شب یلدا چقدر آب می‌خورد؟

فراز: دورهمی شب یلدا برای یک خانواده چهار نفره چقدر آب می‌خورد؟ حالا همین خانواده اگر بخواهند دورهمی کوچک خانواده خود را با چند نفر از اقوام یا دوستان‌شان سهیم شوند، باید متحمل چه هزینه‌ای شوند؟ در موقعیتی که خانواده‌ای به‌دلایلی از جمله ازدواج فرزندش، مجبور به برپایی مهمانی شب یلدا باشد، چه میزان باید پول بپردازد تا یک سفره معمولی را برای شب یلدا پهن کند؟ این‌ها سوالاتی است که می‌توانید پاسخ آن را از مشاهده خبرنگار «فراز» از قیمت خوراکی‌های مختلف، از آجیل گرفته تا میوه یلدا، در چند استان ایران دریافت کنید.

هفت خان اقتصادی و افزایش قیمت کالاها هم نمی‌تواند مهمانی شب چله، طولانی‌ترین شب سال، را از ایرانی‌ها بگیرد؛ بسیاری از مردم هرطور شده برای این شب برنامه‌‌ریزی می‌کنند که یا با اهل خانه دور یک سفره جمع شوند، فال حافظ بگیرند و تنقلات بخورند یا خانه دوستان و خویشان‌شان بروند و شبی خاطره‌انگیز را رقم بزنند یا دل را به دریا بزنند و چند نفری را در این شب پر خرج، به خانه‌شان دعوت کنند.

میوه‌های رنگارنگ، آجیل‌های خوشمزه، خوراکی‌های جوراجور و حتی صرف یک شام لذیذ در کنار دیگران البته که لذت‌بخش است اما وقتی پای هزینه‌ها به میان می‌آید غصه را هم به دل بعضی پدر و مادرها می‌نشاند هرچند که شاید هیچ‌کس از این نگرانی آن‌ها از مانده حساب‌شان در پایان دی‌ماه باخبر نشود. رسم است دیگر، کوچک و بزرگ، زن و مرد هم نمی‌شناسد. همگی دوست دارند شب یلدا را خوش بگذرانند حتی اگر تورم امان آن‌ها را بریده باشد.

چله تبریزی‌ها چند؟

خبرنگار «فراز» سری به کوچه و خیابان‌های چند شهر ایران زده تا قیمت‌های میوه و آجیل را ارزیابی کند. به‌عنوان مثال تبریزی‌ها برای خرید یک کیلو انار باید ۹هزار تومان، پرتقال پنج هزار تومان، سیب ۴۵۰۰تومان، نارنگی چهار هزار تومان، موز ۱۴هزار تومان، خرمالو هشت هزار تومان، خیار پنج هزار تومان و هندوانه متوسط ۲۵هزار تومان بپردازند.

همین خانواده تبریزی برای گذاشتن فقط نیم‌کیلو تخمه افتابگردان بر سر سفره یلدای‌شان باید ۱۷هزار تومان هزینه کنند. خرید نیم‌کیلو آجیل هم برابر با پرداخت 70هزار تومان است. اگر اهل خوردن لبو هم باشند باید برای یک کیلو لبو ۱۰ هزار تومان کنار بگذارند. شیرینی تر هم که جزو واجبات این شب است، خرید یک کیلو از آن یعنی پرداخت ۴۰هزار تومان. خریدن یک کیلو قرابیه تبریز هم ۷۰هزار تومان خرج برمی‌دارد. اگر بخواهند سفره‌ای رنگی‌تر داشته باشند باید در کنار همه خوراکی‌های قبلی، باقلای کیلویی ۱۵هزار تومانی، پشمک لقمه‌ای ۲۵ و پشمک معمولی ۱۵هزار تومانی و ذرت حجیم شده بسته‌ای ۱۰هزار تومانی بگذارند.

این عدد و رقم‌ها یعنی یک خانواده تبریزی برای داشتن همه این خوراکی‌ها و میوه‌ها، البته فقط خرید یک کیلو، بدون احتساب شام و هزینه‌های متفرقه، برای یک شب و به مقدار کمی خوراکی و میوه باید 346هزار تومان بپردازد.

206هزارتومان؛ خانواده 6نفره بدون مهمان

از غرب ایران سری به شرق ایران می‌زنیم تا از بازار سیستان‌وبلوچستان در شب یلدا باخبر شویم. مردم این استان برای خرید یک کیلو انار باید هشت هزار تومان، یک کیلو پرتقال چهار هزار تومان، یک کیلو سیب پنج هزار تومان، یک کیلو نارنگی چهار هزار تومان و هندونه متوسط ۱۵هزار تومان بپردازند. از تخمه هم که نمی‌شود گذشت، خانواده سیستان‌وبلوچستانی برای خرید یک کیلو تخمه هندوانه معمولی باید ۳۰هزار تومان، یک کیلو آجیل شب یلدای معمولی ۱۲۰هزار تومان و یک کیلو شیرینی ۲۰هزار تومان کنار بگذارد. جمع این‌ها باز هم بدون هزینه شام برای یک خانواده سیستان‌وبلوچستانی 206هزار تومان آب می‌خورد البته اگر مهمان نداشته باشند و خانواده در حد 6 یا هفت نفر باشد.

100هزار تومان بدون خوراکی‌های معروف

اما شب یلدا در نصف جهان چگونه می‌گذرد؟ اصفهانی‌ها هم وضعیت مشابهی با دیگر ایرانی‌ها دارند. آنطور که خبرنگار «فراز» از قیمت میوه‌ها یاداشت‌برداری کرده، در این شهر انار کیلویی 6هزار تومان، پرتقال 5500هزار تومان، نارنگی 5500هزار تومان، سیب 4500هزار تومان، خیار3500هزار تومان و هندوانه متوسط حدود ۲۰هزار تومان است. برای خرید نیم‌کیلو تخمه ۱۹هزار تومان و نیم‌کیلو شیرینی هم باید ۲۰هزار تومان بپردازند. مجموع هزینه شب یلدای بسیار ساده برای خانواده اصفهانی بدون پشمک، پولکی، گز، برشتوک، نبات زعفرانی، سوهان و البته بدون حساب هزینه شام حدود 100هزار تومان خواهد شد.

هزینه یک خانواده 4نفره لرستانی

سری به سرزمین چشمه‌ها، سراب‌ها، تالاب‌ها و آبشارها یعنی لرستان بزنیم تا بدانیم شب یلدای مردمان این نقطه از ایران چقدر هزینه‌بر است. به گزارش خبرنگار «فراز»، قیمت یک کیلو انار در این استان هفت هزار تومان، پرتقال 3500هزار تومان، سیب پنج هزار تومان و نارنگی پنج هزار تومان است. برای خریدن یک کیلو شکلات هم باید ۶۰هزار تومان، یک کیلو پسته بین ۱۸۰ تا ۲۰۰هزار تومان، تخمه سفید ۶۰هزار تومان، تخمه ژاپنی‌ ۶۵هزار تومان، کشمش 50هزار تومان، نخودچی ۲۴هزار تومان، گردو ۵۵هزار تومان و گندم‌ شیر هفت هزار تومان به فروشنده‌ها پرداخت کند. سرجمع این مبالغ برای یک خانواده لرستانی که بخواهد از هر میوه یک کیلو و از هر آجیل نیم‌کیلو بخرد مبلغی حدود 300هزار تومان می‌شود که فقط هزینه میوه و تنقلات آن‌هاست که احتمالا با توجه به میزان درنظر گرفته شده، پاسخگوی خانواده حداکثر چهارنفره است.

حداقل 200هزار تومان بدون شام بدون مهمان

در کردستان هم چندان اوضاع شب یلدا خوب نیست چراکه طبق مشاهده میدانی خبرنگار «فراز» قیمت یک کیلو پرتقال در این شهر، چهار هزار تومان، انار بین هفت تا 11هزار تومان، نارنگی پنج هزار تومان، سیب هفت هزار تومان، موز بین 13 تا 15هزار تومان و لیموشیرین پنج هزار تومان است. خرید یک کیلو آجیل هم برابر با پرداخت حداقل 100هزار تومان و نیم‌کیلو شیرینی هم  حدود 55هزار تومان است. یک خانواده کرد هم برای برگزاری یک شب چله ساده بدون خرج شام و بدون اینکه مهمانی دعوت کند، باید حداقل 200هزار تومان هزینه کند.

با سفر یلدایی کوتاه به شهرهای مختلف ایران، امید که شب یلدای همه خانواده‌های ایرانی گرم و شاد و پر از امید باشد و جمع همگی جمع.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.