سامانه‌های مختل شده جشنواره فجر چگونه ۴۴ هزار بلیط آنلاین فروختند؟!

جشنواره فیلم فجر در حالی به روزهای میانی خود رسیده که اخبار ضد و نقیض از اختلال در فروش بلیط آنلاین، آمارهای منتشر شده را زیر سوال می‌برد

اختلال در سامانه، کم بودن سرعت و بازار سیاه، این‌روزها اعضای جدایی‌ناپذیر فروش بلیط در سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر هستند که ناشی از عدم نظارت بر فروش‌اند. در سی و نهمین دوره از جشنواره فیلم فجر، بلیط‌فروشی از طریق سه سامانه ایران تیک، سینما تیکت و گیشه هفت از ساعت ۱۴ روز شنبه ۱۱ بهمن آغاز شد و از همان دقایق ابتدایی سرور «سمفا» به عنوان ترمینال خرید بلیط پایین آمد و درنتیجه، سامانه‌های فروش نیز از کار افتادند. از طرف دیگر این اختلال در شرایطی است که در نشست خبری جشنواره از فروش بیش از ۶ هزار بلیط در همان ساعات ابتدایی صحبت شد! اینکه این ۶ هزار بلیط چگونه و از کدام سامانه فروخته شده مشخص نیست اما از همان اولین ساعات بلیط‌فروشی، این اختلال مشاهده شده است.

البته گزارش ها حکایت از آن دارد که خرید بلیط در سامانه «سینماتیکت» نیز از همان روز ابتدایی فروش بلیط، به‌طور کلی دچار اختلال شد چراکه این سامانه سانس‌های نمایش را به مخاطبان نشان نمی‌داد. گفته شده، «ایران تیک» دیگر سامانه فروش هم دچار همین اختلال شده بود. سامانه «گیشه هفت» هرچند سانس‌ها را برای مخاطبان به نمایش گذاشت ولی وقتی به درگاه خرید وصل می‌شدند کد رزروی از سمت سمفا برای آن‌ها ارسال نمی‌شد، یعنی در عین حال که مبلغ بلیط از حساب آن‌ها کسر می‌شد کدی ارسال نمی‌شد. موضوعی که اعتراض مخاطبان را در پی داشت. البته سامانه «گیشه هفت» یکی از سه سامانه متولی فروش بلیط در صفحه رسمی خود در اینستاگرام اعلام کرد این اختلال به صورت همگانی و از سوی مبدا بوده است. با تمام این اتفاقات، طبق آخرین اعلام آمار بلیط‌فروشی در جشنواره فجر ۳۹ ، سامانه ایران‌تیک ۱۰۷۳۴ بلیت، سامانه سینماتیکت ۳۳۵۲۳ بلیت، سامانه گیشه هفت ۵۵ بلیط و در مجموع ۴۴۳۱۲ بلیت فروخته شده است یعنی با بلیط ٣۰ هزار تومانی رقمی حدود ۱ میلیارد و پانصد میلیون تومان؛ آماری که با بازه زمانی طولانی که این سامانه‌ها مختل بودند منافات دارد.

بازار سیاه بلیط اختتامیه

عموما موضوع بازار سیاه، ناظر بر بلیط‌های اختتامیه است که مبالغ بسیار بالایی را در بازار  سیاه دارد اما امسال بلیط‌های جشنواره فیلم فجر نیز از این آفت در امان نمانده و باعث شده است تا بلیط‌های جشنواره امسال تا ٢۶۰ هزار تومان نیز به فروش برسند. این بازار سیاه که هر ساله بساط گرمی برای خود در ایام جشنواره فیلم فجر فراهم می‌کند گویا تمامی ندارد. نکته جالب اینکه امسال برخی در یک روز، یک سانس و سالن را برای چند صندلی تهیه‌ کرده‌اند و برای فروش در سایت‌ها و برنامه‌های خرید و فروش آنلاین ارائه داده‌اند که از عجایب این دوره است.

آن‌گونه که جشنواره فیلم فجر اعلام کرده بود، در این دوره فروش سری بلیط‌ها وجود ندارد و هر نفر با یک شماره همراه، امکان تهیه چهار بلیت برای هر فیلم را دارد. البته در خبر منتشر شده از سوی جشنواره فیلم فجر اشاره دقیقی نشده است که آیا هر نفر می‌تواند فیلم منتخب خود را در همان سالن و سانس بخرد یا خیر؟ زیرا همان‌طور که گفته شد بازار سیاهی‌های امسال برای یک فیلم در یک سانس و سالن ٣ بلیت‌ هم برای فروش گذاشته‌اند!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.