تسهیلات نجومی برای کارمندان خاص

برخی بانک ها به مدیران و کارمندان خود وام با بهره 1 درصد اعطا می کنند

تسهیلات خاصی که در سال‌های گذشته به برخی مدیران بانک‌های دولتی و نیمه دولتی با عنوان وام‌های نجومی پرداخت شده افکار عمومی را نسبت به تفاوت اعطای وام و تسهیلات خرد به عموم مردم و وام‌هایی با مبالغ کلان به افراد خاص حساس کرده است. این موضوع با انتشار خبر اعطای وام‌هایی با مبالغ قابل‌توجه، سودهای پایین و مدت زمان بازپرداخت طولانی به اعضای هیئت مدیره و برخی کارکنان بانک ملت بار دیگر به مرکز توجه تبدیل شده است. پرداخت وام‌های خاص به مدیران بانک‌های نیمه‌دولتی محدود به بانک ملت نیست و پیشتر گزارش‌های مشابه از بانک‌‌های صادرات و تجارت نیز منتشر شده بود.

مدیران بانک ملت و وام‌های یک درصدی
براساس سندی که روز شنبه وب‌سایت «نود اقتصادی» منتشر کرد، بانک ملت به اعضای هیئت‌مدیره و برخی کارکنان خود رقم‌های قابل‌توجهی وام با نرخ سود ۱، ۲، ۷ و ۱۰ درصد داده است که زمان بازپرداخت این وام‌ها نیز عمدتا شامل ۱۸۰ماه، ۲۰۰ ماه، ۲۶۰ ماه و ۲۸۸ ماه و … است. براساس سند منتشر شده در این وب‌سایت محمد بیگدلی مدیر عامل و عضو هیأت مدیره بانک ملت، علیرضا لگزایی عضو هیأت مدیره و قائم مقام مدیرعامل، بهمن اسکندری عضو هیأت مدیره، محمد تقی صمدی عضو هیأت مدیره، مرتضی نجف عضو هیأت مدیره، سعید نصری عضو هیأت عامل و محمود اخلاقی عضو هیأت عامل که همگی از مدیران اصلی بانک هستند مبالغی را با اقساط بلند مدت و سود بسیار پایین در برخی موارد صفر درصد دریافت کردند.

پاسخ بانک ملت
روابط عمومی بانک ملت در واکنش به خبر مذکور توضیحاتی منتشر کرد. در این توضیحات گفته شده «کارکنان بانک یکی از پرکارترین و کلیدی‌ترین مشاغل اقتصادی جامعه هستند و همچون کارکنان دیگر سازمان های دولتی و غیردولتی از برخی مزایای معیشتی مانندتسهیلات مسکن و ضروری برخوردارند». بانک ملت مدعی شده اعطای تسهیلات به کارکنان و مدیران این بانک بر اساس قوانین و مقررات رایج در سیستم بانکی کشور و بر پایه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی بوده است. همچنین در این نامه گفته شده «بخشی از این تسهیلات تحت عنوان تسهیلات ضروری کارکنان با نرخ 1 % و دوره بازپرداخت حداکثر 15 ساله پرداخت می‌گردید که از سال 1395 به موجب نامه شماره 179594/95 مورخ 07/06/1395 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با استناد به مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ آن به 10 درصد افزایش یافت و از تاریخ مزبور هیچ گونه تسهیلات رفاهی با نرخ کمتر از نرخ مذکور به مدیران و کارکنان پرداخت نشده است».

بانک صادرات
ماجرای پرداخت وام‌های خاص به مدیران بانک‌ها محدود به بانک ملت نیست. تعدادی از مدیران ارشد بانک صادرات نیز، در سال‌های گذشته وام‌های خاضی دریافت کرده‌اند. علاوه بر مبالغ قابل توجه تسهیلات مذکور، سود و اقساط پرداختی نیز با ویژگی‌های متفاوتی نسبت به وام‌های پرداختی به سایر اقشار همراه بود.
علی حاجی‌پور معاون سابق شعب و بازاریابی بانک صادرات و امیر یوسفیان معاون سابق اعتبارات این بانک طی سال‌های تسهیلات متعددی دریافت کرده‌اند که رقم آن بیش از ۱۰۰ میلیون تومان با سود ۱ درصد و مدت زمان پرداخت ۱۸۰ ماه یعنی ۱۵ سال است. حاجی‌پور و یوسفیان که در زمان دریافت این تسهیلات از مسئولان ارشد بانک صادرات بودند در یک روز موفق به اخذ مصوبه دریافت این تسهیلات شده‌اند. همچنین این دو مسئول بانک صادرات در سال ۹۵ مجموعا ۱۰۰ میلیون تومان دیگر با سود ۱۰ درصد و با اقساط ۱۸۰ ماهه دریافت کرده‌اند که این تسهیلات نیز دقیقا در یک روز برای هر دو مسئول، تصویب شده است.
همچنین در اوایل دولت یازدهم، دو مسئول مذکور هر کدام ۶۵ میلیون تومان وام تسهیلات دریافت کرده بودند که مدت بازپرداخت آن برای علی حاجی‌پور ۳۰۰ ماه یعنی ۲۵ سال و برای امیر یوسفیان ۲۸۹ ماه یعنی ۲۴ سال تعیین شده است.

بانک تجارت
صورت‌های مالی بانک تجارت در سال ۹۶ نشان می‌دهد محمد ابراهیم مقدم نودهی مدیرعامل سابق بانک تجارت که چند سالی در این سمت حضور داشته در دوران مدیرعاملی خود در سال‌های اخیر مجموعا پنج وام از بانک تجارت دریافت کرده است.
از میان این پنج وام کمترین مبلغ 8 میلیون تومان و از نوع وام مسکن است که در آذرماه سال 1387 تصویب شده است. جدیدترین وام دریافتی مدیرعامل سابق بانک تجارت در سال ۹۵، به مبلغ ۴۷۸ میلیون تومان بوده است. سود این وام ۴۷۸ میلیون تومانی تنها دو درصد و مدت زمان بازپرداخت آن نیز ۱۲۰ ماه بوده است.
طبق بخش دیگری از گزارش بانک تجارت، مدیرعامل بانک مذکور مجموعا طی سالهای اخیر 577 میلیون تومان وام دریافت کرده که از جمله آن، وام 52 میلیون تومانی در سال 1387 با سود تنها 1 درصد و مدت پرداخت 112 ماهه است. او همچنین در سال 1392 وام 28 میلیون تومانی از نوع جعاله با سود 12 درصد دریافت کرده که مدت بازپرداخت آن 51 ماه است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. مجتمع تجاری اوپال-سرمایه گذاری در کانادا می‌گوید

    مجتبی مقیم امانی و پسر تازه به دوران رسیده اش علیرضا مقیم امانی و شرکت حفارپایدار تهران رو سرچ کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.