بورس تا نیمه یک میلیون و سیصد هزار واحد ارتفاع گرفت / کف مقاومت در چنگ بورس

صعود شاخص بازار سرمایه 48 هزار واحد دیگر

برای چندمین روز متوالی ، شاخص کل بورس روند افزایشی خود را ادامه داده و با رشد بیش از ۳۴ هزار واحدی تا ساعت ۱۰ صبح امروز، دوباره به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی بازگشت.

به گزارش تسنیم و در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 7میلیارد و 517میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 9هزار و 177میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و 107 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 48هزار و 435واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 345هزار و 382واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران شد و در مقابل شرکت‌های گروه صنعتی پاکشو، کاشی سعدی و سرمایه‌گذاری شفادارو با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی مثبت را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 12667واحد، کل (هم‌وزن) 6678واحد، قیمت (هم‌وزن) 4374واحد، آزاد شناور 39864واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم 39608 و 82214 واحد رشد کردند.

معامله گران امروز یک میلیون معامله به ارزش ۹۱ هزار و ۸۵۶ میلیارد ریال انجام دادند. به گزارش ایسنا صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، معدنی و صنعتی گل گهر، سرمایه گذاری نفت و گاز با پتروشیمی تامین و ایران خودرو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند و ایران خودرو صنعتی زرماکارون، تامین سرمایه امین، سرمایه گذاری سیمان تامین، تولید نیروی برق آبادان، باما و بهساز کاشانه تهران نمادهای پر بیننده این بازار بودند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس هم با ۲۹۸ واحد افزایش رقم ۱۶ هزار و ۶۴۶ واحد را ثبت کرد.

معامله گران این بازار ۷۶۷ هزار معامله انجام دادند که ۱۳۸ هزار و ۲۵۴ میلیارد ریال ارزش داشت.

سهامی ذوب آهن اصفهان، سرمایه گذاری صباتامین، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی تندگویان، صنعتی مینو، سنگ آهن گوهر زمین و مدیریت انرژی امید تابان هور نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

لیست نمادهای پر بیننده این بازار از برق و انرژی پیوند گستر پارس سرمایه گذاری پویا، پتروشیمی ارومیه، مجتمع صنایع لاستیک یزد، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان و تهیه و توزیع غذای دناآفرین فدک تشکیل شده است.
در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 2میلیارد و 956میلیون ورقه به‌ارزش 16هزار و 617میلیارد تومان در 767هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 298واحد رشد کرد و در ارتفاع 16هزار و 646واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری صبا تامین و فولاد هرمزگان جنوب شد و در مقابل شرکت‌های صنعت روی زنگان، گروه کارخانجات صنعتی تبرک و شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از اعتماد «رضا پور» ، کارشناس بازار سرمایه معتقد است تنها یک عامل به عنوان مثال نرخ ارز یا تصمیمات سیاست‌گذاران نمی‌تواند موجب رونق اخیر در بازار سرمایه شده باشد.
او در این خصوص گفت: «در بررسی عواملی که باعث برگشت بازار سرمایه و بهبود روند آن شده، ‌قطعا مهم‌ترین عامل کاهش دغدغه سهامداران و افت قابل ملاحظه نرخ ارز است. هر چند این عامل می‌توانست اثر کاهشی بر وضعیت سودآوری بنگاه‌ها داشته باشد. اما انتظار ثبات نرخ ارز در کانال 24 تا 26 هزار تومان، نگرانی فعالان بازار را تا حدی کاهش داد. با این وجود عده‌ای معتقدند روند کاهشی نرخ ارز در هفته‌ها و ماه‌های آینده ممکن است ادامه‌دار باشد. اما به نظر می‌رسد که در بازه شش ماهه و یک سال آینده می‌توان با نرخ دلار نیمایی بالای 20 هزار تومان به ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها پرداخت. در این صورت گروه زیادی از سهام شرکت‌های بورسی جذابیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری میان مدت و بلندمدت را دارا خواهند بود.» او در بخش دیگری از سخنان خود به عامل دیگری که بازار را تحت تاثیر قرار داده بود، اشاره کرد و افزود: « برخی تصمیماتی که عرضه را محدود کرده بود نیز باعث عدم تعادل بین عرضه و تقاضا شده بود. به گونه‌ای که فعالان بازار سرمایه نسبت به خریدهای روزانه خود احتیاط بیشتری به خرج می‌دادند و باعث شده بود که خرید سهام شرکت‌ها در کوتاه‌مدت به تاخیر بیفتد. این دو موضوع به همراه احتمال و انتظار افزایش نرخ بهره بانکی که در محافل مختلف مطرح شده بود، مسبب به تاخیر افتادن خریدها بود. با رفع شدن این نگرانی‌ها همچنین مشخص شدن نتیجه انتخابات در امریکا که بر نرخ ارز تاثیرات زیادی دارد همچنین موضع‌گیری‌هایی که پس از انتخابات در کشور شد، انتظارات برای گشایش‌های اقتصادی و سیاسی تا حدی باعث افزایش خوشبینی شد. به این مسائل، ایجاد محرک‌های داخل بازار سرمایه که بعضی از این محدودیت‌ها را حذف کرده و برخی از فشارها در سمت عرضه را محدود می‌کرد، مانند فشار عرضه سهام عدالت اگر افزوده شود، باعث بهبود شرایط در بازار سرمایه می‌شود.»

حالا باید منتظر ماند و دید هفته سبز بورس تا کجا ادامه خواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.