بنیاد مستضعفان پشت کسبه سنگر گرفت!

همین ماه گذشته بود که رییس بنیاد مستضفعان وعده داد «تا نیمه دوم سال آینده از ساختمان جدید پلاسکو بهره‌برداری می‌شود.» اگرچه «پرویز فتاح» اعلام کرد که «تمام منابع مالی تامین است، مشکلی هم در مصالح ساختمانی وجود ندارد.» اما شهردار منطقه ۱۲ امروز از توقف ساخت این ساختمان به‌دلیل دریافت نکردن پروانه ساخت‌وساز از سوی این بنیاد خبر داده است. اتفاقی که یک عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران درباره آن به «فراز» می‌گوید: «همکاری شهرداری با بنیاد مستضعفان به اندازه‌ای بوده که برای تسریع امور، این بنیاد بتواند همزمان با گودبرداری، اقدام‌های قانونی را برای کسب پروانه انجام دهد اما تاکنون این بنیاد این کار را انجام نداده است.»

پس از نارضایتی برخی از کسبه آسیب‌دیده حادثه ریزش ساختمان پلاسکو از فضای جدید کاری‌، بدقولی دولت در ارایه تسهیلات به مغازه‌داران، اختلاف بین شهرداری و بنیاد مستضعفان با میراث فرهنگی بر سر مجوز ساخت، حالا شهردار منطقه ۱۲ به ایسنا گفته است: «از اردیبهشت‌ماه سال جاری بارها به مسوولان بنیاد مستضعفان هشدار داده و در جلسات متعدد از آنها خواسته شده تا نقشه‌های ساختمان جدید پلاسکو را به شهرداری ارایه کنند اما آنها تاکنون نقشه‌ای به شهرداری تحویل نداده‌اند.»

تاکید بر ایمن‌سازی پس از گودبرداری

سخنان علی‌محمد سعادتی درحالی است که فرو ریختن ساختمان پلاسکو به تخریب حدود ۶۰۰واحد تجاری و اداری و بیکاری حدود سه هزار کارگر منجر شد. عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه در آستانه سالگرد فاجعه پلاسکو هستیم، توضیح می‌دهد: «پس از آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو مثل هر مصیبت دیگری همه مسوولان داغ شدند و قول‌هایی دادند. سال 97 شهرداری تمام تلاش خود را برای ساخت ساختمان پلاسکو انجام داد. از همان ابتدا تاکید بر این بود که پس از آواربرداری، گودبرداری خطرناکی که به وجود آمده رفع خطر شود.»

به گفته شهربانو امانی «پس از این اتفاق، شورای تامین جلسه‌هایی را برگزار کرد تا ایمنی ساختمان به‌طور کامل تضمین شود. بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک مکلف شد تمامی نقشه‌های گودبرداری را تهیه و به نظام مهندسی و آتش‌نشانی تحویل دهد تا پس از تایید نقشه‌ها از سوی این دو نهاد، بتواند پروانه ساخت‌وساز را کسب کند اما تاکنون این کار را انجام نداده است.»

ما مجوز داشتیم

این سخنان امانی درحالی است که رییس شورای ساختمان پلاسکو پس از اظهارنظر شهردار منطقه 12 اعلام کرده است: «این تصمیم شهرداری هیچ ربطی به مجوز یا پروانه ساخت‌وساز ندارد چراکه براساس مصوبه کمیسیون ماده پنج شهر تهران، توافق‌نامه بنیاد مستضعفان شهرداری تهران و مصوبات و دستورالعمل‌های ابلاغ شده از سوی دستگاه‌های متولی دیگر، ساخت ساختمان پلاسکو مجوز داشته است.»

پس از گفت‌وگوی علیرضا تهرانی با ایسنا، امانی در این‌باره می‌گوید: «ایشان این صحبت‌ها را از خودش گفته است. کدام ماده قانونی لغو شده است؟ طبق قانون بنیاد مستضعفان باید عوارض بدهد و اگر پول ندارد جزو دیون بنیاد مستضعفان است. به عبارت دیگر، در این موارد بدهکاری بنیاد به شهرداری ثبت می‌شود. در واقع، این بنیاد با شهرداری تهاتر می‌کند.»

ادامه کار غیرقانونی

به گفته این عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران «درحالی شهرداری با بنیاد مستضعفان برای شروع ساخت این ساختمان همکاری داشته که حالا این نهاد عمومی اجازه ورود ماموران شهرداری به این طرح را نمی‌دادند و درحال انجام کار به‌صورت غیرقانونی بودند.»

تاکید امانی بر این است که «اگر قرار باشد بنیادهای عمومی که عام‌المنفعه هستند قوانین جاری را نادیده بگیرند و کسبه را درگیر این ماجرا کنند باید گفت فقط این مردم نیستند که باید به قانون احترام بگذارند. انتظار این است که بنیاد مستضعفان در اجرای قانون یعنی تحویل نقشه‌ها به نظام مهندسی و آتش‌نشانی و در نهایت گرفتن مجوز از شهرداری اهتمام کند.» این عضو شورای شهر تهران توضیح می‌دهد: «این بنیاد درحالی حقوق مکتسبه شهرداری را نادیده گرفته و در پرداخت عوارض و تامین پارکینگ تعلل می‌کند که تعدادی از کسبه پلاسکو آنجا منتظرند تا کار ساخت این ساختمان تمام شود و مغازه‌شان را پس بگیرند.»

شهرداری کسبه را ناامید کرد

این سخنان مسوولان درحالی است که به‌نظر می‌رسد هیچ‌کدام نمی‌خواهند قبول کنند که منشای توقف این پروژه دقیقا کیست و برای چیست؟ چراکه رییس شورای ساختمان پلاسکو هم در تازه‌ترین صحبت‌های خود گفته است: «در شرایطی که کسبه آسیب‌دیده ساختمان پلاسکو از قوت گرفتن مراحل ساخت‌وساز ساختمان پلاسکو امیدوار شده بودند با توقف این پروژه دوباره ناامیدی به زندگی آن‌ها برگشت و اساسا اینکه شهرداری شبانه جلوی ساخت پلاسکو را بگیرد، درست نیست.»

همین اظهارنظرها نشان می‌دهد شهرداری و بنیاد مستضعفان مدام توپ را به زمین دیگری می‌اندازند تا مقصر این ماجرا نباشند؛ کاری که کسبه پلاسکو قربانی آن هستند و سه سال در انتظار بازپس‌گیری ساختمانی هستند که معیشت‌شان در گرو برقراری آن بود و حالا باید اختلاف بین این دو نهاد را به نظاره بنشینند. مغازه‌دارانی که با احتساب خانواده‌های آن‌ها جمعیت زیادی را تشکیل می‌دهند. آن‌ها در آستانه سومین سالگرد ریزش ساختمان پلاسکو باید همچنان منتظر این اختلاف‌نظرها و بی‌مهری‌ها باشند درحالی که پس از این حادثه از رییس‌جمهوری گرفته تا شهردار و رییس وقت بنیاد مستضعفان همگی بر التیام درد این آسیب‌دیده‌ها تاکید کردند. حرف‌هایی که تا به حال فقط در حد حرف باقی مانده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.