تا ۱۴۰۰ با زنجانی

بابک زنجانی متهم اقتصادی محکوم به اعدام هشتمین سال زندان خود را به پایان می‌رساند

هشت سال گذشت اما بدهی‌های بابک زنجانی هنوز پرداخت نشده است. درواقع هنوز اصلا مشخص نیست ۲ میلیارد یورویی که زنجانی از کشور خارج کرده کجاست. اموالی که از او در ایران توقیف شده حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که به گفته قوه قضاییه در اختیار بخش‌های ذی‌نفع از جمله سیستم بانکی و وزارت نفت قرار گرفته است. اما بخش بزرگ‌تر بدهی زنجانی همان دو میلیارد یورویی است که از کشور خارج کرده و با نرخ امروز حدود ۹۴ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان است. حکم اعدام زنجانی تا زمان استرداد این پول به کشور به تعویق افتاده و هیچ کورسویی برای بازگشت این پول وجود ندارد. حتی مشخص نیست که پولی که زنجانی از کشور خارج کرده هم‌چنان وجود داشته باشد. البته ممکن است بار دیگر همکاران زنجانی در دولت دهم به قدرت برگردند و پرونده او مسیر دیگری پیدا کند. چراکه زنجانی در این سال‌ها نام هیچ‌یک از افراد زنجیره فسادی که در آن فعال بوده را نبرده است.

متهمی که تهدید می‌کند

بابک زنجانی از نخستین متهمانی است که قوه قضاییه از آن‌ها با عنوان «مفسد اقتصادی» یاد می‌کند. زنجانی سال ۹۲ بازداشت شده و از همان زمان در زندان است. زنجانی به «افسادفی‌الارض» محکوم شده و حکم اعدام او نیز قطعی است. نکته اینجاست که در روزهایی که او زندان بوده افراد زیادی با همین اتهام به دار آویخته شده‌اند. وحید مظلومین ملقب به «سلطان سکه» و بسیاری دیگر از جمله همین افراد بودند. فاصله زندانی‌ شدن تا اعدام امیرمنصور آریا هم فقط سه سال طول کشید. او سال ۹۰ بازداشت شد و سال ۹۳ به دلیل اختلاس سه هزار میلیاردی به اعدام محکوم شد. البته آریا با زنجانی تفاوت مهمی داشت؛ او در آخرین مراحل دادگاه خود هشدار داده بود که نام افرادی را که در پرونده فساد اقتصادی‌اش حضور داشتند افشا می‌کند. زنجانی اما از روز بازداشت تاکنون نه تنها هیچ اشاره‌ای به افشاگری نکرده بلکه حتی وزیرنفت را تهدید کرده است. اصغر هندی نماینده حقوقی وزارت نفت خرداد ۹۸ گفته بود در یکی از جلساتی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط برای تبادل نظر درباره مسائل مرتبط با پرونده در زندان و با حضور بابک زنجانی برگزار شده او گفته «به زودی جای ما با هم عوض خواهد شد و من آزاد و شما زندانی می‌شوید!» این ادعا در حالی از سوی زنجانی مطرح شد که اصول‌گرایان در مجلس دهم به دنبال استیضاح زنگنه بودند. هرچند استیضاح او به نتیجه نرسید اما تلاش‌های برای تخریب او در مجلس یازدهم نیز از سوی تندروها ادامه دارد.

هیچ سندی از اموال خارج کشور زنجانی نیست

تاکنون هیچ سندی از اموال خارج از کشور زنجانی به دست نیامده است. سخنگوی قوه قضاییه هم در آخرین اظهارنظر خود دراین‌باره گفته «تلاش‌های جدی در ارتباط با شناسایی اموال موجود در خارج نامبرده در دست انجام است تا این اموال به داخل کشور برگشت داده شود.»‌ به گفته غلامحسین اسماعیلی اما «تلاش‌های جدی در ارتباط با شناسایی اموال موجود در خارج نامبرده در دست انجام است تا این اموال به داخل کشور برگشت داده شود.» رسول کوهپایه‌زاده، وکیل مدافع بابک زنجانی هم خبرداده که «هیچ اتفاق جدیدی درباره این پرونده رخ نداده است و مطلب جدیدی برای توضیح درباره این پرونده وجود ندارد.» هر چند کوهپایه‌‌زاده تاکید کرده که زنجانی همچنان در زندان اما بسیاری می‌گویند که وضعیت زندان او شباهتی به سایرین ندارد. حتی تغییر رییس قوه قضاییه نیز تفاوتی در شرایط زنجانی ایجاد نکرده و او هشتمین سال زندان را هم پشت سر می‌گذارد. دراین سال‌ها به نظر می‌رسد موضع بابک زنجانی درباره پرداخت بدهی هم تغییراتی کرده است. او روزهای محاکمه خود می‌گفت که اموال و وجوه بیت‌المال را بازمی‌گرداند و حتی ۱۹ آبان سال ۹۴ در هفتمین جلسه محاکمه‌ اعلام کرد: «۲۲ میلیارد یورو پول نقد در حساب یکی از بانک‌های خارجی دارد.» زنجانی چند باری هم از دادگاه مهلت خواست و هربار بهانه‌هایی را برای عدم پرداخت ذکر کرد. در چنین شرایطی جلسات دادگاه زنجانی ادامه پیدا کرد و او به اعدام محکوم شد.

همه نگاه‌ها به انتخابات ۱۴۰۰

در پنج سالی که از تایید حکم اعدام زنجانی می‌گذرد به نظر می‌رسد او از هر کسی درباره اجرا نشدن حکم خود مطمئن‌تر است. البته دولت‌آبادی دادستان سابق تهران وعده داده بود که زنجانی در صورت همکاری می‌تواند از اعدام رهایی یابد: «پرونده بابک زنجانی اولین بار برای پرداخت وجوه دولت تشکیل شد و ما بار‌ها گفته‌ایم اگر او پول‌ها را بدهد، می‌تواند از این ماده ۱۱۴ قانون مجازات استفاده کند. امروز نجات جان آقای زنجانی دست خود اوست و اموال را باید مسترد کند.» با این همه در هشت سال گذشته زنجانی بنایی بر همکاری نداشته است. شاید او حالا دیگر نیم‌نگاهی هم به انتخابات ۱۴۰۰ داشته باشد. هرچه باشد او در دولت اصول‌‌گرایان سال‌های فعالیت کرده و روی کار آمدن دوباره آن‌ها ممکن است وضعیت‌ را به سود زنجانی تغییر دهد. باید دید که سرانجام زنجانی و بدهی او چه می‌شود. بدهی که همین امروز معادل یارانه دو سال و یک ماه مردم ایران است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.