و تصمیم داشت انسولینش را خودکاری کند چون تزریق برایش سخت شده بود. یک شبی هم که ما پیش او بودیم مقدار اشتباهی انسولین کشیده بود که باعث شد شب افت قند پیدا کند. انسولین‌های خودکاری این مشکل را ندارند درجه را تنظیم می‌کنند و همان را می‌زنند. برای تغییر انسولین لازم است بیمارستان بمانند تا دوز‌ دارو را در بدن تنظیم کنند ولی به خاطر وضعیت بیمارستان‌ها در ایام کرونا این امکان وجود ندارد.»

قیمت ها افزایش یافته
او در مورد موضوع افزایش قیمت انسولین ها نیز می گوید که: « افزایش قیمت نیز داشتند. اوایل با بیمه تکمیلی انسولین خودکاری خارجی هر کدام ۴ هزار تومان بود و بدون بیمه تکمیلی و فقط با دفترچه قیمت هر کدام به۴۰ هزار تومان می رسید. اکنون اما با دفترچه و بیمه تکمیلی قلمی ۱۰ هزار تومان است. الان قیمت ۴ قلم ایرانی و ۵ قلم خارجی سرجمع می شود ۶۴ هزارتومن.»
موضوع کمبود دارو به ویژه انسولین و داروی پلاویکس که برای مشکلات قلبی به کار می رود اکنون وارد مرحله تازه ای شده است. نیاز به این داروها و کمبود آن اکنون چنان آشکار و فراگیر است که شبکه های اجتماعی از جمله تویتر و اینستاگرام را در نوردیده است.
یکی از کاربران توییتر دیروز در همین باره نوشت که «انسولین برای بیماران دیابتی مثل اکسیژنه…».
کمبود انسولین درحالی رخ داده است که بیماران دیابتی بالاترین میزان ریسک مرگ در اثر ابتلا به کرونا را نیز دارند و پیشنهاد سازمان غدا و دارو مبنی بر بازگشت به انسولین تزریقی احتمال ابتلا را افزایش خواهد داد.

بحران پلاویکس
کمبود دارو در کشور تنها به انسولین محدود نمی‌شود و ماه هاست که بیماران قلبی با افزایش عجیب قیمت و کمبود داروی پلاویکس دست و پنجه نرم می‌کنند.
مهم ترین مساله در مورد «پلاویکس» این است که به نظر نمی‌رسد قیمت بالای این دارو تنها معلول کمبود ارز و تحریم‌ها باشد.
شرکت پخش دارویی «آدورا» انحصار توزیع این دارو در کشور را داراست و همین امر باعث گران بودن این داروی حیاتی برای بیماران شده است. با این حال تحریم‌ها و کمبود ارز نیز دست به دست انحصار داده‌ و این دارو حیاتی را اول نایاب کرده و در درجه بعد نیز  اگر پیدا شود برای گروهی آنقدر گران است که توانایی خرید آن برای بسیاری وجود ندارد.
قیمت هر بسته‌ی ۲۸ تایی قرص پلاویکس تا زمان تنظیم این گزارش160 هزار تومان است؛ یعنی هر قرصی تقریبا ۶هزار تومان. با احتساب این که بیماران قلبی مجبور به استفاده چندین داروی مختلف هستند و هزینه هر کدام متفاوت است، افزایش قیمت این دارو تا 50 درصد بیشتر از ماه های گذشته مشکلات جدی برای مصرف کنندگان به وجود آورده است.

پیشنهاد استفاده داروی مشابه پیلاویکس از سوی سازمان غذا و دارو
پیشنهاد سازمان غذا و دارو در این مساله استفاده از نمونه ایرانی آن یعنی قرص «اوسویکس» است. تجربه‌ استفاده از اوسویکس در بیماران متفاوت بوده اما توصیه پزشکان به بیمار این است که اگر توانایی مالی دارند نمونه خارجی را مصرف کنند. با این حال قرص «اوسویکس» نیز امروز نایاب شده و بیماران قلبی را بیش از پیش مستاصل کرده است.

کمبود داروهای مختلف و بیش از همه داروهای بیماری های خاص ، سرطان، دیابت و … این روزها بسیاری را درگیر کرده است. تحریم، کمبود ارز، قاچاق  فشار مضاعفی است بر زندگی انسانهایی مشکلات اقتصادی از چندین سال گذشته سفره‌هایشان را کوچک کرده و یک بیماری همه‌گیر تمام جنبه‌های زندگیشان را تحت الشعاع قرار داده است. رویای بزرگ شاید این باشد که هر بیمار در زمان درگیری با بیماری تنها به سلامت خود بیاندیشد اما فعلا آن چه پیش روی بیماران است، کابوس تلاش برای یافتن دارو است ، داروهایی که حالا و این روزها کیمیا شده اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.