اسناد جدید از مدعی وقف جنگل های آق‌مشهد!

مدعی وقف در جنگل‌های هیرکانی تقسیم ارث کرده است/ داسمه وکیل حقوقدان:اظهارات و عملکرد متناقض خادمی قابل تعقیب است/ در حالی که با اعمال ماده 477 ادعای وقف جنگل های هیرکانی و اراضی آن در حال رسیدگی مجدد است، حالا اسناد جدیدی در اختیار «فراز» قرار گرفته که نشان می دهد مدعی وقف خودش بخشی از زمین های موقوفه را به ارث برده و بخش دیگری را نیز اجاره داده است

واگذاری۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی آق‌مشهد در جنوب ساری از تابستان خبرساز شد؛ همزمان با ماجرای وقف دماوند. درگیری از آن‌جا شروع شد که متولی امامزاده حارث با استناد به سندی قدیمی علیه اداره‌ منابع طبیعی طرح دعوی کرد و مالکیت ۵۶۰۰ هکتار از اراضی جنگل‌های هیرکانی را درخواست کرد و دادگاه بدوی بدون تشکیل جلسه، به نفع او رای داد.

شکایت از مردم برای تقسیم ارث

حجت الاسلام حسینعلی خادمی مدعی وقف زمین های آق مشهد و بخشی از جنگل های هیرکانی در اردیبهشت ماه امسال شکایتی را علیه برخی از اهالی روستای آق مشهد تنظیم کرده که بر اساس آن تقسیم ارث آن ها خلاف وقف موجود است. در بخشی از شکایت آقای خادمی آمده:«اراضی موقوفه را تحت نام ماترک و ارث پدری بین خودشان تقسیم کرده اند، درحالیکه اراضی موقوفات طبق قانون شرع و قانون مدنی ارث بردار نیست.» این شکایت درحالی انجام شده که طبق سندی دیگر این روحانی مدعی وقف آق مشهد خودش تقسیم ارث انجام داده است. بر اساس این سند، حسینعلی خادمی متولی موقوفه و برادرانش در پلاک که ادعای موقوفه بودن 5600 هکتار آن را دارد، تقسیم نام ارث داشته‌اند. از سوی دیگر این متولی 17 هزار مترمربع در پلاک قریه آق‌مشهد را به عنوان ملک شخصی به فردی به نام اسماعیل علیزاده اجاره داده است.
محمد داسمه، وکیل و فعال محیط زیست درباره این اسناد به فراز می گوید:«آقای خادمی مدعی موقوفه عملکردی بسیار متناقض دارد. او در مراجعه به دادگاه مدعی است که کل این عرصه وقف امام زاده آق مشهد است، اما خود ایشان قطعاتی را تحت عنوان ارث پدری تصرف کرده است. در عین حال 17هزارمتر زمین را به عنوان مالک خصوصی نیز به آقای علیزاده اجاره داده اند.این تناقض نشان می دهد که مدعی موقوفه خودش اعتقاد ندارد که این زمین ها وقف است.» این وکیل دادگستری معتقد است«اظهارات و عملکرد متناقض آقای خادمی قابل تعقیب است.» هرچند حجت الاسلام حسینعلی خادمی مدعی وقف در گفت و گو با فراز این تقسیم ارث را تکذیب می کند و می گوید از آن بی اطلاع است. علی شیرین، مسوول روابط عمومی سازمان اوقاف نیز با اشاره به ادامه بررسی پرونده وقف جنگل های هیرکانی و اراضی آن در قوه قضائیه معتقد است«اجاره موقوفات با اجازه متولی آن مشکلی ندارد.»

                     
چه کسی جنگل هارا کاشته؟

هفته گذشته اهالی آق‌مشهد در جریان بازدید مدیر کل اوقاف مازندران از این روستا با او درگیر شدند. درگیری که براساس روایت علیزاده، دهیار آق مشهد پس از آن آغاز شد که حیدری، مدیرکل اوقاف مازندران مدعی شد درختان جنگل های مورد مناقشه را سازمان اوقاف کاشته است.این درحالی است که براساس ادعای اهالی عمر این درختان به صدها سال پیش از ادعای جدید می رسد. ادعایی که محمد داسمه آن را اینگونه توضیح می دهد:«این ادعا برای این است که بگویند ما این اراضی را احیا کرده ایم تا بتوانند براساس آن به نغع خودشان حکم بگیرند. ما در سال 1380 تبصره ای تحت عنوان تبصره شش قانون الحاق دو تبصره به ماده واحده قانون ابطال اسناد فروش اراضی موقوفه داشتیم که در آن آمدهآن دسته از اراضی و املاک و جنگلها و مراتع و اراضی منابع ملی که مشمول ماده (1) قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و مراتع‌مصوب 1346.5.25 و اصلاحات بعدی آن و قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخائر جنگلی مصوب 1371.7.5 قرار گیرد مشمول ماده واحده‌مذکور نبوده و موقوفه تلقی نمی‌شود مگر در مورد حریم موقوفات و اراضی‌ای که قبل از تاریخ 1365.12.16 احیاء شده باشد. درواقع اوقاف می خواهد براساس این تبصره بخشی از این زمین ها را به عنوان احیا حفظ کند.»
او همچنین می افزاید:«اما این ادعا اشتباه است. براساس نقشه های موجود هرکارشناسی با اندک شناختی می تواند عمر طولانی جنگل های مورد مناقشه را تشخیص دهد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.