اولین چالش اقتصادی سال 1400 ؛ افزایش دستمزد ها چقدر خواهد بود؟

ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است. بررسی تبصره ۱۲ این لایحه در ارتباط با حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان کشوری نشان می دهد که افزایش ۲۵ درصدی حقوق مربوط به کارکنان دستگاه‌های اجرایی، اعضای هیئت علمی، قضات و بازنشستگان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده است. همچنین پاداش آخر سال کارمندان دولت برای سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱.۵ میلیون تومان برآورد شده که پس از تایید هیات دولت پرداخت می‌شود.  براساس قانون لایحه بودجه استخدام رسمی و پیمانی در کلیه دستگاههای اجرایی صرفا با رعایت این قانون پیش بینی می شود و اخذ تاییدیه سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تامین بار مالی قبل از صدور مجوز استخدامی ضروری است.

 

کارمندان دولت در دهک های بالای درآمد

گزارش بررسی لایحه بودجه سال 1400  نشان می دهد که 60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند. در این گزارش آمده براساس جزء 1 بند الف تبصره 12 لایحه بودجه سال 1400، افزایش ضریب حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر به میزان 25 درصد تعیین شده است. با توجه به اینکه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت بخش بسیار زیادی از بودجه دولت را به خود اختصاص داده است، تصمیم گیری در رابطه با این سیاست نمی تواند بدون توجه به سیاستهای کلان بودجه‌ای و پیامدهای اقتصاد کلان آن صورت پذیرد.

براساس آمارهای هزینه درآمد خانوار در سال 1398، حدود 80 درصد از کارمندان دولت در 5 دهک بالای درآمدی قرار دارند به بیان ساده‌تر وضعیت معیشتی 80 درصد از کارمندان دولت از متوسط جامعه بهتر است. با توجه به افزایش حقوق اتفاق افتاده در سال 1399، احتمالا بیش از 80 درصد از کارمندان دولت دارای این ویژگی هستند. رقابت گسترده برای مشاغل دولتی تا حد زیادی نشان دهنده این واقعیت است همچنین آمارها نشان می‌دهد 80 درصد خانوارهای با سرپرست کارمند دارای خودرو هستند این درحالی است که این نسبت برای سایر خانوارهای جامعه کمتر از 45 درصد است. بنابراین یکی از تصمیمات مهم بودجه سال 1400 ،انتخاب بین گزینه هایی مانند افزایش زیاد حقوق کارکنان به قیمت ایجاد تورم یا افزایش منطقی حقوق به میزان منابع در دسترس و عدم تحمیل تورم به جامعه است.

کارگران و بخش خصوصی در انتظار پایان سال 

اسفندماه هر سال بحث افزایش حقوق کارکنان بخش خصوصی داغ می شود زیرا دراین ماه باید در شورای عالی کار بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت درباره تعیین حداقل حقوق و دستمزد سال بعد تفاهم و توافق صورت گیرد. بنابراین برای مشخص شدن وضعیت حقوق اکثریت جامعه برای سال 1400 باید تا پایان سال صبر کنیم. این حداقل دستمزد در واقع برای کلیه حقوق بگیران بخش خصوصی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور است و محدود به کارگران نیست.

هرچند طبق ماده 41 قانون کار حداقل دستمزد کارگران باید با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی اعلام می شود تعیین شود؛ اما طی سالیان گذشته با بالارفتن تورم دولت از انجام این کار خودداری کرده است. هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران هم گفته احتمال افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در بودجه ۱۴۰۰ به این معنی نیست که کارگران هم الزاما باید ۲۵ درصد افزایش حقوق داشته باشند. این فعال کارگری تاکید کرده «در مورد حداقل دستمزد کارگران شورای عالی کار تصمیم گیری می کند.»

هرچند افزایش حقوق اعلام شده برای سال 99 ، 26درصد بود که همزمان نارضایتی نمایندگان کارگران از درصد اعلام شد و آنان افزایشی حدود 40 درصد، متناسب با نرخ تورم را انتظار داشتند. با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، در صورت تورم ماهانه 1 الی 4 درصدی برای 4 ماه باقیمانده سال، پیش‌بینی می شود تورم سال جاری حداقل بین 35 الی 39 درصد در نوسان باشد و باید دید با این وضعیت دستمزد تعیین شده برای سال آینده چگونه خواهد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
 1. Majjed می‌گوید

  خدایا هیچ کارگری کارگر باقی نماند الهی یا امام زمان
  حقوقی که به کارگر میدند اگه روزانه پرداخت بشه تازه مشخص میشه صدقه ای بیش نیست…
  من نمیدونم این 63هزار تومان روزانه چیه پول یه دست ناهار ساده اونم به شرطی که صبحانه و شام حذف بشه خونه رایگان باشه یعنی اجاره ندی اب و برق و گاز هم بدون کنتور باشه یعنی قبضی نیاد، همه فامیل هم زلزله مرده باشند و عروسی و لباس هیچ وقت نخری یه لباس سفید داشته باشی از قبل که برا کفنت هم باقی بمونه چون پول باقی نمی مونه از 63تومان بخوای بخری پس از قبل باید بوده باشه تنت یا خدادادی رو تنت بوده باشه این لباس، یعنی هیچ و هیچ خرجی نداشته باشی تازه بتونی این 63تومان را ناهار بگیری مجرد هم باشی وگرنه خانوم هم باشه میشه چندتا قاشق غذا که چند ساعت بیشتر زنده نمیمونی اینا هیچ…
  اقا بری بیرون مثلا طلا فروشی میخوای طلا بفروشی اونم با‌ ضرر برای دکتر یارو مغازه داره طلا فروشه در را باز نمیکنه میگه اومده دزدی کارگره اینکه پول نداره مگه میشه، پس اومده دزدی و الکی میگه تعطیله…
  سوپری هم بهت کیک و بیسکویت نمیده میگه قراردادیه ماه دیگه معلوم نیست سر کار باشه بیرونش میکنند (اینم امنیت شغلی)
  خاستگاری که بفهمند کارگر هست بهشون برمیخوره به چه اجازه و روی اومده خاستگاری برده صنعتی رایگان بگیر و تا اخر عمر میشی سوژه خنده اون خانواده…
  اصل اصل مطلب >>فکر میکنید تمام این حرف ها را نمیدونند و درک نمی کنند خودشون دولت و کارفرما این حقوق را مشخص کردند که هیچ کارگری پیش رفت نکنه و همیشه واسه شرکت و کارخونشون برده باشه اینا نباشند که اینا نمیتونند خودشون این خر همالی ها را انجام بدند و بچرخونند پس باید خری وجود داشته باشه یعنی خرش کنند با مزایا تا بتونند بخورنند کارکرن از کسی دیگه برداشت و خوردن از کس دیگه یه ضرب المثل هست میگه(کارکردن خر خوردن یابو)
  حقوقی که به کارگر میدند ماهیانه در اصل این حقوق روزانشون هست که 29روزش خورده میشه یعنی رایگان کارکردی با اجازه حسابدار هستم تمام دخل و خرج مملکت و دزدی ها دستم هست خصوصا حساب و کتاب اقا زاده ها بلدم
  بعد حرف اسلام و مملکت جمهوری اسلامی میزنند
  قدیم حقوق کارگر بر اساس سودی که شرکت میبرد پرداخت میشد یعنی تو کارگر نبودی جزوی از شرکت بودی
  خوشم میاد به برده میگند کارگر
  به دزدی اقا زاده ها میگند اختلاس
  به حق خوری کارگر از طرف دولت و کارفرما میگند قانون و اداره کار
  به حقیقت میگند ضد انقلاب
  و…
  آهای خرها کارخونه دار و دولت شریک کارفرما اگه کارگرها بیمار بشند و همشون یکجا بمیرند که شما نمیتونید نجومی بخورید نجومی که هیچی نون خالیشم دیگه نمیتونید بخورید جوری باشه که حقوقشون حداقل پول درمانشون دربیاد و سختی کارشون جوری باشه که فردا هم بتونند بیاند واسه خودتون زنده بمونند و خرهمالی کنند تا شما بتونید مثل اشراف که هستید به زندگی تون ادامه بدید اینم گفتم که نگند فقط طرف کارگر را گرفته البته اگه بفهمند..

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.