رییس فراکسیون محیط زیست مجلس: نمی توانم مصرف مازوت در تهران را تایید کنم

«سمیه رفیعی» نماینده مجلس در گفت و گو با «فراز» مطرح کرد: عمده استنادها به منابع آلودگی هوا به مطالعات 30 سال پیش باز می گردد

سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در گفت و گو با فراز با اشاره به بازدیدش از نیروگاه های تهران گفت:«با توجه به بازدیدی که خود من داشتم، نمی توانم عدم استفاده از مازوت را رد کنم. هرچند گازوئیلی که استفاده می شود نیز با استاندارها فاصله زیادی دارد.»

طی روزهای گذشته استفاده از مازوت در نیروگاه های تهران و تاثیر آن بر آلودگی هوا چالش برانگیز شده است. علی رغم اینکه سازمان محیط زیست نیز سرانجام مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها در تهران را تایید کرده، مدیر عامل شرکت برق حرارتی گفت: هیچ کدام از نیروگاه های تهران از مازوت استفاده نمی کنند و نمی توان آلودگی تهران را به این مساله مربوط دانست.

رفیعی همچنین با اشاره به اقدامات این فراکسیون درباره آلودگی هوا در شهرهای بزرگ افزود:«یکی از موارد مهمی که حتمن مورد بررسی قرار خوهیم داد، قانون هوای پاک است که نتیجه و خروجی آن باید کاهش آلودگی هوا باشد. خصوصا اینکه با شرایط ویژه ای مواجه بودیم که پیش از آن تجربه آن را نداشتیم و آن شیوع ویروس کرونا بود. اگر تا کنون نیز وضعیت این قانون مشخص نشده بود، امسال فرصت آن نبود که به این قانون بی توجهی شود. چون تمام یافته های علمی ماندگاری بیشتر ویروس کرونا با آلودگی هوا را تایید می کنند.»

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اضافه کرد:«ما قبل از شروع فصل پاییز یک تیم کارشناسی را را جمع کردیم و از آن ها راهکارهای عملیاتی خواستیم. این پیشنهادها در قالب 28 راهکار کوتاه مدت و میان مدت به دولت پیشنهاد شد، اما متاسفانه در اجرا خروجی خاصی نداشت. کاری که مجلس می تواند کند نظارت بر اجرای قانون است و این نظارت می تواند کمک مهمی در جهت کاهش آلودگی هوا باشد.»

نماینده تهران با بیان اینکه «یکی از موارد مهمی که نظارت را دچار مشکل کرده، عدم وجود اطلاعات درست در خصوص نقشه منابع آلاینده کلان شهرها است» افزود:«متاسفانه گزارش هایی که ارسال می شود تنها با تخمین همراه است و سهم منابع مختلف در آلودگی هوای کلان شهرها به درستی مشخص نیست. این یکی از بزرگترین چالش های ما است. برای حل مشکل آلودگی هوا باید ابتدا اطلاعات درست داشته باشیم.»

رفیعی ادامه داد:«ما از دهه 70 برنامه جامع کاهش آلودگی شهرها را داشتیم و سال 96 هم قانون هوای پاک تصویب شد. درواقع نزدیک به سه دهه است که روی این موضوع کار می کنیم و نه تنها آلودگی کم نشده، بلکه تعداد شهرهای آلوده نیز افزایش داشته است. این نشان می دهد که برنامه ریزی ها در حوزه عملکرد کاهش آلودگی هوا دچار نقص است و ما هنوز در حوزه شناخت این مشکل دچار تعارضات زیادی هستیم. مطالعات جامعی در دهه 70 در خصوص منابع آلاینده شهر تهران انجام شد و فکر می کنم که عمده استنادهای ما به همان مطالعات 30 سال پیش باز می گردد.»

او با اشاره به برخورد تخصصی مجلس با این موضوع گفت:«در فراکسیون جلسه ای خواهیم داشت و مشخصا مسوولی که باید اقدام می کرده را احضار می کنیم. ما جلسه تشریفاتی برای آلودگی هوا برگزار نمی کنیم، چون برخورداری از هوای سالم حق مردم است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.