حمله به بهارستان از بهارستان!

نمایندگان با کاهش اختیارات مجلس موافقت کردند / نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و وظایف انتخابات شوراهای اسلامی کشور موافقت کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و وظایف انتخابات شوراهای اسلامی کشور موافقت کردند. طرحی که با تصویب آن از اختیارات نظارتی مجلس شورای اسلامی کاسته می شود. علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی و شوراها در توضیح گزارش کمیسیون گفت:«این طرح در جلسات متعددی با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و مسئولان دستگاه‌های ذیربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. یکی از موارد دیده شده در این طرح نظارت در قبل و هنگام ثبت نام داوطلبان است به طوری که 6 ماه قبل از ثبت نام داوطلبین باید در آزمونی که از سوی وزارت کشور برگزار می‌شود شرکت کنند البته این آزمون برای دوره ششم انتخابات شوراها قابل اجرایی نیست.» تغییر در ترکیب هیات نظارت بر انتخابات شوراها از دیگر مواردی است که در این طرح دیده شده است. بر این اساس نظارت بر انتخابات شوراها به‌جای هیأت مرکزی نظارت (مرکب از پنج نماینده مجلس) به کمیسیونی مرکب از شورای نگهبان، قوه قضائیه و مجلس واگذار می شود. همچنین اطلاعات سپاه پاسداران نیز به مراجع استعلامی اضافه شده است. 

طرح نمایندگان بر خلاف قانون اساسی است

سال ٩٧ و در مجلس دهم نیز بحث‌هایی درباره تغییر قانون نظارت بر انتخابات شوراها مطرح شده بود. محمد محمودی ‌شاه‌نشین، عضو وقت کمیسیون شوراها، در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه پس از برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، تاکنون چندین جلسه با وزارت کشور و دبیرخانه مرکزی این انتخابات برگزار شده است، گفته بود: «در این جلسات به دنبال شناسایی آسیب‌ها و خلأهای قانونی در روند برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بودیم.» براساس گفته‌های او درباره نحوه اجرا و نظارت بر انتخابات شوراها «مقرر شده بود هیأت نظارت ملی در این انتخابات تشکیل شود و نمایندگان نقش کمتری در انتخابات شوراها داشته باشند».

در این طرح پیشنهاد شده نظارت بر انتخابات شوراها به جای هیأت مرکزی نظارت (متشکل از پنج نماینده مجلس) بر عهده جمعی هفت‌نفره به نام «کمیسیون ملی انتخابات» باشد که سه نفر از آن عضو شورای نگهبان، دو نفر از قوه قضائیه ‌و دو نفر از نمایندگان مجلس باشند. با تصویب این طرح، تنها انتخاباتی که رد پایی از نظارت شورای نگهبان در آن نیست به پایان خواهد رسید.
به نظر می رسد طرح جدید نمایندگان مجلس یازدهم برخلاف قانون اساسی است. طبق اصل ۹۹ قانون اساسی، «شورای نگهبان» نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌‌پرسی را برعهده دارد و در  قانون اساسی وظیفه نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا برعهده شورای نگهبان گذاشته نشده است. سخنگوی شورای نگهبان هم در تیرماه امسال با اشاره به این موضوع گفته بود:«برگزاری انتخابات شورا‌ها بر عهده مجلس است که دوستان اصرار دارند این انتخابات را نیز شورای نگهبان برگزار کند که برای ما مقدور نیست و پذیرش نظارت بر انتخابات شورا‌ها برای شورای نگهبان مشکل است.»

موافقان و مخالفان طرح چه می گویند؟

«محمدجواد کولیوند» معاون پارلمانی وزارت کشور که در جلسه مجلس حضور داشت در انتقاد از این طرح گفت:«دولت در لایحه‌ جامعی که تهیه کرده تمام مشکلات و اشکالات موجود در قانون انتخابات شوراها را شناسایی کرده است و اکنون این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و در کمیسیون شوراها قرار دارد. در این طرح که از سوی نمایندگان آماده شده است بحث نظارت بر انتخابات و نظارت بر عملکرد شوراها مطرح است. براساس قانون نظارت بر انتخابات شوراها صد درصد با مجلس شورای اسلامی است.» کولیوند به نمایندگان توصیه کرد «کلیات این طرح رد شود و لایحه دولت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.»

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نیز پس از رای نمایندگان به کلیات این طرح تاکید کرد:«با توجه به حساسیت موضوع و پیشنهادات مطروحه، این طرح به کمیسیون شوراها باز می‌گردد تا پس از چکش‌کاری و اصلاحات، مجددا برای بررسی جزییات به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه شود.»

همجنین «غلامحسین رضوانی»، در موافقت با کلیات این طرح بیان کرد:«بنده موافق کلیات این طرح هستم، چرا که شاهد تخلفات گسترده‌ای در شوراهای شهر و روستا هستیم. در این چند سال تخلفات متعددی اتفاق افتاده است که بیانگر این است که باید نظارت بهتری هم در دوران قبل از انتخابات، هم در حین انتخابات و هم بعد از استقرار شوراها صورت گیرد. در نظر گرفتن آزمون برای کاندیداها منجر می‌شود تا افرادی که صلاحیت لازم را دارند وارد شوراها شوند.»

با تصویب کلیات این طرح باید منتظر ماند و دید نمایندگان اصولگرا در کاهش اختیارات مجلس موفق خواهند بود یا اینکه شورای نگهبان این طرح را برخلاف قانون اساسی تشخیص می دهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.