هر فرد با هر ملیتی در ایران می‌تواند واکسن کرونا بزند

گفت‌وگوی " فراز" با حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس:

با ورود اولین محموله های واکسن کرونا به ایران بحث واکسیناسیون مهاجرین مطرح شده است. براساس سند ملی واکسیناسیون کشور، واکسیناسیون در چهارفاز انجام می شود که در فاز دوم شامل تمام افراد 16 سال به بالایی خواهد بود که بیماری های زمینه ای دارند.

اما آیا مهاجرینی که اکثریت آن ها را افغانستانی‌ها تشکیل می‌دهند واکسینه خواهند شد؟ حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، که پیش از این گفته بود برای حمایت از تولید داخلی واکسن خارجی نمی‌زند و منتتظر واکسن ایرانی می‌ماند،  در پاسخ به این سوال به «روزنامه اینترنتی فراز» گفت: «تمام افرادی که ساکن ایران هستند از هر ملیتی که بودند در دوران کرونا از خدمات درمانی استفاده می کردند و هیچ تبعیضی در این باره وجود نداشته است.در مورد واکسیناسیون هم به همین صورت است و همه ملیت های ساکن کشور که براساس کلیات سند ملی واکسیناسیون جزو اولویت های تزریق باشند، واکسن را دریافت می‌کنند.»

هرچند او با اشاره به وضعیت مهاجرین در کشور ایران افزود:«شناسایی افراد ساده نیست و اینکه فکر کنیم می‌توانیم تک تک این افراد را در کشور شناسایی کنیم غیر ممکن است.»

براساس اولویت بندی فاز دوم واکسیناسیون کرونا در فاز دو، واکسن به گروه‌های پرخطر مانند سالمندان بالای 65 سال که به ترتیب سنی از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال، ۶۵ تا ۷۰ و ۶۰ تا ۷۵ سال اولویت بندی می‌شوند و نیز به  افرادی که بین 16 تا 64 سال بوده و به بیماری زمینه ای مبتلا هستند، تزریق خواهد شد.

 بر اساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ اعلام شده و نشان می‌دهد افراد با تابعیت افغانستان، عراق و پاکستان بیشترین جمعیت مهاجران ساکن ایران را تشکیل می‌دهد. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از مجموع افراد ساکن در ایران در زمان سرشماری (۱۳۹۵)، حدود یک میلیون و ۵۸۴ هزارنفر تابعیت افغانستان، ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر تابعیت کشور عراق و ۱۴ هزار و ۳۲۰ نفر تابعیت کشور پاکستان را داشته ‏اند. بر این اساس بیش از ۹۵ درصد جمعیت مهاجران در ایران را اتباع افغانستان تشکیل می‌دهد.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.