شفاف سازی مالی خانه سینما؛ یک غائله ناتمام!

قدم های کم رمق سازمان سینمایی در انتشار عملکرد مالی خانه سینما / تازه‌ترین شفاف‌سازی سازمان سینمایی درباره خانه سینما حکایت از صرف برخی اعداد و ارقام درشت در حیطه‌هایی دارد که با شیوع کرونا، هویت‌شان مخدوش است

شفاف سازی مالی؛ ترکیبی که سازمان سینمایی در انجام آن بسیار مدعی است و اگر از حق نگذریم، رویکرد موثری را در سینما ایجاد کرده که می تواند به تمام ابعاد پیدا و پنهان سینمای ایران تعمیم پیدا کرده یا تکثیر شود. با این حال گویا گردانندگان این عمل، برخلاف سخت گیری در انتشار گزارش عملکرد مالی برخی نهادها و اصناف ، پیرامون عملکرد مالی خانه سینما چندان تلاشی برای تحقق بخشیدن به شعار خود ندارند. به این صورت که هنوز هم جستجوها در سایت سازمان سینمایی پیرامون عملکرد مالی «خانه سینما» تنها به چند جدول قدیمی و غیراصولی می رسد. طبق گزارش فراز، خروجی یکی از جداول منتشر شده از سوی سازمان سینمایی مشخص می کند که این سازمان فقط در سال ٩۶ نزدیک به ۱۱ میلیارد و هشتاد میلیون به «خانه سینما» کمک کرده است! از طرفی طبق لیست دیگری که همان سال از سوی یکی از رسانه ها منتشر شد، سازمان سینمایی در سال ٩۶ فقط دو رقم ٣ میلیارد و ٧٩٩ میلیون و ۵ میلیارد و ٧۵۰ میلیونی(جمعا ٩ میلیارد و ۵۴۵ میلیون) را در اختیار خانه سینما قرار داده است. در واقع با شفاف سازی سازمان سینمایی مشخص شد که یک اختلاف حدود یک و نیم میلیاردی میان ارقام منتشر شده وجود دارد که در نهایت کسی نسبت به آن واکنشی نشان نداد و غائله ناتمام ماند!

صنفی که علاقه ای به انتشار عملکرد مالی خود ندارد!

این روزها که سینمای ایران به دلیل ورود منابع مالی شبه ناک ، بیش از هر زمانی مرکز سوال است و هر نهادی سعی می کند حتی با وجود جداول نامفهوم و ناقص، عملکرد مالی خود را منتشر کند تا بارِ مرتبط شدن با این منابع مالی آلوده را به هر نحوی شده از شانه خود کنار بدهد، «خانه سینما» علاقه ای به ورود در این وادی را ندارد گو اینکه «خانه سینما» به دلیل حواشی توزیع عیدی میلیاردی سال گذشته از سوی وزارت ارشاد میان سینماگران کماکان مرکز انتقاد است. در همان روزهای آغازین سال گذشته حواشی این توزیع ناهمگون عیدی چنان بالا گرفت که در نهایت سازمان بازرسی کل کشور به این غائله ورود کرد و بررسی‌هایی را انجام داد اما گویا درباره توزیع عیدی سال جاری بازهم انتقاداتی وجود داشت و جدا از وقفه چند ماهه در توزیع آن، گویا بیش از ۲هزارنفر از سینماگران از فهرست عیدی‌گیرندگان ارشاد حذف شده اند! سوال این جاست که سودِ این مبلغ که از شب عید در حساب «خانه سینما» مانده است نصیب چه کسانی می شود؟ آیا علت تاخیر در پرداخت همین سود بوده است؟شاید بتوان مخفی کاری های مالی در این نهاد را به همین دلایل ذکر شده تعمیم داد!

جدول توافقنامه به جای جدول عملکرد!

در حالی که سال ٩٩ وارد نیمه دوم ماه دهم خود شده است، تازه ترین شفاف سازی مالی سازمان سینمایی پیرامون خانه سینما مربوط به ۱٢ ماهه سال ٩٨ است! با این حال با توجه به اظهارات رئیس هیأت مدیره خانه سینما، بودجه این نهاد طی سال‌ها تقریبا ثابت بوده و سال ٩٨ نیز حدود ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود. هرچند به نظر می رسد، وقتی حمایت سازمان سینمایی از خانه سینما در سال ٩۶، بیش از ۱۱ میلیارد تومان باشد، بودجه ۵ و نیم میلیاردی این نهاد در سال ٩٨ آن هم در اوج بحران اقتصادی کشور توجیه اقتصادی ندارد!

با این حال چند هفته پیش، سازمان سینمایی جدولی با عنوان متفاوتِ عملکرد توافقنامه با خانه سینما در هفت ماه سال ٩٩ را منتشر کرد که داده های آن کاملا متفاوت با جدول های پیشین بود. داده هایی که شامل حمایت از دوره های ارتقای دانش مهارتی ویژه فعالان حرفه ای سینما،کمک به امور رفاهی،بیمه ای ،درمانی و معیشتی اعضای خانه سینما،کمک به گسترش فعالیت های فرهنگی،گردهمایی ها و جشن سالانه صنوف سینمایی، کمک به برگزاری نشست های تخصصی صنوف سینمایی و خدمات صنفی،حمایت از برگزاری جایزه کتاب سینمایی سال و هزینه های پشتیبانی و منابع تنظیم شده است. اما باید گفت که این شفاف‌سازی سازمان سینمایی حکایت از صرف برخی اعداد و ارقام درشت در حیطه‌هایی داشت که با شیوع کرونا، هویت‌شان مخدوش شده است. طبق این جدول خانه سینما فقط نیم میلیارد تومان هزینه پشتیبانی گرفته؛ پشتیبانی که مشخص نیست از چه فرد، فعل یا نهادی صورت شده است. حمایت ۲۰۰ میلیون تومانی از برگزاری جایزه کتاب سینمایی از دیگر ارقام هزینه‌کرد خانه سینماست. همچنین خانه سینما ۱.۵میلیارد تومان برای کمک به گردهمایی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و جشن سالانه صنوف گرفته است! اینکه چرا در دوران کرونا، خانه سینما باید ردیف بودجه‌ای هنگفت برای کمک به گردهمایی و جشن بگیرد باز هم از عجایب این جدول است. در مرور هزینه‌های خانه سینما، با رقمی میلیاردی برای برگزاری نشست های مختلف هم رو به رو می شویم! باز پرسش این است که با فراگیری کرونا و متداول شدن نشست‌های مجازی، چرا باید این رقم درشت در خانه سینما صرف برگزاری نشست شود؟
سوال نگارنده این گزارش از سازمان سینمایی این است که آیا نمی‌شد برای یک سال هم که شده کار برگزاری جشن و گردهمایی و نشست و… را تعطیل کرد و بودجه‌ ۲.۵میلیاردی ماحصل این صرفه‌جویی را صرف معیشت اهالی سینما کرد؟ احتمالا پاسخ سازمان سینمایی به این سوالات مانند تمام انتقادات به خطاهای مشهود در جدول های عملکرد مالی این سازمان، سکوت است!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.