آیا صادرات نفت ایران به صفر می‌رسد؟

یکی از اهدافی که آمریکا از تحریم ایران در نظر داشت به صفر رساندن فروش نفت ایران بود. آمریکا این بار این کار را با کمک عربستان انجام داد . جالب اینجاست که در دوره قبلی تحریم نفتی ایران به رغم اینکه نفت ایران به طور کامل از بازار خارج نشد و معافیت نفتی برای کشورهایی وجود داشت اما قیمت نفت در آن بازه به بیش از 100 دلار رسید اما در دوره اخیر تحریمها این اتفاق نیفتاد و قیمت نفت به بیش از 70 دلار نرسید. این امر نشان از همکاری کامل عربستان در پر کردن نفت ایران داشت.

اما این دوره شدیدترین تحریم‌ها بر ایران واقع شد به طوری که چند روز پیش اسحاق جهانگیری در کنفرانسی اعلام کرد درست است که صادرات نفت ایران به صفر نرسیده است اما حتی کشورهای دوست ایران هم تقریبا جرات اینکه از ما نفت بخرند را ندارند. در دور دوم تحریم‌ها ابتدا کشورها از واردات نفت ایران برحذر شدند و تنها هشت کشور ترکیه، کره جنوبی، ایتالیا، یونان،چین،تایوان، هند و ژاپن از تحریم نفتی ایران برای مدت کوتاه معاف شده بودند تا واردات نفت خود را از ایران به تدریج کاهش دهند. ابتدا اعلام شد که سه کشور یونان، ایتالیا و تایوان واردات نفت خود از ایران را به صفر رساندند. اما در اردیبهشت امسال بود که آمریکا اعلام کرد که دیگر معافیت نفتی را تمدید نخواهد کرد. از بین کشورهای باقیمانده ژاپن و کره به نوعی به آمریکا وابسته‌اند و به رغم درخواست کره برای تمدید معافیت نفتی اما عملی بر خلاف رضایت آمریکا انجام نخواهد داد. در سوی دیگر هند نیز اعلام کرد که جایگزین نفت ایران را پیدا کرده است. بنابراین آنطور که از شواهد بر می‌آید منظور از «دوستان ما» احتمالا کشورهای ترکیه و چین هستند که شاید همچنان با ترس و لرز از ایران نفت می‌خرند. واردات نفت ترکیه در حدود 100 هزار بشکه است و چین نیز حدود 500 هزار بشکه. احتمالا چین به طور عمده‌ای واردات نفت خود را از ایران کاهش داده است که فشار اقتصادی شدیدی بر دولت آورده است که ناچار شده برای آن اقدام به افزایش قیمت بنزین نماید. اخیرا بانک کونلون چین که در دور قبلی تحریم‌ها با ایران همکاری داشت نیز دیگر روابط اقتصادی چندانی با بانک‌های ایرانی ندارد و مشخص است که چین خرید نفت خود را به قدری کاهش داده که حتی بانکی که با پول نفت ایران تشکیل شده بود دیگر حاضر به معامله با طرف ایرانی نیست. از طرفی کشور مالزی نیز یکی از دوستان ایران است ممکن است ایران جهت دور زدن تحریم‌ها از آن برای صادرات مجدد به چین استفاده کند. صادرات نفت مالزی به چین در ماههای گذشته حدود 80 درصد افزایش یافته است. در حالیکه تولید نفت مالزی در یکسال گذشته تغییری نکرده است.

به نظر می‌رسد به رغم اینکه صادرات نفت ایران همچنان ادامه دارد و احتمالا نزدیک به 300 هزار بشکه در روز است (قبل از شروع تحریم نفتی جدید آمریکا صادرات نفت ایران به بیش از 2 میلیون بشکه بود)اما فکر اساسی باید برای دور زدن تحریم‌ها نماید چرا که آنطور که از شواهد پیداست روشهای قبلی دور زدن تحریم‌ها در دور جدید کارایی لازم را ندارد و باید روشهای جدیدتری را استفاده نمود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.