تورم ۴۶ درصدی دی ۹۹ نسبت به پارسال

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۹۹ به عدد ۴۶/۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۶/۲ درصد بیشتر از دی ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

مرکز آمار ایران با انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده در دی ۱۳۹۹ اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای دی ۱۳۹۹ در مقایسه با ماه قبل ۱،۴ واحد درصد افزایش یافته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۲.۰ واحد درصدی به ۵۹.۹ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۱.۲ واحد درصدی به ۳۹.۹ درصد رسیده است.

مرکز آمار ایران با اعلام افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور آورده است: این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۴۵،۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱،۳ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۴۹،۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱،۸ واحد درصد افزایش داشته است.
کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه دی ۱۳۹۹ به ۱،۸ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ۰.۲ واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۰.۹ درصد و ۲.۳ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۱،۹ درصد است که نسبت به ماه قبل، بدون تغییر است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۱.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۰ واحد درصد کاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور
مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه دی ۱۳۹۹ برای خانوار‌های کشور به ۳۲،۲ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۱،۷ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به دی، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی، به ترتیب ۳۲،۲ درصد و ۳۲.۵ درصد است که برای خانوار‌های شهری ۱،۷ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۲.۰ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت‌ها در دی ماه
بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم مرغ، پنیر پاستوریزه) , گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد، کره پاستوریزه، روغن مایع) و گروه «میوه و خشکبار» (موز، انار) است.

بیشترین افزایش قیمت در دی در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، مربوط به گروه‌های «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه «تفریح و فرهنگ» (گل طبیعی، لوازم تحریر)، «پوشاک و کفش» نسبت به ماه قبل است.

همچنین گروه‌های «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) و «گروه سبزیجات» (گوجه فرنگی، فلفل دلمه، کاهو) , نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در دی ماه
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی امسال برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۹،۸ درصد برای دهک اول تا ۳۹.۳ درصد برای دهک دهم است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.