تحریم‌ها این‌بار یقه فوتبال را گرفت

فراز- سوسن نوری: «حساب‌های بانکی استراماچونی بلوکه شد، وکلایش با ارسال نامه‌ای به باشگاه استقلال پیغام دادند این مربی دیگر قادر به همکاری نیست.» خبر همین‌قدر کوتاه بود و البته شوکه‌کننده برای هواداران این تیم آبی‌‌پوش. یک عضو فراکسیون ورزش مجلس درباره این تصمیم سرمربی استقلال به «فراز» می‌گوید: «احتمالا از طرف حاکمیت ایتالیا برای ایشان پیامی آمده که پول‌های واریزی از کجا به حساب آمده و از آنجایی که ایران تحریم است، این اقدام او خلاف سیاست‌های بانکی ایتالیاست.» به گفته غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی «این اتفاق نتیجه اثرات تحریم است که مسوولان ورزش در زمان انعقاد قرارداد به‌نوعی درصدد دور زدن تحریم‌ها بوده‌اند، غافل از اینکه این‌بار تحریم‌ها ایران را دور می‌زنند.»

همین فردا برمی‌گردم

۹ برد و یک تساوی در ۱۰ بازی، نتیجه سکانداری سرمربی ایتالیایی تیم فوتبال‌ استقلال است که در حال حاضر این تیم را در صدر جدول لیگ فوتبال ایران قرار داده است. عملکردی بسیار خوب که استراماچونی را هم راغب به بازگشت و ادامه کار با این تیم می‌کند. او که ۱۳ ژوئن ۲۰۱۹ با قراردادی دو ساله به استقلال پیوست، در تازه‌ترین مصاحبه خود اعلام کرده است: «اگر مشکلات حل شوند، همین فردا روی نیمکت استقلال بازمی‌گردم.»

نگرانم تصمیمم پیامد سیاسی داشته باشد

استراماچونی در گفت‌وگو با اسکای اسپرتز ایتالیا گفته است: «پایان این مسیر جالب در فوتبال آسیا ناراحت‌کننده بود. بیش از هر چیز متاسف خواهم شد اگر تصمیم من پیامدهای سیاسی داشته باشد که هیچ ربطی به ورزش ندارند.» به گفته او «باشگاه با وجود قول‌های مکرر موفق نشد به تقاضای من پاسخ دهد و از نظر حقوقی در این لحظه نمی‌تواند با یک مربی حرفه‌ای رابطه داشته باشد. متاسفم که در حالی تیم را ترک کردم که بعد از ۶سال آن را به صدر جدول فوتبال ایران رساندیم. طرفداران تیم باورنکردنی هستند. بعضی بدخواهان گفتند دلیل این تصمیم من داشتن پیشنهاد از یک باشگاه ایتالیایی است. من تا این لحظه هیچ پیشنهادی نداشته‌ام و اگر مشکلات حقوقی حل شوند، من فردا روی نیمکت استقلال برمی‌گردم تا کاری که تا کنون انجام داده‌ایم را ادامه دهم.»

از تماشای تیم در کنار زمین تا غیبت

این سخنان او درحالی است که مشکلات استراماچونی با استقلال در مورد مسایل مالی به مدت‌ها پیش بازمی‌گردد. او شنبه ۱۶ آذر در تمرین استقلال حاضر شد اما تیم زیر نظر دستیاران او تمرین کرد. استراماچونی و دستیاران خارجی‌اش یکشنبه در تمرین استقلال غایب بودند و بازیکنان زیرنظر جواد زرینچه (سرپرست) و بهزاد غلامپور (مربی دروازه‌بان‌ها) تمرین کردند. آنطور که در خبرها آمده مدیرعامل و اعضای هیات مدیره استقلال یکشنبه شب تلاش کردند تا با استراماچونی صحبت کنند اما موفق به انجام این کار نشدند.

حساب آقای سرمربی چطور بلوکه شد؟

در نهایت این سرمربی ایتالیایی صبح دوشنبه ایران را ترک کرد در حالی که تیمش مقابل پیکان بازی داشت. او یک‌شنبه هفته جاری در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌های ایتالیایی قرار داد، از فسخ یک طرفه قراردادش با استقلال خبر داد. حدود ۱۶ ساعت پس از انتشار این خبر، باشگاه استقلال در اطلاعیه‌ای راجع به فسخ قرارداد استراماچونی توضیح داد. در این اطلاعیه عنوان شده که بلوکه شدن حساب‌های بانکی استراماچونی در ایتالیا باعث فسخ قرارداد با این مربی شده است. طبق اطلاعیه باشگاه استقلال، واریز پول از حسابی غیر از حساب ارزی باشگاه باعث شده که حساب‌های بانکی استراماچونی در ایتالیا بلوکه شود و به همین دلیل وکلای استراماچونی با ارسال نامه‌ای به باشگاه استقلال، اعلام کرده‌اند که این مربی ایتالیایی دیگر قادر به همکاری نیست.

هوادارانی که می‌خواهند استراماچونی برگردد

همین چند خط ماجرای ترک یک‌باره سرمربی‌ای را بیان می‌کند که حالا موجب شده تا هواداران استقلال در اعتراض به استعفای استراماچونی در مقابل ساختمان این باشگاه اعتراض کنند. آن‌ها صبح دوشنبه با سر دادن شعارهایی علیه سیاست‌های اتخاذ شده از سوی مسوولان این باشگاه و وزارت ورزش و جوانان خواستار استعفای آن‌ها شده‌اند.

ماجرا از اختیار مسوولان خارج بوده است

اتفاقی که به اعتقاد یک عضو فراکسیون ورزش مجلس جای تعجب دارد که هواداران مسوولان باشگاه و وزارت‌خانه را به باد فحش و ناسزا بگیرند چراکه ماجرای پیش آمده از اختیار آن‌ها خارج بوده و آن‌ها بی‌گناه هستند. آنطور که جعفرزاده‌ایمن‌آبادی پیش‌بینی می‌کند «از این به بعد قاطبه خارجی‌هایی که درحال حاضر با ایران همکاری می‌کنند و در کشور خودشان افراد سرشناسی هستند قطع همکاری خواهند کرد چون برای این کار در کشورشان احضار می‌شوند تا توضیح دهند پول‌های واریزی به حساب‌شان از کجا آمده، و چون پاسخ ایران است، مواخذه خواهند شد چراکه از نظر آن‌ها ایران قواعد بین‌المللی را رعایت نکرده است.»

احضار استراماچونی در ایتالیا

ارزیابی این نماینده مجلس از این اقدام استراماچونی این است که «او به‌دلیل همین احضار شدن، از ادامه همکاری با تیم استقلال پشیمان شده چون کار برایش سخت شده است با این توضیح که در کشورهای اروپایی همه‌چیز روی اصول و حساب و کتاب است. از طرف دیگر، بزرگترین مشکل مربیان خارجی موضوع اف‌ای‌تی‌اف است، بنابراین اتفاق عجیبی نیفتاده است. اگر یک صرافی چه در روسیه چه در ایتالیا اقدام به مبادله پول از ایران به کشور دیگری کند، تعطیل خواهد شد. بنابراین بپذیریم که با وجود تحریم و اف‌ای‌تی‌اف نباید از قواعد بین‌المللی فرار کرد. تا چند ماه دیگر پدری هم که فرزندش در خارج از ایران است نمی‌تواند برای او پول واریز کند چراکه همان قضیه مبادله پول از ایران به خارج و پولشویی مطرح می‌شود. هیچ نظام بانکی در دنیا با ایران کار نمی‌کند. اگر بانکی در جهان با ایران تبادل پول انجام دهد سایر بانک‌ها از ادامه کار با آن‌ها خودداری می‌کنند.»

تحریم‌ها این‌بار ما را دور زدند

جعفرزاده‌ایمن‌آبادی توضیح می‌دهد: «در زمان عقد قرارداد با این مربیان خارجی، فکر می‌کردیم می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم غافل از اینکه گاهی تحریم‌ها ما را دور می‌زنند، در واقع تحریم برای ایران مفسده‌هایی ایجاد کرده که خودش را در چنین اتفاق‌هایی نشان می‌دهد.»

در میان بلبشوی این روزهای فوتبال ایران، تنها کاری که از نمایندگان برمی‌آمد مطرح کردن استیضاح وزیر ورزش و جوانان بود که همین کار را هم کردند. آنطور که عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس خبر داده است ۳۰ نماینده، به‌دلیل اتلاف منابع مالی در تیم‌ملی فوتبال کشورمان و همچنین تیم باشگاهی استقلال، استیضاح وزیر ورزش را خواستار شده‌اند.

همراهی ظاهری نمایندگان با هواداران

موضوعی که جعفرزاده‌ایمن‌آبادی درباره آن می‌گوید: «اتفاقی که در مورد سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران افتاده مشابه سرمربی تیم استقلال است. البته در این مورد نمی‌توانم یکسری مسایل را بیان کنم؛ فقط اینکه فدراسیون فوتبال درباره انتخاب سرمربی تیم‌ملی کوتاهی کرده است. در واقع برای این کار، اقدام کارشناسی انجام نداده است. ایران درحالی با مارک ویلموتس قرارداد امضا کرده که سه برابر بیشتر از تیم فوتبال ساحل‌عاج به این سرمربی پرداخته است، این‌ها نشان می‌دهد فدراسیون کارنامه ایشان را به‌خوبی ارزیابی نکرده است. حالا اینکه چرا برخی نمایندگان خواستار استیضاح وزیر شده‌اند را من نمی‌دانم. اگرچه قصد طرفداری از آقای سلطانی‌فر را ندارم اما احتمالا نمایندگان به‌ظاهر قصد همراهی با هواداران فوتبال را دارند.»

تعطیلش کنید، برویم سر خانه و زندگی‌مان!

آنچه از این آشفتگی‌های فوتبال ایران در این چند روز به‌نظر می‌رسد این است که تحریم‌ها حالا یقه ورزش را محکم گرفته تا خودش را با قدرت به کشور نشان دهد. ورزشی که در این روزهای ناامیدکننده اقتصاد ایران می‌توانست حال و هوای مردم به‌ویژه دوست‌داران فوتبال را تغییر دهد اما انگار نوبت به ورزش رسیده تا تحریم‌ها آخرین ضربه را محکم‌تر به پیکره جامعه ورزشی و طرفداران آن وارد کنند؛ موضوعی که عمق آن با فسخ یک طرفه قرارداد سرمربی تیم‌ملی فوتبال و سرمربی تیم استقلال نمایان شده و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار ورزش ایران است. ماجرا وقتی بغرنج‌تر می‌شود که علی کریمی، هافبک ملی‌پوش استقلال به ایسنا گفته است: «ما بازیکنان این همه تلاش می‌کنیم و بعد این بلا را سر ما می‌آورند. ما را مسخره نکنید و تعطیلش کنید، برویم سر خانه و زندگی‌مان! فوتبال خیلی روان و راحتی با استراماچونی بازی می‌کردیم. مگر می‌شود به این راحتی از این تیم گذشت؟»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.