موج چهارم، نزدیک‌تر از رگ گردن!

«کرونا»! ویروسی که دیدنش با مسلح‌ترین چشم‌ها نیز دشوار است. ویروسی چموش که شیوع اولیه‌اش در چین، قریب به یک سال است که جهان را تا مرز ویرانی برده است. بحران‌های پیاپی اقتصادی پیاپی ظاهر شدند، میلیون‌ها نفر از کار بیکار شدند، بسیاری از مشاغل، در طول چند ماه ویران شدند و به کلی از بین رفتند و از همه مهم‌تر، جان‌های زیادی قربانی ویروس کرونای جدید شدند و سلامتی‌های بسیاری به خطر افتاد. در حالی که به یک سالگی شیوع کرونا در کشور نزدیک می‌شویم اما، عزم راسخی برای مقابله با همه‌گیری بیشتر بیماری در مسوولان و همچنین در مردم دیده نمی‌شود.

تا امروز، تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ به بیش از ۱۰۶ میلیون نفر و تعداد جان‌باختگان به بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در جهان رسیده است. ایران با ۶هزار و ۹۸۳ مبتلا و ۷۶ قربانی در شبانه‌روز گذشته، در رتبه شانزدهم همه‌گیری جهانی قرار دارد. تعداد جان‌باختگان کشور در مقایسه با ماه‌های گذشته سیر نزولی داشته است اما متخصصان هشدار می‌دهند در صورتی که مسوولان و مردم، در روزهای آتی توصیه‌های ایمنی را جدی نگیرند، روزهای سختی پیش روی کادر درمان خواهد بود.

روز گذشته، استاندار خوزستان اعلام کرد که موارد بستر در این استان ۳ برابر شده و قرار است محدودیت‌های ویژه‌ای در شهرهای خوزستان اعمال شود. در طول یک هفته گذشته، تعداد شهرستان‌های پرخطر از ۱۸ به ۳۶ و شهرستان‌های زرد از ۱۳۰ به ۱۷۸ افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد شهرستان‌ها کم‌خطر از ۳۰۰ به ۲۳۴ مورد کاهش یافته است. این آمار، زنگ خطر شیوع موج چهارم کرونا در کشور را به صدا درآورده است.

تعطیلات پیش رو،‌ موجب نگرانی پزشکان و متخصصان سلامت شده است. مردم، طبق روال همیشگی از فرصت تعطیلی استفاده کرده و روزهای پیش از فرارسیدن تعطیلات بار خود را بسته و راهی جاده‌های شمال و جنوب کشور شده‌اند. در مقابل اقدامات پیشگیرانه‌ای نیز توسط دولت به انجام رسیده است. رییس پلیس راهور استان خراسان رضوی از ممنوعیت ورود و خروج خودروها در مشهد خبر داد. دیگر شهرهای این استان چنین محدودیتی نخواهند داشت. از طرفی،‌ استاندار تهران اعلام کرد که مجوز سفر در تعطیلات پیش رو صادر نخواهد شد. طبق اعلام پلیس راهور ورود به سه استان گیلان، مازندران و گلستان و چند کلانشهر و نقاط بحرانی مثل کیش، قشم، مشهد و اصفهان و تردد پلاک‌های غیر بومی ممنوع است.

اما این نخستین تعطیلات در دوران کرونا نیست و این‌ها نیز اولین اقدامات پیشگیرانه دولت نیستند. تعطیلات نوروز در پیش است و بحران واقعی از آنچه فکرش را می‌کنیم به ما نزدیک‌تر شده است. آیا اقدامات دولت، سخت‌گیرانه‌تر خواهد شد؟ آیا ممنوعیت‌های بیشتری اعمال خواهد شد؟ آیا خرد جمعی به نتیجه‌ای متحد برای شکست ویروس کرونا خواهد رسید؟ چند انسان دیگر باید جان خود را در راه بی‌صبری مردم و سوءمدیریت بحران دولت‌مردان از دست بدهند؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.