قیمت جهانی طلا در دوران آمریکای بایدن!

شیرزاد پیک حرفه، استاد دانشگاه_ میانگین قیمت هر انس طلا از آغاز ریاست جمهوری ترامپ تا پیش از بحران کرونا در مارس 2020، حدود هزار و دویست دلار بود. افزایش قیمت طلا از اواخر دوهزاروهجده، یعنی بیش از یک سال پیش از بحران کرونا، آغاز شد. پس از آن طلا هرگز به هزارودویست دلار بازنگشت.
از میانه ماه مارس امسال بحران کرونا به طور جدی جهان، به ویژه غرب، را فراگرفت. کسب و کارهای کوچک و بزرگ با بحرانی کم سابقه رو به رو شدند و بورس های معتبر جهان یکی پس از دیگری سقوط کردند. دیگر بورس های معتبر جای خوبی برای سرمایه گذاری نبودند و سرمایه‌گذاران برای حفظ و افزایش سرمایه خود باید فکری می کردند.
در آن زمان، قیمت جهانی هر انس طلا زیر هزاروپانصد دلار بود و رکود اقتصادی ناشی از کرونا طلا را به هدفی مطمئن برای سرمایه گذاری تبدیل کرده بود. پس از آن، قیمت جهانی طلا به سرعت افزایش پیدا کرد و در آگست امسال به مرز دوهزارویکصد دلار رسید.

زمزمه واکسن کرونا و تغییر نامحسوس در قیمت طلا
افزون بر این، قیمت دلار در بازار ایران هم مدام در حال افزایش بود و کسانی که به خرید طلا روی آورده بودند از دو سو شاهد افزایش سرمایه خود بودند.
در اواخر تابستان، با زمزمه اختراع واکسن کرونا از سوی کمپانی های مختلف قیمت جهانی طلا اندک اندک نزولی شد. با پیروزی بایدن دلار ارزش پیشین خود را در بازار ایران از دست داد و با اعلام خبر موفقیت واکسن های فایزر و مدرنا قیمت جهانی حدود طلا صد دلار کاهش یافت.
باوجوداین، اینک که مشغول خواندن این یادداشت هستید قیمت جهانی هر انس طلا حدود هزار و هشتصد و هفتاد دلار است و هنوز بیش از سیصد و هفتاد دلار از قیمت جهانی طلا پیش از فراگیری بحران کرونا و ششصد و هفتاد دلار از میانگین قیمت طلا در سه سال نخست ریاست‌جمهوری ترامپ بالاتر است.

رونق دوباره بازارهای جهانی با واکسن کرونا
فایزر و مدرنا رسما از اف. دی. ای. درخواست صدور مجوز اضطراری کرده اند. در نتیجه، در صورت صدور مجوز اضطراری از سوی اف. دی. ای.، که بسیار محتمل است، و توزیع گسترده واکسن در آمریکا، کانادا، اروپا، ژاپن، امارات، قطر و غیره، رونق به بازارهای سرمایه و بورس های معتبر جهان باز می گردد و این بدان معناست که سرمایه ها بار دیگر روانه این بازارها خواهند شد و طلا جذابیتش را برای سرمایه گذاری از دست خواهد داد.
در نتیجه، روند کاهشی قیمت جهانی طلا همچنان ادامه خواهد داشت. اما آیا قیمت جهانی هر انس طلا بار دیگر، همچون میانه ماه مارس، به زیر هزار و پانصد دلار یا همچون میانگین سه سال نخست ریاست جمهوری ترامپ به هزارودویست دلار می رسد؟
حل این معادله چندمجهولی در گروی آگاهی به مؤلفه های تأثیرگذار دیگری، غیر از معلومات کنونی، است. تأثیر واکسیناسیون و بازگشایی کسب و کارها و رونق بورس های معتبر بر قیمت جهانی طلا مشخص است اما گسترده گسترده ای از گونه های گوناگون مؤلفه های تأثیرگذار دیگر نیز وجود دارند که حل این معادله چندمجهولی را بسیار دشوار می کنند.

سیاست های اقتصادی بایدن، به ویژه سیاست او درباره تعرفه هایی که ترامپ بر برخی از کالاها وضع کرده است، سیاست های مالیاتی تیم او، روابط اقتصادی دولت بایدن با دولت چین، رابطه آمریکا با اتحادیه اروپا، شیوه رفتار با روسیه، ونزوئلا، کره شمالی و ایران، ادامه یا توقف سیاست فشار حداکثری، وضع، تمدید یا لغو برخی از تحریم ها، ادامه سیاست همه گزینه ها بر روی میز استِ دوران اباما، بازگشت یا عدم بازگشت به برجام و پذیرش یا عدم پذیرش قطعنامه بیست و دو سی و یک، میزان حضور نظامیان آمریکایی در منطقه، تعامل یا تقابل با طالبان افغانستان، نزدیکی یا دوری از هند و پاکستان، مهار یا عدم مهار ترکیه و دخالت یا عدم دخالت در مناقشه آنکارا و آتن، بازگشت به پیمان های جهانی مانند پیمان پاریس و پایبندی به کاهش استفاده از سوخت های فسیلی، بازگشت به سازمان های جهانی مانند سازمان جهانی بهداشت، احیای دوباره ناتو، رفع محدودیت های سفر، شیوه تعامل با اسراییل و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی، سیاست آمریکا درباره مسئله فلسطین و پیمان ابراهیم که میراث ترامپ و دامادش جرد کوشنر است، همگی از مجهولات این معادله چندمجهولی اند و پاسخ به این پرسش درباره قیمت طلا در گروی حل تک تک این مجهولات است.

برای حل این معادله چندمجهولی و یافتن پاسخ این پرسش می توان آن را به معادله کوچک تری تجزیه کرد که دست یابی به پاسخ آن به مراتب آسان تر است و آن اینکه آیا آمریکای بایدن به رشد اقتصادی آمریکای ترامپ در دوران پیش از کرونا و کاهش درصد بیکاری به زیر چهار درصد باز خواهد گشت؟ به نظر می رسد اگر بایدن سیاست های اصلی هسته سخت حزب دمکرات را پی بگیرد و به آرمان های آن، همچون جهانی سازی و لیبرالیزم جهانی و اخذ مالیات بیشتر از ثروتمندان و اهمیت محیط زیست و کاهش مصرف سوخت های فسیلی و تلاش برای جلوگیری از گرمایش زمین، پایبند باشد، به سختی می تواند اقتصاد آمریکا را به دوران پیش از کرونا بازگرداند. از این رو، با وجود احتمال کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا و سقوط از کانال هزاروهشتصد دلار، ورود آن به کانال هزار و دویست دلاری اندکی بعید به نظر می رسد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.