کاهش ۲۱ درصدی صدور چک در شهریور ماه

آمار جدید بانک مرکزی در خصوص کاهش چک‌های مبادله شده و برگشتی در شهریور ماه امسال در حالی منتشر شده است که بانک‌ها از اول آبان ماه موظف به رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی فاقد شکایت، ۳ سال پس از صدور «گواهی عدم پرداخت» شده‌اند. کاهش صدور چک می‌تواند نشان‌دهنده رشد بی‌اعتمادی در مبادلات بین افراد و ادامه‌دار بودن رکود اقتصادی باشد.

***

شواهد آماری

براساس آخرین آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده، نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در شهریورماه ۹۸ نسبت به مدت مشابه (شهریور ماه ۹۷)، به ترتیب حدود ۳۳ و ۳۰ درصد کاهش یافته است. البته این کاهش شامل چک‌های مبادلاتی نیز می‌شود که طی شهریور ماه سال گذشته تا شهریور ماه سال جاری، افت ۲۱ درصدی نشان می‌دهد. کاهش صدور چک می‌تواند نشان‌دهنده رشد بی‌اعتمادی در مبادلات بین افراد و ادامه‌دار بودن رکود اقتصادی باشد.

براساس این گزارش، در شهریورماه سال جاری، به ۷.۵ میلیون فقره چک به ارزش تقریبی ۸۳۴ هزار میلیارد ریال مبادله شده که از این مقدار، ۹.۲ درصد تعداد چک‌ها و ۱۳ درصد ارزش چک‌ها تسویه نشده و برگشت خورده است.

بر این اساس، در شهریور ماه سال گذشته، ۹.۷ میلیون فقره چک به ارزش حدودی ۹۰۹ هزار میلیارد ریال مبادله شده بود که از این مقدار حدود ۱۳.۹ درصد تعداد چک‌ها و ۱۷.۲ درصد ارزش چک‌ها تسویه نشده و برگشت خورده‌ بود.

قانون جدید چک

کارشناسان بانکی معتقدند تصویب و اجرای قانون جدید چک که در آبان ماه سال گذشته به تصویب رسید، علت اصلی روند کاهشی نسبت چک‌های برگشتی به چک‌ های مبادله‌ای در ماه های اخیر است. در این قانون، پیگیری قضایی چک برگشتی، بسیار ساده شده و زمان صدور اجراییه علیه صادر کننده چک بلامحل به کمتر از یک هفته کاهش پیدا کرده است.

رفع سوءاثر چک برگشتی پش از سه سال

هم‌چنین اخیرا بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که به واسطه آن، کلیه بانک‌ها از اول آبان ۹۸، مکلف به رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی فاقد شکایت، ۳ سال پس از صدور «گواهی عدم پرداخت» شدند. این اقدام، گامی مثبت در روند اجرای کامل‌تر قانون جدید چک به شمار می‌آید، و باعث رونق تولید و بیرون آمدن از بلاتکلیفی تولیدکنندگان می‌شود.

بخشنامه جدید بانک مرکزی

مدیر کل اعتبارات اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی اعلام کرد: پیرو بخشنامه 28 اسفند ماه 97 و بر اساس بند (و) تبصره 3 ماده ۵ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک (مصوب آبان ماه 97) بانک‌ها باید در صورت احراز عدم دعوی کیفری و حقوقی علیه چک توسط دارنده در خصوص چک‌هایی که 3 سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت آن‌ها سپری شده است نسبت به رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی با درج کد 6 اقدام کنند.

همچنین در ادامه آمده است: تا زمان راه‌اندازی سامانه استعلام طرح دعاوی کیفری و حقوقی علیه چک از سوی قوه قضاییه، بانک مربوطه باید نسبت به مکاتبه با «مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه» برای اخذ استعلام و احراز عدم دعوی کیفری و حقوقی در خصوص چک‌های مشمول مرور زمان سه سال اقدام کنند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.