برای فروش عجله نکنید!

بازار سرمایه امروز در نخستین روز بهمن‌ماه با روند صعودی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص کل پس از رشد بیش از ۲ درصدی به یک میلیون و ۱۸۱ هزار واحد رسید.

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از ۵ میلیارد و ۹۶۷ میلیون سهم و حق‌تقدم به ‌ارزشی بالغ بر ۶ هزار و ۸۶۱ میلیارد تومان در بیش از ۷۹۰ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.

استعفای رییس تاثیر منفی نداشت

استعفای رییس سازمان بورس تاثیر منفی روی بازار سهام نداشت و بورس روز بعد از این استعفا به روند صعودی خود ادامه داد. به گفته محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس، وزارت اقتصاد ۱۵ روز فرصت دارد تا جانشین قالیباف اصل را در سازمان بورس معرفی کند. اخبار ضد و نقیض از استعفای رییس سازمان بورس روز گذشته منتشر شده بود. با این حال برخی کارشناسان معتقدند برکناری و یا استعفای حسن قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس در راستای خروج از تنگنای فشار افکار عمومی بوده و تغییر رییس این سازمان دردی از دردهای بورس را دوا نمی‌کند.

روزهای سبز بورس

در روزهایی که فعالیت‌های اقتصادی در جهان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیلی شده بود و انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های بزرگ بورسی و نفتی جهان نشان می‌داد، بورس ایران برعکس جهان سبز پوش بود.

در فاصله فروردین تا مرداد ماه سال جاری، شاخص کل بورس تهران با جهش فوق‌العاده از ۵۰۰ هزار واحد به بالای دو میلیون واحد رسید، اما در پایان مرداد این شاخص از بالای دو میلیون واحد به کانال یک میلیون و دویست هزار واحد سقوط کرد.

علت روند صعودی بورس در آن زمان، کاهش ارزش پول ملی بود. زمانی که قیمت هر دلار بالاتر از ۲۴ هزار تومان بود و هر سکه بیش از ۱۰ میلیون تومان معامله می‌شد، درخواست سرمایه‌گذاری در بازار سهام افزایش پیدا کرد و مردم برای حفظ ارزش پول ملی در مقابل تورم به سرمایه‌گذاری در بورس ترغیب شدند.

بنا به گزارشی که فرهاد دژپسند در تابستان امسال به کمیسیون اقتصادی مجلس داده بود، تنها در چهار ماه نخست امسال ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس وارد شده است. عمده این رقم را تازه‌وارد‌ها و مردم عادی به این بازار آوردند.

با کاهش نرخ ارز بورس سقوط کرد

اما همزمان با کاهش قیمت ارز و بالا رفتن ارزش پول ملی، بازار سرمایه سقوط کرد. بررسی تحولات بورس در دوره‌های زمانی گسترده‌تر نشان می‌دهد که بازار سرمایه همواره به کاهش نرخ ارز واکنش منفی داشته است.

در روزهای گذشته برخی سهام‌داران برای چندمین بار در ماه‌های گذشته در برابر ساختمان بورس تهران تجمع کردند و شعارهای تندی را علیه رییس جمهور و تیم اقتصادی دولت سر دادند.

تنها در چهار روز کاری گذشته حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان خروج سرمایه از بازار بورس رخ داده است.

با افت شاخص بورس، سهام‌داران حرفه‌ای برخلاف مردم عادی به خرید بیشتر روی آورده‌اند. سهام‌دارانی که با سبز شدن بورس سریعا اقدام به فروش سهام خود می‌کنند.

هنوز رقم دقیق میزان زیان افراد حقیقی در بورس ایران اعلام نشده است. اما می‌توان تخمین زد که ترکیدن حباب بورس و بازگشت آن به کانال ۱ میلیون واحدی دست‌کم ۱۶۰ هزار میلیارد تومان ضرر به اشخاص حقیقی برساند.

بسیاری از افرادی که با رویای رسیدن به سودهای کلان یا حفظ ارزش دارایی‌شان و به دعوت مسوولان وارد بورس شدند حالا خود را بازنده‌های بزرگ این بازی می‌دانند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.