کاسبی با کرونای انگلیسی

یک ماه پیش بود که همزمان با یک سالگی شیوع کرونا، اعلام شد نوع جهش یافته آن با عنوان کرونای انگلیسی در کشور شیوع پیدا کرده است. همان زمان اخبار ضد و نقیضی درباره آن منتشر شد. اخباری مبنی بر کشنده‌‌تر بودن و مسری‌تر بودن و از پای در آوردن بیمار پس از دو روز تا بی‌تاثیر کردن واکسن‌های کشف شده کرونا.

حالا طبق آخرین گزارش‌ها شمار مبتلایان به این ویروس هر روز در حال افزایش و «مسعود مردانی» عضو ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با فراز از درگیری ۳۰ استان کشور به ویروس جهش یافته کرونا خبر می‌دهد. اما این همه ماجرا نیست و طبق معمول عده‌ای سودجو از این وضعیت سوء استفاده کردند. سواستفاده‌ای که تعدادی از آزمایشگاه‌ها در آن نقش دارند. این آزمایشگاه‌ها با انجام تبلیغات افراد را به انجام تست کرونای انگلیسی ترغیب می‌کنند و به این ترتیب کسب و کار جدیدی  به راه انداخته‌اند. حال آن که مسعود مردانی انجام این آزمایشات را غیرقانونی دانسته و می‌گوید «در صورت بروز این تخلف وزارت بهداشت با آن برخورد خواهد کرد».

ماجرا از این قرار است که تعدادی از آزمایشگاه‌ها انجام تست‌های افتراقی ویروس جهش یافته انگلیسی از کرونای معمولی را تبلیغ می‌کنند. حال آن که انجام این آزمایش غیرضروری بوده و در روند درمان فرقی میان این دو نوع ویروس وجود ندارد. مسعود مردانی در این باره به فراز می‌گوید: « من نیز این پیامک‌های تبلیغی را دریافت کرده‌ام. اما آزمایشگاه حق این را که بدون دستور پزشک، اقدام به انجام آزمایش کرونای انگلیسی کنند، ندارند. یعنی اگر ما اکنون بدون دستور پزشک تصمیم بگیریم به آزمایشگاه برویم و بخواهیم آزمایش کرونای انگلیسی از ما بگیرند، آن آزمایشگاه تخلف کرده و وزارت بهداشت با آن‌ها برخورد خواهد کرد. اما اگر پزشکی درخواست کند مسوولیتش به عهده خودش است». او در ادامه می‌گوید اطلاع داشتن از مبتلا بودن یا نبودن چه فایده‌ای دارد؟ وقتی درمان خاصی ندارد و فرقی میان درمان آن با درمان کرونای معمولی نیست. از همین رو تنها راه پیشگیری است.

 کدام مراکز کشور تست کرونای انگلیسی دارد؟

بنا بر اظهارات عضو ستاد مقابله با کرونا در حال حاضر سه سایت دانشگاهی امکان بررسی سکونسینگ ژن کرونای بریتانیایی را داریم. هم در پاستور هم در دانشگاه تهران و هم در دانشکده توانبخشی. در صورتی که پزشکان درخواست تست کرونای انگلیسی کنند در این سه سایت به طور رایگان انجام می‌شود. پس دیگر لازم نیست خود مردم شخصا در این جهت اقدام کنند. او پیش از این قیمت تست کرونای انگلیسی در برخی از مراکز را ۸ میلیون تومان عنوان کرده بود.

اما این گرانی تنها منحصر به تست کرونای انگلیسی نیست و تست کرونای عادی نیز گاهی با مبالغ هنگفتی انجام شده است. به گزارش فراز برخی شهروندان تا یک میلیون تومان نیز برای این تست پرداخت کرده‌اند. حال آن که به گفته مردانی در حال حاضر نرخ تست کرونای عادی در مراکز خصوصی درجه یک بین 310 تا 315 هزار تومان و در مراکز دولتی با قیمت دولتی و در مراکز شهید سلیمانی رایگان انجام می‌شود. طبق این اظهارات  اخذ هر گونه مبلغی غیر از این مبالغ غیرقانونی است و آزمایشگاه تخلف کرده است.

نوع B.1.17  کرونا از اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۰ در جنوب شرقی بریتانیا شناسایی شد و شیوع سریع آن در ماه‌های بعدی باعث شد این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را اعمال کند. کشورهای بسیاری در کشور درگیر این ویروس شده‌اند و گمان می‌رود به نوعی از ویروس غالب در جهان تبدیل شود. یکی از ویژگی‌های این ویروس شیوع گسترده آن در میان جوانان است. آمار ایران در خصوص افزایش بستری کودکان مبتلا به کرونای بریتانیایی موید همین موضوع است. طبق آخرین گزارش‌ها مبتلایان افراد زیر ۱۱ سال از ۲/۵ درصد به ۱۱ درصد رسیده است.

این وضعیت در حالی است که مقامات ایرانی با نزدیک شدن به نوروز برای جبران زیان بخش گردشگری کشور افراد را به مسافرت در ایام نوروز ترغیب می‌کنند و با طبقه‌بندی کردن سفرها در واقع چراغ سبزی به مردم نشان می‌دهند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.