شرط و شروط برای دلار 15 هزار تومانی

«فراز» در گفت و گو با یک کارشناس اقتصادی احتمال تحقق نرخ اعلام شده برای دلار از سوی رییس جمهور را بررسی کرد

روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت طی سخنانی کمتر شنیده شده اعلام کرد، اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید. او همچنین گفت که دست بانک مرکزی ما در اعمال سیاست بر نرخ ارز بسته است اما در آینده شرایط بهتر می‌شود. همچنین رئیس جمهوری با اشاره به ۷ میلیارد دلار بلوکه شده توسط کره جنوبی، گفت اگر همین منبع ارزی بلوکه شده آزاد شود نرخ ارز فرداری آن روز به شدت پایین خواهد آمد. آنچه از سوی روحانی مطرح شد امروز بازار‌ها را تا حدودی تحت تاثیر قرار داد. اما سوالی که این صحبت‌ها ایجاد کرده این است که نرخ واقعی دلار امروز چقدر است و چطور رسیدن دلار به 15 هزار تومان می‌تواند محقق شود؟ سوالاتی که فراز برای یافتن پاسخ آنها با بهاالدین حسینی هاشمی کارشناس اقتصادی به گفتگو نشست. اما پیش از آن ببینیم تاثیر سخنان رئیس جمهوری بر بازار روز گذشته ارز، طلا و بورس چه بوده است.

بازار ارز از دلار 15 هزار تومانی ترسید

سخنان رئیس جمهور روز گذشته بازار ارز را ترساندو  موجب افت نزدیک به 3 درصدی نرخ‌ها در بازار آزاد شد. قیمت دلار در بازار آزاد در روز چهارشنبه در اوایل روز 24855 تومان معامله شد اما در ادامه روز  با 602 تومان کاهش نسبت به روز سه‌شنبه به 24,498 تومانرسید. این در حالی بود که دلار روز سه شنبه در بازار آزاد با قیمت ۲۵۱۰۰ خرید و فروش می‌شد و فعالان بازار وارد شدن نرخ‌ها به کانال ۲۴ هزار تومانی را ماحصل سخنان روحانی ارزیابی کردند.

افت دوباره شاخص کل بورس

به گزارش فراز، شاخض کل بازار سهام نیز در جریان معاملات روز گذشته در ادامه روند نزولی خود، بیش از دو درصد افت کرد و به کف قبلی رسید. این در حالی بود که برخی ادامه روند اصلاح در بازار سرمایه را متاثر از سخنان رئیس جمهوری دانستند اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند بازار سرمایه تا حدودی ریزش نرخ‌ها در بازار ارز را پیش خور کرده است و این روند اصلاحی را به عوامل دیگری نسبت می‌دهند، اگرچه که برخی از همین کارشناسان رسیدن نرخ دلار به 15 هزار تومان را عاملی برای اصلاح جدی‌تر شاخص کل می‌دانند.

افت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

روز گذشته در اولین نرخ‌های بازار طلا پس از اعلام وعده دلار ۱۵ هزار تومانی توسط رئیس‌جمهور، قیمت‌ها نزولی شد. بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید که روز سه‌شنبه ۱۱ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان بود روز گذشته به ۱۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان رسیده است. همچنین هر گرم طلا نیز که روز سه‌شنبه یک میلیون و ۱۰۶ هزار تومان قیمت داشت تا ظهر دیروز به یک میلیون و ۹۴ هزار تومان رسید.

دلار 15 هزار تومانی شروطی بیش از آزاد شدن منابع ارزی در کره جنوبی دارد

در رابطه با سخنان رئیس جمهوری و محتمل بودن رسیدن دلار به 15 هزار تومان «بهاالدین حسینی هاشمی» کارشناس اقتصادی و بانکی به «فراز» گفت: «تامین ارز لازم و وفور آن در بازار موضوعی است که می‌تواند نرخ‌های موجود را بشکند و این مسئله هم با بازگشت پول‌های بلوکه شده و هم ارز‌های صادراتی به کشور می‌تواند محقق شود. اما مسئله آنجاست که اگرچه 7 میلیارد دلار ما در کره جنوبی پول کمی نیست اما تنها بازگشت این منبع ارزی بدون هیچ تغییری در مناسبات مالی ما با دنیا و برجای بودن تحریم‌ها تنها اثری کوتاه مدت بر بازار خواهد گذاشت.»

او خاطرنشان کرد: «بسیاری از کارشناسان هم معتقدند که قیمت واقعی ارز پایین‌تر از نرخ‌های موجود است اما رسیدن به نرخ واقعی در شرایطی به صورت پایدار محقق می‌شود که محدودیت‌های داخلی و خارجی مرتفع شود. ما با پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف و رفع تحریم‌ها که می‌تواند به عادی شدن شرایط بانکی کشور منتهی شود می‌توانیم به نرخ واقعی دلار برسیم. نرخی که حاصل از فاکتورهای اقتصادی کشور،نرخ برابری قدرت خرید ارزها و قدرت واقعی پول باشد و نه عوامل خارجی و یا انتظار تورمی که به گمان من این نرخ به عدد اعلام شده از سوی رئیس جمهور نزدیک اشت.»

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: «چشم انداز بخشی از آنچه برای کاهش نرخ ارز لازم است، به نظر مثبت می‌رسد و این موضوع با برخی عوامل سیاسی در خارج از کشور پیوند دارد. دولت نیز این سیگنال مثبت را دریافت کرده و به همین سبب دیدیم نرخ تسعیر در بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده چگونه تغییر کرد و در روندی کمابیش منطقی قرار گرفت.»

حسینی هاشمی در انتها خاطرنشان کرد: «تلاش برای تحریک روند کاهشی نرخ دلار همین حالا نیز از سوی بانک مرکزی کلید خورده است و بانک مرکزی در انتظار فرصتی است تا بتواند بیش از این‌ها کاهش نرخ دلار را تقویت کند. موضوعی که بر دیگر مولفه‌های اقتصادی نیز تاثیر می‌گذارد و  از همین رو مورد توجه بانک مرکزی است زیرا در موضوعی چون تورم کاهش نرخ دلار به زیر 20 هزار تومان ترس از تورم 30 درصدی را در سال آینده به شدت کاهش می‌دهد و این موضوع خود عامل بسیار مهمی برای تلاش دولت و بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.