شکاف طبقاتی در آلودگی هوا/ ثروتمندان هوای سالم می خرند!

خریدواستفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی در ساختمان های شمال شهر تهران و بخش های مرفه سایر شهرهای با آلودگی هوای بالا افزایش یافته است

هرچند در نگاه اول این گونه به نظر می رسد که آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور، و به خصوص در پایتخت پدیده ای است که در زمستان همه شهروندان را گرفتار می کند؛ اما به نظر می رسد که در این موضوع نیز نوعی شکاف طبقاتی وجود دارد و ثروتمندان با خرید و استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی می توانند از هوای بهتری برای تنفس استفاده کنند.

امید ساکن یکی از برج های شمال شهر تهران است و می گوید تنها گاهی برای سرکشی به مغازه هایش از خانه خارج می شود. هرچند او در اغلب روزهای آلوده سعی می کند در ایران یا تهران نباشد، اما می گوید زمانی که در تهران است سعی می کند از خانه خارج نشود و با استفاده از دستگاه تصفیه هوا خود را از آلودگی هوای تهران جدا کند. دستگاهی که به عقیده امید کارایی تقریبا خوبی دارد و با نصب دو دستگاه در یک آپارتمان 300 متری می توان هوایی پاکیزه داشت.

در حال حاضر در شهر تهران ۱۴۷هزار نفر از ساکنان دو منطقه مرفه‌نشین (۱و۲) دارای درآمد بدون شغل هستند؛ یعنی کسانی که شغلی ندارند اما از طریق سود بانکی، اجاره املاک، ارث و… درآمد دارند و آن‌ طور که آمارهای مرکز آمار از‌ سال ١٣٩٥ نشان می‌دهد این افراد عموما ساکن مناطق یک و دو هستند.
از سوی دیگر بخش مهمی از افراد دارای درآمد بدون شغل، بازنشستگان هستند که منطقه ۲ از این نظر در تهران بخش مهمی از جمعیت را به خودش اختصاص داده و در حقیقت به یک سرای سالمندان بزرگ بدل شده است اما نکته دیگر در این بررسی، توجه به محله‌هایی است که افراد در آن دارای درآمد بدون شغل هستند و بر این اساس مناطق «شهرک غرب»، «ایوانک» و «گاندی» پیشتازند. شهروندانی که در روزهای آلوده تهران با استفاده از دستگاه های تصفیه هوا خود را از بقیه مردم جدا می کنند. آن ها نه نیازی به رفت و آمد در شهر دارند و نه مشکل درآمد و بنابراین کم ترین میزان خطر از آلودگی هوا متوجه آن ها است. همچنین بر اساس نقشه آلودگی هوا در شهر تهران نیز منطقه یک تهران با کم ترین آلودگی مواجه است.

این درحالی است که پیش‌بینی‌های هواشناسی از تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت ایران به ویژه تهران، البرز، قم و قزوین تا پنج روز آینده حکایت دارد؛ به طوری که احتمال دارد شاخص آلودگی هوای تهران به بالای ۲۰۰ هم برسد و این شهر با تعطیلی یک یا دو روزه مواجه شود. این چندمین روزی است که آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران به «وضعیت قرمز» می‌رسد. در روزهای گذشته ادارات اصفهان به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند.

فروش بیشتر دستگاه تصفیه هوا در زمستان

تهران از ابتدای سال همزمان با شیوع کرونا ۱۵ روز هوای پاک، ۱۸۴ روز هوای قابل قبول، ۶۵ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه و ۲ روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است. اما بیشترین آلودگی شهر تهران در فصل زمستان اتفاق می افتد. فصلی که بیشترین آمار فروش دستگاه های تصفیه هوا نیز متعلق به آن است. علی یکی از فروشندگان دستگاه های تصفیه هوا در این رابطه به فراز می گوید:«بیشترین فروش ما در همین ایامی است که آلودگی هوا بیشتر می شود.» او با اشاره به عملکرد این دستگاه ها می گوید:«کارایی این دستگاه ها بسیار بالا است و مشتریان خاص خودش را دارد و مهم ترین ویژگی آن هم کاهش سطح آلودگی هوای محیط است.»

موضوعی که کارشناسان هوای سازمان محیط زیست معتقدند هنوز تایید نشده است.
«حسین شهبازی»، کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوا درباره عملکرد این دستگاه ها به «فراز» می گوید:«هنوز هیچ یافته علمی درباره عملکرد این دستگاه ها و تاثیرشان روی کاهش آلودگی هوا وجود ندارد.» هرچند این کارشناس کنترل کیفیت هوا معتقد است از آنجایی که شرکت های معتبر جهان در حال تولید این دستگاه ها هستند، حتما مجوزهایی را برای فروش آن اخذ کرده اند.

در مورد دستگاه های تصفیه هوا، برندهای بسیاری وجود دارند که به صورت اختصاصی به تولید دستگاه تصفیه هوا می‌پردازند. علاوه بر آن، نوع فیلتراسیون در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. بر اساس اطلاعاتی که از این دستگاه ها وجود دارد نوع فیلترهای یک دستگاه تصفیه هوا، احتمالا مهم‌ترین ویژگی آن است.

فیلترهپا از معروف ترین و پرکاربردترین فیلترهای الیافی است. این فیلتر قابیلت جذب ۹۹% آلاینده های محیط را دارند. این فیلتر برخلاف ادعای برخی از فروشندگان دستگاه‌های تصفیه هوا قابل شست و شو نیست و باید در پایان عمرش تعویض شود. همچنین فیلتر کربن اکتیو کمک بسیار بزرگی به افراد مبتلا به آسم و آلرژی، کودکان و سالمندان و دیگر گروه‌های حساس می کند. چرا که وظیفه اصلی این فیلترها حذف عوامل شیمیایی موجود در محیط است.
ذراتی که توسط فیلترهای کربن اکتیو جذب می‌شود، به هیچ عنوان به هوا باز نمی‌گردند. ویژگی‌ای که این فیلتر را به یکی از موثرترین فیلترهای تصفیه هوا تبدیل می‌کند. در واقع این فیلتر مکملی بسیار قوی برای فیلتر هپا به شمار می‌رود.

بر اساس برندهای مختلف موجود در بازار، قیمت دستگاه‌های تصفیه هوا هم تنوع زیادی دارند و به طور کلی به نظر می‌رسد با چیزی حدود 10 تا 12 میلیون تومان می‌توانید یک دستگاه تصفیه هوای خانگی را تهیه کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.