پیچ و خمِ یک آزمونِ ساده چند میلیون تومانی!

هزینه آزمون آیلتس درحالی طی دوماه ۲ برابر و به 6 میلیون تومان رسید که پیشتر هزینه تافل نیز به 7 میلیون تومان رسیده بود

همزمان با موج های شدید تر ویروس کرونا و انفعال مسئولان و متولیان کشور که باعث شده روز به روز بر قربانیان جانی و روانی آن افزوده شود، افزایش نرخ دلار و رقم‌هایی که هر روز عوض می‌شوند نیز این روز ها حکم تیر خلاصی را دارد که قربانیان اقتصادی می گیرد ؛ مسأله مهمی که بر همه امور تأثیر گذاشته و علاوه بر آن، راه را برای یک سری سودجویی‌های جدید هم باز کرده است؛ تخلفاتی که در پستوی ماجرای دلار در جریان هستند و بعضی از آن‌ها محیرالعقول به نظر می‌رسند، اما کمتر واکنشی میان مسئولان به دنبال دارند. این روز‌ها هر چیزی که به دلار ربط پیدا کند، نفس از آدم می‌برد، زیرا پای چند برابر شدن قیمت‌ها وسط می‌آید. از جمله آزمون‌های معتبر و بین المللی زبان که متقاضیان فراوانی، به ویژه از قشر دانشگاهی دارند و تبدیل به دردسر جدید پیش روی ایشان شده، تا جایی که می‌بینیم وزارت علوم هم به آن دامن زده و قرار است هزینه برگزاری این آزمون ها را برای متقاضیان نه با نرخ دلار ۴۲۰۰ هزار تومانی که به صورت آزاد حساب کند. چرا که بهای این آزمون ها تنها در صورتی می تواند تا این حد، دستخوش نوسانات شود که آزاد حساب شود، مانند سایر اقلام، کالاها و امکانات. روندی که با توجه به آن چه پیش تر هم شاهد آن بودیم، باعث تخلفات بزرگی در این حوزه می شود. برای مثال در سال ۹۷، افرادی که پیش از ۱۲ هزار تومانی شدن دلار، برای این آزمون وجه واریز کرده بودند ، به بهانه افزایش روزانه قیمت ارز، مجبور شدند مبالغ گزاف دیگری نیز پرداخت کنند!

کلاه برداری در آزمون آیلتس به بهانه افزایش قیمت دلار

هزینه آزمون های معتبر زبان خارجه چقدر است؟!

اکنون قیمت آزمون تافل ٢۴۵ دلار معادل ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت آزمون آیلتس به ۶ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۴۰ تومان رسیده است و این یعنی افزایش ۲۶ درصدی قیمت آزمون‌ها به فاصله ۲ ماه. البته رییس سازمان سنجش می گوید، هزینه آزمون آیلتس همان ۲۲۰ دلار است و تغییر نکرده اما این در حالی است که این آزمون‌ها در چند ماه گذشته حداقل یک بار افزایش قیمت داشته‌اند. آن طور که همشهری می نویسد، هزینه آزمون آیلتس اوایل شهریور امسال از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید و همان زمان نیز خیلی از افرادی که در شرف آمادگی شرکت در آزمون بودند، از ناتوانی مالی برای شرکت در این آزمون می‌گفتند و حالا که قیمت‌ها یک بار دیگر جهش چشمگیری پیدا کرده، دچار هراس و سردرگمی بیشتری شده‌اند. بسیاری از این جوانان شغل و درآمدی ندارند و تامین ۷ یا ۸ میلیون تومان هزینه آزمون برای آنها کمرشکن است. همان زمان (شهریور امسال) که هزینه آزمون آیلتس از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به بالاتر از ۴ میلیون تومان رسید، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به رسانه‌ها گفت: «با توجه به بالا رفتن قیمت دلار، هزینه این آزمون برای ما بالا رفته است و افزایش قیمت‌ها دست ما نیست». نرخ دلار در شهریور امسال ۲۲ هزار تومان بود و طی هفته‌های گذشته تا ۳۲ هزار تومان هم رسید و حالا وارد کانال ۲۹ هزار تومان شده و با توجه به افزایش نرخ دلار، حالا آزمونِ یادشده یک بار دیگر دچار افزایش قیمت شده است.

دغدغه داوطلبان شرکت در آزمون های زبان خارجی چیست؟!

 اگر فکر می کنید، هزینه هایی که گفته شد، تمام بهایی است که برای شرکت در آزمون های یاد شده باید بپردازید سخن در اشتباهید! جدا از هزینه نهایی آزمون که آن هم دستخوش تغییرات است و نمی توان برای آن برنامه ریزی و پولی پس انداز کرد، هزینه  دوره آیلتس (کتاب ها و آزمون های آزمایشی) به اضافه آزمون نهایی حدود ۱۰ میلیون تومان آب می‌خورد. بماند که برای شرکت در این آزمون ها، باید کلاس های آموزشی را هم در نظر گرفت که برای پانزده جلسه کلاس آن به طور متوسط، باید ساعتی ۲۰۰ هزار تومان  و در مجموع ۳ میلیون تومان نیز پرداخت شود. تمام آن چه گفته شد، در حالی ممکن است به ثمر بنشیند که فرد در آزمون دست کم نمره ۷ یا ۷.۵ برای پذیرش تحصیلی بگیرد. در غیر این صورت تمام هزینه هایی که صرف کرده ، جز خاطره ای تلخ از رویایی شیرین، چیزی برای او به یادگار نخواهد گذاشت! بحرانی که جدا از فشار مالی، استرس روانی را نیز به دغدغه های داوطلبان اضافه می کند. چرا که تجربه ثابت کرده هنگام پس انداز برای شرکت در این آزمون ، باید تاثیر نوسان دلار را نیز بر قیمت ها در نظر گرفت چرا که با توجه به ان چه گفته شد، ما به التفاوت باید پرداخت شود! وضعیتی که از دو حال خارج نیست؛ یا سازمان‌های مجاز که وجه را دریافت می‌کنند، به جای پرداخت پول، آن را در حساب‌های خود نگه داشتند و حالا که قیمت دلار گران شده، از داوطلبان پول بیشتری را طلب می‌کنند، که به نظر می‌رسد حالت دور از ذهنی باشد، چون داوطلبان ایمیل تکمیل ثبت نام را دریافت کرده اند، یا اینکه سازمان‌های مجاز با افزایش قیمت دلار، می‌خواهند مابه التفاوت را برای جیب خودشان دریافت کنند؛ مساله ای که از هر زاویه ای به آن نگاه کنیم، شمایل تخلف دارد!

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. مریم می‌گوید

    آیا امکان پرداخت هزینه از تصرف شخصی خارج از کشور وجود دارد؟
    ایشون به دلار پرداخت کنن در ایت اصلی ولی در ایران آزمون بدیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.