بلوکه شدن ۴۰ میلیارد دلار پول فروش نفت و برق / ارز برنگشته بخش خصوصی ۶ میلیارد دلار است

ایلنا نوشت: نایب رییس اتاق بازرگانی ایران حسین سلاح ورزی در مورد اعلام رئیس بانک مرکزی مبنی بر بازنگشتن 27 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات در دو سال اخیر اظهار داشت: این رقم درست نیست، خود دوستان بانک مرکزی هم این رقم را به کمتر از 18-19 میلیارد دلار کاهش دادند، رییس سازمان توسعه تجارت نیز گفت این رقم درست نبود. مراجع مختلف در مورد صحت این رقم که مربوط به سال‌های 97 و 98 بود تردید ایجاد کردند.

وی افزود: بر اساس کنار هم گذاشتن آمار صادرات غیرنفتی سال‌های 97 و 98 و سیاست‌های ارزی آن موقع که اجازه می‌داد تعدیل 20 درصدی در قیمت محاسبه کنند و ملزم به بازگشت 70 درصد مبلغ بودند، نشان می‌دهد که این رقم درست نیست. خود دوستان بانک مرکزی نیز چنین رقمی را تایید نمی‌کنند.

وی تصریح کرد:‌ برآورد ما این است که ارز برنگشته مربوط به بخش خصوصی، چیزی حدود 6 میلیارد دلار است.

سلاح‌ورزی در ادامه اضافه کرد:‌ آمار صادراتی عموما شامل پتروشیمی، فولاد، معدن، صنایع غذایی و دیگر بخش‌ها است. طبق آمار بانک مرکزی در ابتدای مهر ماه، 15 هزار و 366 صادرکننده ثبت شده‌اند که رفع تعهد آنها صفر بوده است. وقتی می‌پرسیم اینها چه کسانی هستند؛ می‌گویند ما مبدا آن را نمی‌دانیم. ما هم نمی‌توانیم همه اینها را شناسایی کنیم ولی با بررسی این افراد متوجه شدیم که از این افراد فقط 3 هزار و 161 نفر کارت معتبر بازرگانی فعال داشتند و از هویت 12 هزار و 205 نفر اطلاع نداریم.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که بانک مرکزی دیتا و تسلط کافی ندارد، به نظر می‌رسد که از نظر آماری آدرس غلط می‌دهد. از جمله اینکه گفته می‌شود 70 نفر از صادرکنندگان که دارای کارت بازرگانی بودند کارتن خواب بودند.

سلاح ورزی متذکر شد: الان 40 میلیارد دلار از منابع دولت از محل فروش نفت و برق در کشورهایی مثل چین، کره جنوبی، ژاپن و عراق بلوکه شده و به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانند برگردانند. هر وقت دولت توانست 50 درصد ارز حاصل از صادراتش را برگرداند انتظار داشته باشد بخش خصوصی 100 درصد آن را برگرداند. تیشه برداشتیم و شاخه از بن می‌بریم. این رفتار به جز کاهش امنیت سرمایه‌گذاری و انگیزه صادرات اثری ندارد و حتما در میان‌مدت و بلند مدت باعث کاهش صادرات غیرنفتی و از صحنه خارج شدن خیلی از صادرکنندگان متعهد و خوشنام می‌شود.

وی یادآور شد: برای کالاهای مصرفی مثل موبایل یا لوازم آرایشی ارز 4200 تومانی دادند. در همان ایام اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی رسما به مقامات از جمله رییس جمهور محترم نامه داد که این کار اشتباه است و شما نباید این منابع را هدر دهید. بعد مدام از لیست کالاهایی که می‌توانستند ارز 4200 تومانی بگیرند کم کردند. الان به جایی رسیدند که برای انسولین و دارو و نهاده‌های کشاورزی هم به قدر کافی ارز نداریم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.