قیمت مسکن 83درصد گرانتر از پارسال

اگرچه در گزارش مرکز آمار از تورم مسکن تهران، آذرماه در قیاس با آبان‌ماه افول کرده اما آمار‌های دفتر اقتصاد مسکن از نرخ‌های صعودی در پاییز حکایت دارد / افزایش قیمت مسکن تنها در یک سال 83 درصد گران تر شده است

مرکز آمار ایران نرخ تورم مسکن در آذر ۱۳۹۹ را منتشر کرد که بر اساس آن نرخ تورم ماهانه مسکن تهران در آذرماه منفی ۸.۵ درصد اعلام شد با این همه اما نرخ تورم نقطه ای نشان می دهد برای خرید خانه در تهران نسبت به آذر سال گذشته 83 درصد بیشتر باید پرداخت کرد. اعلام آمار های جدید در حوزه مسکن در حالی است که آذرماه دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی در گزارشی که بعد از مدت ها از وضعیت مسکن کشور ارائه کرد آماری از رشد نجومی میانگین قیمت ها داد که نشان از رشد تورمی در حوزه مسکن است و با آمار های مرکز آمار ایران چندان هم خوان نیست.
به گزارش فراز، آنطور که روز گذشته مرکز آمار ایران گزارش داده، نرخ تورم ماهانه مسکن در آبان ۹۹ برابر ۱.۳ درصد بوده است که در آذر ماه این نرخ روند نزولی داشته (۹.۸ درصد کاهش یافته) و به رقم ۸.۵ درصد رسیده است. بر این اساس خرید یک خانه در آذر ماه در قیاس با آبان ماه به صورت میانگین  ۸.۵ درصد ارزان‌تر تمام شده است.
همچنین در این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای نیز نشان دهنده درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه امسال به عدد ۸۳ درصد رسیده است؛ یعنی بایدخریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، ۸۳ درصد بیشتر پرداخت کنند. این در حالی است که تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (آبان ماه که برابر ۱۱۴.۷ بود) ٣١.٧ واحد درصد کاهش یافته است.
مرکز آمار در گزارش خود نرخ تورم سالیانه آدرماه ۹۹ املاک مسکونی در تهران را نیز برابر ۹۸.۲ درصد اعلام شده که نسبت به ماه قبل (آبان ماه) که برابر با ۶۵.۲ درصد بوده  ۳ واحد درصدی را نشان می‌دهد.

افول قیمت‌ها در گزارش مرکز آمار، اوج قیمت‌ها در گزارش دفتر اقتصاد مسکن

آن طور که مرکز آمار ایران اعلام کرده این آمار براساس اطلاعات خام موجود در سامانه املاک و مستغلات وزارت مسکن و شهرسازی بوده است اما با این همه بر اساس قیاس با آنچه که چندی پیش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی، در رابطه با تحولات قیمت مسکن استان‌های کشور در ۳۰ مرکز استان اعلام کرد، مقداری خوش بینانه تنظیم شده است.
دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از سال ۸۹ در ابتدای هر ماه اقدام به انتشار آمارهای رسمی از تحولات قیمت و حجم معاملات فروش آپارتمان مربوط به ماه قبل می‌کرد. در قالب این گزارش‌ها همه داده‌های مربوط به تمام قراردادهای خرید وفروش واحدهای مسکونی از طریق سایت اطلاع‌رسانی وزارت راه وشهرسازی در قالب گزارش ماهانه تحولات بازار مسکن منتشر می‌شد. از مردادماه امسال، متولی بخش مسکن با بیان اینکه بازار معاملات تابستانی مسکن در شرایط التهاب و نابسامانی قرار دارد و انتشار آمار مربوط به میانگین قیمت و حجم معاملات فروش واحدهای مسکونی به صورت قبل می‌تواند منجر به افزایش این نابسامانی و التهاب شود برای چند ماه انتشار آمار را متوقف کرد. در آن زمان متولی مسکن اعلام کرد قصد دارد آمارها و تحلیل‌‌‌های مربوط به تحولات بازار مسکن در کشور را با نظم و ترتیب بهتری ارائه کند و گزارش‌های مربوط به تحولات بازار مسکن را به صورتی دقیق و همه‌جانبه‌نگر منتشر کند.
مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود از تحولات قیمتی بازار معاملات مسکن کشور میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کشور در بهار ۹۹ را معادل ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود. متولی مسکن در حالی در گزارش روز گذشته  و اعلام شفاهی دو روز قبل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کشور بر مبنای سطح میانگین قیمت واحدهای مسکونی در ۳۰ مرکز استان کشور را ۱۵ میلیون و۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود که در گزارش مرکز آمار ایران میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در مراکز این استان‌ها نیز ۴ میلیون  و۵۰۰ هزار تومان اعلام شده بود.
مقایسه آمار اعلام شده از سوی متولی بخش مسکن از یک سو و آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در همین ماه، نشان می‌دهد، براساس آمار متولی مسکن، میانگین کشوری قیمت مسکن براساس سطح متوسط قیمت مسکن در ۳۰ مرکز استان در فاصله بهار تا آبان امسال، معادل ۲۳۷ درصد رشد کرده است.  همچنین بر مبنای میانگین قیمت هر مترمربع ۵ میلیون  و۷۰۰ هزار تومانی مسکن در کشور در بهار ۹۹، که از سوی مرکز آمار منتشر شد میانگین قیمت مسکن در این فاصله تا آبان ماه (براساس آمار متولی مسکن) ۱۶۰ درصد رشد کرده است.
اگرچه ارقام اعلامی در این گزارش از سطح میانگین قیمت مسکن در بعضی استان‌های کشور با واقعیات جاری در بازار مسکن هم خوان بود اما  برخلاف آن کم‌نمایی در قیمت ساخت مسکن در فرآیند محاسبه سود ساخت‌و ساز در این گزارش بسیار کم تر از چیزی است که در عمل وجود دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.