زباله‌های کرونایی؛ افزایش 2 برابری تولید پسماند در شهر تهران

کارشناسان می‌گویند تولید زباله در تهران با کل استان مازندران برابری می‌کند

شهرداری تهران در گزارشی از تداوم تولید حجم بالای پسماند در تهران خبر داده و علت آن را شیوع کرونا و خانه‌نشینی شهروندان اعلام کرده است. براساس آمار و اطلاعات شهرداری تهران میزان پسماندهای تولیدی در شهر تهران از ۷۵۰۰ تن به ۴۹۰۰ تن در روز کاهش ‍‍پیدا کرده بود اما با شیوع ویروس کرونا پسماندهای تولیدی در ‍‍پایتخت به همان میزان سابق یعنی ۷۵۰۰ تن بازگشت اما با این تفاوت که حجم قابل توجهی دستکش و ماسک و … ترکیب همیشگی پسماند را برهم زد.

آمارهای متناقض 

هرچند درباره میزان تولید پسماندها در شهر تهران اتفاق نظری وجود ندارد. «سهیل اولادزاده»، کارشناس و فعال محیط زیستی با اشاره به این موضع به فراز می گوید:«طی سال های گذشته ما آمارهای مختلف و بعضا متناقضی را درباره میزان تولید پسماند در شهر تهران داشته ایم. از یک سو شهرداری یک عددی را ارائه می کند و از سوی دیگر، سازمان محیط زیست اعداد متفاوتی را به عنوان میزان تولید پسماند اعلام می کند. باید پرسید که چه اتفاقی افتاده بود که میزان تولید زباله به 4900 رسیده بود؟ به نظر من این آمارها آن قدر دقیق نیستند.»

براساس آمارهای ارائه شده توسط مدیرکل محیط زیست استان تهران روزانه 11 هزاتن پسماند عادی در شهر تهران تولید می شود؛ آماری که حدود 4 هزار تن با آمار شهرداری تفاوت دارد و سخنان اولادزاده درباره آمار متناقض تولید زباله را تایید می کند.

اولادزاده می افزاید:«با این حال، حتی اگر آمار پایین را در نظر بگیریم نیز تولید روزنامه زباله در شهر تهران بسیار بالا است و با تولید زباله کل استان مازندران برابر است.»

تغییر ترکیب پسماندها

همچنین پسماندهای عادی تهران نیز نسبت به سال‌های اخیرهم از نظر حجم و میزان و هم از نظر ترکیب زباله تغییر کرد. افزایش میزان پسماند تولید شده تنها ناشی از افزایش استفاده از ماسک، دستکش و وسایل حفاظتی نبود بلکه افزایش استفاده از مواد غذایی بسته‌بندی شده و مصرف مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده نیز در تغییر ترکیب پسماند شهری موثر بود.

هرچند از اوایل اسفندماه سال 98 تمامی پسماندهای عادی بیمارستانی با دسته بندی عفونی تفکیک شده، اما این موضوع در مورد پسماندهای عادی خانگی رخ نداده است.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به خطرات این موضوع می گوید:«متاسفانه ما هیچ برنامه ای برای وضعیت کرونایی نداشتیم و تفکیک زباله های در این ایام انجام نشده است و این موضوع می‌تواند با توجه به تغییر ترکیب زباله ها موجب پخش و افزایش پاندمی کرونا شود. باید از ابتدا موضوع زباله هایی چون دستکش ها و ماسک ها را مورد توجه  و بهتر بود آن ها را جزء پسماندهای عفونی قرار می دادند.»

گفتنی است در ایران «بازیافت دستی» زباله انجام می شود. در حال حاضر اکث زباله های تولیدی کشور در محل های جمع آوری زباله انباشته می شوند و پس از انباشت، عمل بازیافت به دست افرادی که با نام «زباله گرد» شناخته می شوند، انجام می شود. زباله گرد ها شامل گروه های سنی و جنسی مختلف می شوند. زنان و کودکان ایرانی و افغان از جمله افرادی هستند که عمل تفکیک زباله را انجام می دهند. زباله گرد ها در ازای دریافت مبلغی کار تفکیک را در محل های جمع آوری زباله انجام می دهند.

بازیافت کم، زباله زیاد 

براساس آمارهای رسمی، سالانه حدود 20 میلیون تن زباله در ایران تولید می شود و تنها فقط 20 درصد زباله ها در کشور بازیافت می شوند. درواقع، سالانه 16 میلیون تن زباله در کشور در زیر خاک دفن می شود و تنها 2 درصد دفن ها به صورت بهداشتی است. این در حالی است که متوسط بازیافت زباله در جهان 70 درصد است.

کشور های مختلف جهان سال هاست که متوجه شده اند زباله می تواند منبع درآمد باشد و تنها هزینه مالی و زیست محیطی نداشته باشد از این رو سرمایه گذاری های کلان به همراه فرهنگ سازی و اجرای سخت قوانین چه در سطح خانگی و چه تجاری انجام می شود.
در آلمان که روزانه۹۰هزار تن زباله تولیدمی شود، تقریبا دو برابر میزان تولید در ایران است، آماز بازیافت ۸۰ درصد است. در این میان کشور سوئد به علت کمبود تولید زباله مجبور به وارد کردن آن از کشور های همسایه شده تا با زباله های بازیافتی بتواند به تولید برق و کود کشاورزی کمک کند.

 در خاورمیانه پیشرفته ترین سیستم بازیافت زباله در شارجه امارات است. شارجه در مدت ۱۰ سال توانسته است ۷۰ درصد زباله تولیدی خود را بازیافتکند. ایران برای رسیدن به میزان بازیافت بیشتر نیازمند ایجاد سیاست های جدیدی است. تحول در میزان تولید زباله، مدیریت تفکیک و تکنولوژی لازم برای تبدیل زباله به انرژی یا کالای جدید از نمونه های این سیاست ها هستند. در مجموع تقویت همه این عوامل در کنار عوامل فرهنگی، آموزشی و فردی می تواند تغییری در میزان بازیافت زباله در ایران ایجاد کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.