بورس در دوراهی اصلاح یا تزلزل و سقوط!

بورس تهران بالاخره پس از چند روز ریزش، در ابتدای معاملات امروز روند صعودی را در پیش گرفت. در شرایطی که بازار ارز و طلا و سکه طی دو روز گذشته روند ریزش را در پیش گرفتند و قیمت دلار تا سطح ۲۷ هزار تومان و سکه تا کانال ۱۳ میلیون تومان پایین آمد، از بازار سهام روزهای منفی را طی کرد. اما امروز این مسیر معکوس شد و شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز یک هزار و ۳۴۴ واحد رشد کرد و به یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد رسید. اما این روند ثابت باقی نماند.در نهایت در پایان معاملات امروز شاخص بورس با ثبت افت ۴۲هزار واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۴۱۹هزار واحد قرار گرفت.

این اصلاح بازار در حالی است که فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد اخیرا در حاشیه جلسه گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی عنوان کرده بود: تحلیلگران وضعیت بازار سرمایه را به طور دقیق رصد می‌کنند و از این رو معتقدند که شرایط در این بازار مثبت خواهد بود.
نمادهای فملی، خودرو، وبملت، شپنا، وبصادر و فولاد بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص داشته و نماد حکشتی نیز بیشترین تأثیر منفی را به جای گذاشته است.

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه 4میلیارد و 15میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 4هزار و 389میلیارد تومان در 611هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 42هزار و 970واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و 419هزار و 312واحد قرار گرفت. به گزارش تسنیم ، بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین شد و در مقابل شرکت‌های تامین سرمایه امین، آهنگری تراکتورسازی ایران و رادیاتور ایران با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 11249واحد، کل (هم‌وزن) 5693واحد، قیمت (هم‌وزن) 3730واحد، آزاد شناور 58478واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب 39823 و 54100واحد افت کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 1145میلیون ورقه به‌ارزش 2هزار و 203میلیارد تومان در 453هزارنوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 266واحد افت کرد و در ارتفاع 17هزار و 8واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات شد و در مقابل شرکت‌های اعتباری ملل، توسعه مسیر برق گیلان و برق و انرژی پیوند گستر پارس بیشترین اثر مثبت را بر شاخص فرابورس به نام خود ثبت کردند.

اعتراض دو عضو شورای عالی بورس به قیمت گذاری دستوری وزارت صمت

 

سعید اسلامی بیدگلی و حسین سلاح ورزی، دو عضو دیگر شورای عالی بورس به تصمیم جدید وزارت صنعت مبنی بر تعیین کف و سقف قیمت برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا واکنش نشان دادند.سعید اسلامی بیدگلی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد: قیمت‌گذاری محصولات شرکت های بورسی، یعنی از جیب سهامدار برداشتن و به جیب واسطه‌ها ریختن. تجربه نشان داده که این گونه قیمت گذاری، تاثیری در کنترل قیمت محصولات نهایی هم ندارد.حسین سلاح ورزی نیز نوشت: افت اخیر ارزش بازار سرمایه بابت تصمیم غیر اصولی در مورد قیمت گذاری دستوری فولاد حدود 350 هزار میلیارد تومان و معادل یک مجتمع تولید فولاد مانند فولاد مبارکه است. دستاورد این زیان چه بوده؟ توزیع چند میلیون تن فولاد یارانه ای وقتی حتی مشخص نیست چقدر از این یارانه به مصرف کننده نهایی می رسد!؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.