سفیر اسبق ایران در نروژ: به بازگشت برجام خوشبینم/ کشورهای عربی تاثیری در بازگشت بایدن به برجام نخواهند داشت

روز گذشته جواد ظریف، وزیر امور خارجه با تشریح وضعیت وزارت امور خارجه گفته بود راهبرد ایران در مقابل دولت جدید آمریکا اقدام در مقابل اقدام است. طی هفته های گذشته نیز مقامات مختلف کشور بازگشت به تعهدات برجامی را تنها در مقابل لغو کامل تحریم ها تاید کرده اند. موضوعی که خوشبینی ها را نسبت به تغییر دولت در آمریکا و لغو تحریم ها و بهبود وضعیت اقتصادی بیش از پیش کرده است. اما آیا اقدام در مقابل اقدام می تواند راهبرد موثری باشد و تا چه حد موثر است.

«عبدالرضا فرجی راد»، سفیر سابق ایران در نروژ با اشاره به اینکه راهبرد اعلام شده از سوی ظریف همان نظرگاه مقامات عالی نظام است به فراز گفت:«مقامات ارشد کشور ما نظر خود را در چندهفته اخیر اعلام کرده اند که اگر ما بتوانیم تحریم ها را لغو کنیم، یک ساعت هم نباید منتظر بمانیم.»

او با تاکید بر اینکه هیچ پیش شرطی نباید برای لغو تحریم ها وجود داشته باشد افزود:«تحریم ها باید پیش از بازگشت امریکا به برجام لغو شود و اینکه امریکایی ها می گویند ابتدا بازگشت به برجام انجام شود و بعد درباره لغو تحریم ها صحبت کنیم درست نیست. بازگشت به برجام باید همزمان با بازگشت به برجام باشد. و باید کلیه تحریم ها یکباره لغو شود و الان هم نگرانی از بابت سیاست داخلی برای بایدن وجود ندارد و یکدستی که در کنگره وسنا به نفع دموکرات ها به وجود امده کار بایدن را راحت می کند.»

سفیر سابق ایران در پاسخ به این سوال که آیا بایدن راهبرد ایران را می پذیرد نیز گفت:«اگر اتفاق خاصی رخ ندهد من بسیار به این امر خوشبین هستم که بایدن بدون مشکل خاصی به برجام بازگردد و تحریم ها لغو شود. بحث اصلی برای ما نیز برجام و لغو تحریم ها است آنگونه که مشاور بایدن اعلام کرده بازگشت به برجام کف درخواست آمریکا است و تصور نمی کنم که بازگشت به برجام را به موارد دیگر ربط دهند.»

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نقش کشورهای عربی در رویکردهای بایدن افزود:«به نظر من اگر آمریکا به برجام بازگردد و تحریم ها را لغو کند کشورهای عربی حوزه خلیج فارسی نیز دیگر مانند سابق دخالت نخواهند کرد و خود را با سیاست های جدیدآمریکا تطبیق خواهند داد. اگر هم بایدن و تیمش بخواهند ماجرا را ادامه دهند هم ایران نمی پذیرد و هم بازیگران دیگر مزاحمت ایجاد خواهند کرد. باید بدانیم که تیم بایدن منتقد سیاست های ترامپ بودند و قطعا همان سیاست ها را ادامه نخواهند داد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.