به جای خرید مسکن سپرده گذاری کنید؛۴ سال دیگر دو برابر امروز خرید کنید

احسان سلطانی کارشناس و پژوهش گر مطرح اقتصادی با ارئه تحلیل و نموداری در کانال شبکه اجتماعی خود ضمن بررسی آینده بازار مسکن ، سقوط قیمت مسکن را پیش بینی کرده و محدوده این سقوط را ۲۰ تا ۴۰ درصد اعلام کرده است.

نمودارها از تشکیل حباب بزرگ در قیمت مسکن می گویند

احسانی نوشته است؛ در دور قبلی تحریم ها، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران نزدیک به ۳ برابر شد، اما در دوره پسابرجام یعنی سال های ۹۵-۱۳۹۲ قیمت مسکن ثابت بود و تقریبا تغییر نکرد.

نکته در اینجاست که میانگین قیمت دلاری مسکن تهران در کل دوره ۹۵-۱۳۸۸ کاهش پیدا کرد، اما در دوره ۹۵-۱۳۹۰ ثابت باقی ماند. کاهش قیمت دلاری مسکن در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به علت تشکیل حباب قیمت مسکن بود.

وی در ادامه نوشته است؛ باید به خاطر داشت قیمت مداخله ای دلار بیش از دو برابر قیمت واقعی است و نیمی از آن حباب قیمتی است. با وجود این که قیمت دلار در دهه هشتاد تقریبا ثابت ماند، اما در تحریمهای قبلی حدود ۳ برابر شد، اما در ۳ سال گذشته بیش از ۶ برابر و در ۷ سال گذشته بیش از ۸ برابر شده که غیر واقعی است. بنابراین قیمت دلار کاهش خواهد یافت که تاثیر مستقیم بر روی قیمت مسکن دارد.

حداقل سقوط قیمت ۲۰ درصدی مسکن حتمی است


این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: هر چند که در تحریم های قبلی میانگین قیمت مسکن تهران نزدیک به ۳ برابر گردید، اما در دوره ۹۵-۱۳۸۸ قیمت حقیقی آن کاهش یافت و در دوره ۹۵-۱۳۹۲ تقریبا تغییر نکرد. قیمت دلاری مسکن در دوره ۹۵-۱۳۸۸ کاهش پیدا کرد و در دوره ۹۵-۱۳۹۰ ثابت باقی ماند.

سلطانی با پیش بینی سقوط قطعی قیمت مسکن ، تاکید کرد: محدوده ریزش قیمت مسکن بستگی به قیمت دلار دارد، اما سقوط حداقل ۲۰ درصدی قیمت مسکن حتمی است و باید گفت قیمت های کنونی مسکن ظرفیت ریزش تا ۴۰ درصد را هم دارد.

به گفته وی ، چنانچه قیمت مسکن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند، رکود بخش مسکن بین ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید.

این کارشناس اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: نظر به تجربه تحریم های قبلی (۹۶-۱۳۹۲) اگر خریداران به جای خرید مسکن، سپرده گذاری کنند، حدود ۴ سال دیگر با اصل پول و سپرده می توانند دو برابر امروز، خرید کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.