کودکانی که گردش حساب میلیاردی دارند

فرار مالیاتی

فراز: فرار مالیاتی شکل‌های گوناگون و گاهی عجیب به خود گرفته است؛ یک روز در قالب سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی متعلق به برخی افراد با وضعیت مالی نامناسب و روز دیگر سوءاستفاده از حساب بانکی کودکانی که نمی‌دانند مانده حساب‌شان رقم نجومی دارد. محسن بیگلری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این‌باره به «فراز» می‌گوید: «عده‌ای از افراد سودجو با نام کودکان گردش‌های مالی هنگفتی را سالیان سال انجام می‌دهند که با هدف فرار مالیاتی است.»

روز گذشته خبری در فضای مجازی دست به دست شد مبنی بر اینکه «بانک مرکزی 12کودک زیر 10سال را شناسایی کرده که حدود سه هزار و 500میلیارد تومان گردش مالی داشته‌اند.» بیگلری در این خصوص می‌گوید: «گردش مالی برای این تعداد کودک و با این سن‌وسال کم، صددرصد طبیعی نیست. قبلا مشابه این خبر شنیده‌ام که سوءاستفاده‌هایی با رقم 10تا 15میلیارد تومان با حساب بانکی کودکان رخ داده اما رقم حدود سه هزار و 500میلیارد تومان نجومی است.»

افراد فریب‌خورده زیادی را می‌شناسم 

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه «این کودکان فقط صاحب حساب هستند اما بازکننده حساب نبوده‌اند. از این‌رو باید با متخلفان اصلی برخورد قانونی و مالیات از آنها دریافت شود چراکه هدف اصلی سوءاستفاده‌کنندگان، فرار مالیاتی است.»

بیگلری که نماینده یکی از شهرهای مرزنشین غرب کشور یعنی سقز و بانه است، می‌گوید: «تاکنون افراد بسیاری که از کارت‌های بازرگانی‌شان سوءاستفاده شده هنوز نتوانستند سودجویان را پیدا کنند و همچنان گرفتار این ماجرا هستند.»

او برای این سخن خود به ذکر مثالی می‌پردازد و توضیح می‌دهد: «در شهرهای مرزی ایران بسیاری از افراد با وضعیت مالی نامناسبی با دریافت مبلغی بین دو تا سه میلیون تومان، کارت بازرگانی خود را از طریق واسطه‌ها به افرادی تحویل داده‌اند و اکنون باید میلیاردی مالیات پرداخت کنند. افرادی را از نزدیک می‌شناسم که کل زندگی آنها 10 تا 15 میلیون تومان هم نمی‌ارزد که با مشاهده رقم‌های میلیاردی برای پرداخت مالیات شوکه شده‌اند.» او درباره شیوه دریافت این کارت‌های بازرگانی از این افراد می‌افزاید: «ابتدا حسابی را به نام این افراد باز کردند تا ماهیانه 15 هزار تومان یا مبلغ میلیونی به حساب آنها واریز شود. این افراد نیز چون وضعیت مالی خوبی نداشتند قبول کردند. حال نه تنها پس از 3 تا 4سال به آنها پولی داده نشده بلکه متوجه شدند باید مبالغ میلیاردی به‌عنوان مالیات بپردازند.»

کارت بازرگانی ویژه تاجران است 

پرسشی که مطرح می‌شود این است که کارت‌های بازرگانی چگونه و باید برای چه کسانی صادر شود؟ بیگلری در این‌باره می‌گوید: «کارت بازرگانی ویژه تاجران است تا برای نوع کسب‌وکار خود از آن استفاده کنند. حالا اینکه گزارش بانک مرکزی درباره شناسایی 12 کودک زیر 10 سال با گردش مالی حدود 3500میلیارد تومان با ماجرای افرادی که کارت بازرگانی اجاره‌ای دریافت کرده اند ارتباطی دارد یا خیر، مشخص نیست. اما واقعیت این است که هر دوی این‌ها به نوعی با هدف فرار مالیاتی اتفاق افتاده است. این افراد متخلفانی هستند که می‌خواهند به اقتصاد کشور ضربه بزنند.» این نماینده مجلس می‌افزاید: «به هر حال اگر بانک مرکزی این موضوع را اعلام کرده باشد یقینا واقعیت دارد و باید با این قضیه و خاطیان آن برخورد شود. همچنین علاوه‌بر دریافت مالیات از متخلفان باید با آن‌ها برخورد قانونی شود.»

افراد نیازمند طعمه سودجویان می‌شوند

سخنان این نماینده مجلس درحالی است که طبق اخبار منتشر شده در رسانه‌های رسمی در سال‌های گذشته افرادی سودجو با فریب و اغفال افراد نیازمند و ساده‌ که اطلاع چندانی از قوانین ندارند، آنها را به گرفتن کارت بازرگانی تشویق می‌کنند و بعد، کارت صادر شده را در قبال مبالغی ناچیز از دارندگان می‌خرند یا اجاره می‌کنند. این افراد در مدتی که کارت، اعتبار دارد که حداقل یک‌سال است،با سوءاستفاده از این کارت، یعنی با گرفتن وکالت کاری تام‌الاختیار از دارنده کارت، مبادرت به صادرات و واردات کالا می‌کنند.

همچنین در بند 2 ماده 10 مقررات صادرات و واردات در خصوص چگونگی صدور کارت بازرگانی آمده است: «کارت بازرگانی توسط شعب اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران در تهران یا سایر شهرستان‌ها به نام متقاضیانی که در حوزه بازرگانی فعالیت دارند، صادر می‌شود. این کارت برای مدت یک سال با رشته فعالیت خاص حسب درخواست متقاضی صادر می‌شود که پس از تأیید وزارت صمت معتبر خواهد بود.»

این ماده قانونی درحالی در مقررات صادرات و واردات ذکر شده که طبق خبر منتشر شده در «ایسنا» سوابق گذشته نشان می‌دهد کارت بازرگانی حتی برای افراد بی‌سواد و ساکن در روستاها و در مناطق دورافتاده کشور هم صادرشده است به‌طوری که شرکت‌های بازرگانی با استفاده از کارت بازرگانی، میلیاردها تومان تجارت کرده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.