چشمان بسته بودجه ۱۴۰۰ در مقابل آسیب‌های اجتماعی

آسیب‌های اجتماعی این روزها بیشتر شده است. جمعیت بیشتری به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند و فقر مطلق آشکارا در گوشه و کنار شهر دیده می‌شود.

سن اعتیاد پایین آمده و برخی از زنان و مردان مبتلا به اعتیاد بودن هیچ سرپناهی شب را تا صبح زیر آسمان شهر سپری می‌کنند. هرازگاهی نیز تصاویر ناراحت‌کننده تخریب آلونکِ زن سرپرست یک خانواده حال و احوال آدمی را آشفته می‌کند.

فهرست طولانی آسیب‌های اجتماعی می‌طلبید تا بودجه قابل توجهی دریافت کنند. اما در لایحۀ بودجه سال ۱۴۰۰ مبلغ ۵.۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی پیش‌بینی شده است. این رقم در مقایسه با بودجه سال 1399، حدود ۶۱ درصد افزایش داشته است.

در سال ۹۹ اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای سیاست‌های مبارزه با آسیب‌های اجتماعی ۳.۲۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۹۸ نیز این رقم ۳.۵۵۰ میلییارد تومان بود.

اعتبارات آسیب‌های اجتماعی در طول سال‌های اجرای قانون برنامه ششم توسعه حدود ۱۳۲ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که آسیب‌های اجتماعی در طول همین مدت، افزایش قابل توجهی داشته.

ضریب جینی در همین دوره پنج سال از ۳۶ صدم درصد در سال ۱۳۹۶ به بالای ۴۰ صدم درصد در سال جاری رسیده است. بودجه برنامه‌های کاهش عرضه و تقاضا برای مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در کشور مبلغ ۴۵۹ میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه مصوب این حوزه در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۱ درصد کاهش اعتبار داشته. تاثیری که اعتیاد روی افزایش سرقت و خشونت خانگی دارد بسیار زیاد است. طبق اعلام رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ۴میلیون و ۴۰۰هزار معتاد در کشور داریم و حدود ۷۰تا ۷۵درصد زندانی‌ها به‌خاطر مواد مخدر در زندان به سر می‌برند.

طبق آمارهای رسمی بین ۲۰ تا ۲۱ میلیون نفر حاشیه نشین هستند و در جاهایی زندگی می‌کنند که حداقل خدمات عمومی را ندارند. بین ۱۰ تا ۱۱میلیون آن‌ها در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند. برای سامان‌دهی بافت‌های فرسوده، مناطق بحرانی و حاشیه شهرها بالغ بر ۳۵۲  میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که در مقایسه با بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳ درصد کاهش داشته است.

اعتبار برنامه‌های مربوط به کنترل و کاهش طلاق و تحکیم نهاد خانواده مبلغ ۸۱۲ میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه سال جاری حدود ۶۰ درصد رشد دارد. ۱۰ درصد این اعتبار به برنامه‌های تحکیم نهاد خانواده و پیشگیری از طلاق و ۹۰ درصد آن به برنامه‌های حمایت از زنان آسیب دیده و سرپرست خانوار اختصاص یافته است.

بودجه بانک‌ها و شرکت‌های دولتی در بخش بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ۱۰۲ میلیارد تومان است که نسبت به بودجه سال ۱۳۹۹  حدود ۹۷ درصد کاهش داشته است.

برای سامان‌دهی کودکان کار و خیابان و حمایت از کودکان بی سرپرست و دیگر کودکان آسیب پذیر مبلغ ۶۹۱ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که در مقایسه با بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵  درصد رشد داشته است.
در رابطه با سایر آسیب‌های اجتماعی، حدود 2.994 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که در مقایسه با اعتبار برنامه های مشابه در بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳۱ درصد رشد داشته است.

کاهش بیش از ۱۱ درصدی بودجه های مرتبط با اعتیاد و کاهش حدود ۱۳ درصدی اعتبار تخصیص داده‌شده به موضوع حاشیه‌نشینی در بودجه ۱۴۰۰ نشان از آن دارد که مسئولان دولتی چندان نگاه جدی‌ای به این حوزه ندارن

این در حالی است که مقام معظم رهبری گفته بودند آسیب‌های اجتماعی مثل زلزله‌ای است که می‌تواند بنیان خانواده و اجتماع را به هم بریزد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.