صعود قدرتی بورس

بازار سرمایه به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد بازگشت / دستورات جدید همتی برای تقویت بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران تا ۱۰:۳۰ دقیقه امروز شاهد رشدی بیش از ۳۲ هزار واحد بود و به همین سبب وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی شد.
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد ۲۳هزارواحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۹۶هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش تسنیم در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 10میلیارد و 223میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 11هزار و 694میلیارد تومان در بیش از یک میلیو ن و 167 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 16هزار و 390واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 273هزار و 747واحد قرار گرفت.
در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص بورس با ثبت رشد بیش از 26هزار واحدی از ارتفاع یک میلیون و 300 هزار واحد گذر کرد.این در حالی است که بیش از 3میلیارد و 170میلیون سهم و حق تقدم نیز به‌ارزشی بالغ بر 3هزار و 70میلیارد تومان در 333هزار نوبت توسط معامله‌گران دست به دست شده است.بیشترین اثر مثبت بر صعود و رکوردشکنی شاخص بورس هم تا به این لحظه توسط شرکت‌های ملی صنایع مس ایران،  فولاد مبارکه اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس رقم خورده است.در بازارهای فرابورس نیز تاکنون با ثبت دادوستد 827میلیون ورقه به‌ارزش بیش از 1262میلیارد تومان در 217هزار نوبت، شاخص فرابورس رشد 195واحدی را تجربه کرده و در ارتفاع 16هزار و 291واحد قرار گرفته است.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، گروه صنعتی پاکشو و فولاد خراسان با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی مثبت را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 6043واحد، کل (هم‌وزن) 4595واحد، قیمت (هم‌وزن) 3009واحد، آزاد شناور 39864واحد و شاخص‌ بازار اول 33608 واحد شاخص بازار دوم 18509 واحد افت کردند.
در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 2میلیارد و 584میلیون ورقه به‌ارزش 7هزار و 813میلیارد تومان در 685هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 251واحد رشد کرد و در ارتفاع 16هزار و 348واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی سرمایه‌گذاری صبا تامین، فولاد هرمزگان جنوب و ذوب‌آهن اصفهان شد و در مقابل شرکت‌های گروه کارخانجات صنعتی تبرک، مجتمع صنایع لاستیک یزد و شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

دستور برای تقویت بازار سرمایه

همتی رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت:به منظور تقویت بازار سرمایه و نیز ارتقاء نقش بانک‌ها در اطمینان بخشی به فعالیت سرمایه گذاران در آن بازار، موارد زیر را به عنوان نظر بانک مرکزی در جلسه عصر شورای عالی بورس اعلام و تاکید کردم:

وجود و گسترش فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است. ضمن توصیه به افزایش ظرفیت سرمایه گذاری دراین‌گونه صندوق ها، بانک مرکزی نیز برای کمک به تحقق این موضوع در خصوص صندوق هائی که بانک‌ها مدیریت صندوق را به عهده دارند، افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت را تا مبلغ سی هزار میلیارد تومان بلامانع می‌داند.

به گزارش خبرآنلاین، بانک مرکزی تأسیس صندوق‌های جدید سرمایه گذاری با درآمد ثابت توسط بانک‌ها را بلامانع می داند.برای شرکت‌های تأمین سرمایه متعلق به بانک‌ها که متقاضی افزایش سرمایه هستند، تمهیدات لازم برقرار خواهد شد و از تسهیلات فوق نیز برخوردار خواهند بود.با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده، بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند و برنامه ریزی لازم در همین رابطه انجام داده است. بانک‌ها نیز توافق کرده اند با توجه به شرایط برخی از بانک‌های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین وعملیاتی کنند.عدم رعایت نرخ سودمصوب شورای پول واعتبار به هیچ وجه مجاز نیست. لذا، بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها هستند. بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده در بانک‌ها را از روز شنبه شروع به رصد کرده اند و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد.

عضو شورای عالی بورس: همه شرایط برای صعود بورس فراهم است

 به گزارش تسنیم نیز، شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرد:« با روند کاهشی ارز و اشباع قیمت مسکن و ثبات سایر بازارها، بورس همچنان بهترین مکان برای جذب منابع نقدینگی است. با مساعدت و همکاری بانک مرکزی، بانک ها و موسسات مالی پس از سال ها مجاز به تاسیس صندوق های جدید درآمد ثابت و افزایش سقف صندوق های فعلی شدند. همه شرایط برای صعود مجدد فراهم است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.