بانک آینده و داستان تکراری فروش ایران‌مال

بار دیگر سهام شرکت «ایران‌مال» با قیمت ۸۵ هزار میلیارد برای فروش گذاشته شد

بانک «آینده»، ایران‌مال را می‌فروشد. این خبر جدیدی نیست اما همین خبر سروصدای زیادی راه انداخته و بار دیگر سوالاتی را به وجود آورده است. سوالاتی که البته سال‌هاست درباره بانک آینده، مالکان آن و این پروژه عظیم وجود دارد.

بانک آینده چند سالی است که روی لبه تیغ ورشکستگی حرکت می‌کند. اما این بانک در سال‌های گذشته چندین بار از طریق فروش و تملیک مجدد ایران‌مال توانسته از ورشکستگی نجات پیدا کند. آخرین صورت حساب‌ مالی منتشر شده این بانک در سال 98 زیان انباشته 13 هزار میلیاردی را نشان می‌دهد. این رقم نسبت به زیان انباشته سال 97 که حدود 11 هزار میلیارد بود، رشد داشته است. حالا سوال اینجاست که بانک آینده چطور از طریق بازی دوسرسود فروش ایران‌مال به حیات خود داده و پروژه‌ ایران‌مال را هم پیش برده است؟

این بار بانک آینده اعلام کرده که ۱۰۰ درصد سهام شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال را از طریق مزایده می‌فروشد. طبق آگهی مزایده قیمت پایه سهام شرکت «توسعه بین‌الملل ایرا‌ن‌مال» ۸۵ هزار میلیارد تومان اعلام شده که بنابه پیشنهادهای مزایده به صورت نقد یا اقساط به فروش می‌رسد. ایران‌مال بنابه ادعای سازندگان آن بزرگ‌ترین مرکز تجاری، فرهنگی و ورزشی خاورمیانه است اما رقم اعلام شده به گفته کارشناسان بسیار بیش از ارزش واقعی این پروژه است. پروژه‌ای که البته پس از ۹ سال بخش‌های زیادی از آن تکمیل نشده است.

مهم‌ترین نکته درباره پروژه ایران‌مال و بانک آینده مالک آن‌ها است. «علی انصاری» ابرمیلیاردر معروف، بانک آینده را تاسیس کرده و پروژه ایران‌مال هم قبل از تاسیس این بانک و با بانک منحل شده «تات» آغاز شده است. البته نام انصاری در بین سهام‌داران بانک آینده و شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال نیست. او از طریق شرکت‌های کاغذی و اطرافیان خود این شرکت و بانک را مدیریت می‌کند و به شکل مستقیم در صحنه حضور ندارد.

به این ترتیب انصاری می‌تواند از طریق همین شرکت‌های کاغذی از بانک آینده به پروژه ایران‌مال تسهیلات و وام‌های کلان بدهد. طبق نامه «محمد فطانت‌فرد» مدیرعامل بانک آینده در هشتم مرداد 99، شرکت ایران مال 32 هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان بدهی به بانک آینده داشته است. از سال۹۴ تا ۹۶ هم حدود ۳۵هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بانکی به عنوان وام به پروژه‌ ایران‌مال داده شده بود. شرکت ایران‌مال هیچ‌یک از این بدهی‌های خود را پرداخت نکرده است.

تسویه این بدهی‌ها هر بار به صورت تملیک مجدد سهام شرکت به بانک انجام شده است. بدهی ۳۲ هزار میلیاردی سال ۹۹،  98 درصد سهام شرکت توسعه ایران مال به بانک برگرداند. کاری که بین سال‌های ۹۴ تا ۹۶ هم تکرار شده بود.

پس چرخه فاسد در این سال‌ها اینطور شکل گرفته است:

بانک به پروژه ایران‌مال از سپرده‌های مردم تسهیلات و وام می‌دهد. مالکان ایران‌مال بخشی از این تسهیلات را خرج ساخت و بخشی دیگر را صرف سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌کنند. سپس بدهی به بانک را با فروش سهام شرکت ایران مال می‌پردازند. در پشت‌پرده، آن‌ها هم بانک را اداره می‌کنند و هم شرکت ایران‌مال را. بنابراین با ایجاد چنین چرخه‌ای بانک زیان‌ده به حیات خود ادامه می‌دهد و صاحبان آن نیز می‌توانند به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های داخلی و خارجی بپردازند.

البته بانک آینده در اطلاعیه خود درباره فروش ایرا‌ن‌مال آن را «پروژه‌ای موفق در مسیر ارتقای ارزش افزوده» دانسته است. همچنین در این اطلاعیه گفته شده «این تصمیم در راستای سیاست‌های نظام بانکی کشور» اتخاذ شده است.

ادعایی که خریدار آینده سهام ایران‌مال راستی و دروغ آن را روشن می‌کند. آیا قرار است بار دیگر شرکت‌های کاغذی وابسته به علی انصاری سهام ایران‌مال را از بانک خود بخرند و دوباره آن را پس از اخذها وام‌های کلان در ازای بدهی به بانک پس بدهند؟ روشن شدن پاسخ این سوال زمان زیادی نخواهد برد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.