جرم: قطعه‌قطعه کردن مرغ!

تصميمات قرارگاه مرغ تاكنون نتوانسته به سامان‌دهي بازار كمك كند

قطعه‌قطعه‌ كردن مرغ جرم شده است. خريدن مرغ قطعه‌قطعه هم جرم است. ديروز 20 نفر هم به اتهام دلالي مرغ دستگير شده‌اند. اين‌ها آخرين اقدامات قرارگاه مرغ كشور است. قرارگاهي كه قرار است بازار مرغ را سامان‌دهي و از پرواز آن از سفره مردم جلوگيري كند. علت تصميم قرارگاه مرغ هم جلوگيري از فروش مرغ با قيمت آزاد است. طبق گفته وزيركشاورزي عده‌اي براي فرار از فروش مرغ با قيمت مصوب 24 هزار توماني آن را قطعه‌قطعه مي‌كنند تا به قيمت آزاد بفروشند. كاظم خاوازي حتي در نامه‌اي به وزير صمت دراين باره نوشته: «بنا به بررسی‌های به‌عمل‌آمده در صبح روز جاری از سطح شهر، مرغ تحویلی اصناف به‌صورت گسترده به‌شکل قطعه‌بندی‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد و از فروش مرغ کامل خودداری می‌شود.» قیمت مصوب هرکیلوگرم مرغ به‌تازگی از 20400 تومان به 24900 تومان افزایش پيدا كرده اما مرغ همان‌طور كه به قيمت 20 هزار تومان فروش نمي‌رفت با قيمت 24 هزار تومان هم به دست نمي‌آيد. اما نكته اينجاست كه پيش از اين تصميمات ستاد تنظيم بازار در اين‌باره‌ راهگشا نبود و در بازار اجرايي نمي‌شد. حالا اين تصميمات فقط جرمي به انبوه جرم‌هاي ديگر افزوده است.

برخورد با قطعه‌قطعه‌كنندگان

در نامه وزيركشاورزي به وزير صمت كه به تازگي كرونا گرفته آمده: «تا اطلاع ثانوی از هرگونه قطعه‌بندی در سطح اصناف (به‌ویژه در استان تهران) جلوگیری به‌عمل آید. همچنین واحدهای بسته‌بندی بزرگ (به‌ویژه در استان تهران) پایش و حجم تولید آن‌ها به‌طور پیوسته رصد شود تا از سقف مصوب قرارگاه استانی تجاوز نکند.» طبق اين نامه با واحدهایي كه از اين تصميم سرپيچي كنند بايد برخورد قانوني شود. همچنين اعلام شده كه «سازمان دامپزشکی کشور نیز آمادگی دارد تا در کنار همکاران آن وزارت‌خانه با استفاده از اختیارات قانونی خود با متخلفین معرفی‌شده در قالب هشدارهای بهداشتی برخورد نماید.» اما بنابر همين نامه مرغ تحویلی اصناف به‌صورت گسترده به‌شکل قطعه‌بندی‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد و از فروش مرغ کامل خودداری می‌شود. با اين همه وزير كشاورزي از وزير صمت خواسته تا با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به رعایت دقیق قیمت‌های مصوب اقدام كنند. اتفاقي كه احتمالا بايد منجر به پلمپ يا دستگيري فروشندگان مرغ شود. اما آيا اين اقدامات قيمت مرغ را كنترل مي‌كند؟

مرغ‌فروش‌ها دستگير شدند

در چنين شرايطي رييس پليس امنيت اقتصادي تهران از دستگيري 20 دلال مرغ خبر داده است. به گفته سرهنگ علی ولی‌پور پليس امنيت اقتصادي با هرگونه اخلال در بازار مرغ به طور ویژه برخورد مي‌كند: «از زمان اجرای این طرح تاکنون و در مجموع اقدامات و عملیات‌های انجام شده تاکنون ۲۰ دلال مرغ در عملیات‌های جداگانه شناسایی و دستگیر شده‌اند.» ولي‌پور تاكيد كرد كه افراد دستگیر شده با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده‌اند:‌ «بیش از ۵۳ تن مرغ نیز در این مدت کشف و در بازار توزیع شد که خوشبختانه با اقدامات انجام شده شاهد بازگشت آرامش به بازار هستیم.» به گفته گودرزی، اقدامات و نظارت پلیس امنیت اقتصادی بر این بازار همچنان ادامه خواهد داشت. به اين ترتيب ممكن است در روزهاي آينده تعداد كساني كه به دليل فروش و قطعه‌قطعه كردن مرغ دستگير مي‌شوند افزايش پيدا كند.

مرغ چقدر آب مي‌خورد؟

بر اساس گزارش‌ها قیمت مرغ منجمد از در سردخانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان است. اين برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان مي‌شود. همچنين قیمت مرغ زنده از کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است. اما قيمت مرغ در بازار حتي تا كيلويي چهل هزار تومان هم بالا رفته است. صف‌هاي طولاني براي خريد مرغ با قيمت مصوب از تره‌بار هم آخرين روزنه استفاده اقشار كم‌درآمد از اين منبع پروتئيني است. در چنين شرايطي مصوبات قرارگاه مرغ هم فقط به افزايش جرم منجر شده است و نتوانسته جلوي پرواز آن را از سفره مردم بگيرد. بايد ديد كه دولت و وزارت صمت چه اقداماتي در اين زمينه خواهد كرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.