جدال تازه بر سر تصویب CFT

ارسال پیامک های تهدید این بار برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با نزدیک شدن به موعد نهایی FATF

در حالی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام CFT را برای امنیت ملی خطرناک و بدتر از برجام دانسته است که «غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی»، عضو «کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس در گفت‌وگو با «فراز» دخالت این مجمع در این موضوع را خلاف قانون اساسی و از هر جهتی، بی‌وجه عنوان می‌کند.

چانه‌زنی درباره تصویب یا تصویب نشدن لوایح مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم، «سی‌اف‌تی» و کنوانسیون «پالرمو» در ماه‌های اخیر با کش‌وقوس فراوان همراه بوده و حالا به مرحله‌ای رسیده که پیامک‌های عجیببی عمدتا بدون امضا به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده؛ با این مضامین که «حضرت زینب و امام زمان(عج) از تصویب FATF ناراضی هستند، به امام بی‌وفایی نکنید.» در واقع با این پیامک‌ها موافقان این لوایح به خیانت متهم شده‌اند.

حضرت زینب ناراضی‌اند

«محمد صدر»، عضو مجمع تشخیص مصلحت در این‌باره به خبرآنلاین گفته است: «در پیامک‌ها آمده: این لوایح را تصویب نکنید. تصویب این لوایح خیانت به خون شهدا و بی‌وفایی به امام است. در میان این پیامک‌ها تهدید هم وجود دارد. به هر حال در همه آنها از امام زمان(عج) گرفته تا امام و انقلاب توصیه شده است خیانت نکنیم و پاسخگو هم باشیم.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در گفت‌وگو با جماران توضیح داده است: «برخی از این پیام‌ها نیز به نارضایتی امام زمان(عج) از تصویب این لوایح اشاره می‌کنند و تعدادی هم نوشته‌اند حتما حضرت زینب(س) از تصویب این لوایح ناراضی‌اند.» او همچنین با اشاره به اینکه دقیق حدود ۳۰ تا ۳۵ پیامک ارسال شده است، گفته است: «در پیامک‌ها آمده این لایحه ننگین را تصویب نکنید. تصویب آن ذلت‌بار است. امام زمان و حضرت زینب را در نظر بگیرید که اگر رأی دهید از شما راضی نیستند. پاسخ مردم را باید بدهید و…» بنا به گفته صدر «پیامک‌ها اصلاً امضا ندارند و عمدتاً از طرف ملت ایران صحبت می‌کنند.

پیامک‌هایی از حوزه علمیه خواهران

مجید انصاری، دیگر عضو این مجمع نیز درباره استان‌هایی که احتمالاً بیشترین پیام را ارسال کرده‌اند، اعلام کرده است: «از مکان‌های مختلف ارسال شده، حتی بعضی‌ها با عنوان حوزه علمیه خواهران ارسال شده و برخی به اسم اشخاص است.»

این رفتارهای قابل‌تامل که منشای آن معلوم نیست درحالی است که عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دقیقا به چنین روندی در ماه‌های گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: «تصویب یا عدم تصویب اف‌ای‌تی‌اف در مسیرهایی غیرکارشناسی قرار گرفته و افرادی در آن مداخله کرده‌اند که خلاف قانون است. به‌عنوان مثال ائمه جمعه با استفاده از تریبون‌هایی که در اختیار دارند حرف‌هایی به زبان می‌آورند که کار را خراب کرده‌اند. بیان این افراد به‌گونه‌ای است که با تصویب آن، انگار خیانتی رخ خواهد داد.»

حرف‌های دشمن‌شادکن

به گفته جعفرزاده‌ایمن‌آبادی «اف‌ای‌تی‌اف، سی‌اف‌تی و پالرمو موضوعاتی تخصصی هستند بنابراین باید در فضای تخصصی هم بررسی شوند. به‌قول امام کاری نکنیم که دشمن از آن کار ما خوشحال شود اما صحبت‌هایی که از سوی مسوولان مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان می‌شود دشمن‌شادکن است درحالی که ضرورتی ندارد این مجمع اظهارنظری در این‌باره داشته باشد. این لوایح سال گذشته در مجلس تصویب شد. رهبری انقلاب نیز دخالتی در این‌باره نکردند و کار را به دولت و مجلس سپردند.»

کفش ما ریگ دارد

تعبیر این نماینده مجلس از نحوه برخورد مخالفان با اف‌ای‌تی‌اف این‌گونه است: «منتقدان این لوایح با کش دادن تصویب این موضوع در واقع به دنیا می‌گویند کفش ما ریگ دارد و همین برای کشور ایجاد زحمت می‌کند چراکه عملا با مخالفت برای پیوستن به این کنوانسیون‌ها داریم اعلام می‌کنیم که ایران به تروریسم کمک می‌کند یا اینکه وارد مباحثی همچون پول‌شویی یا خدایی نکرده قاچاق انسان و اسلحه شده است.»

به اعتقاد جعفرزاده‌ایمن‌آبادی «ایران می‌تواند به صورت مشروط به اف‌ای‌تی‌اف و سی‌اف‌تی بپیوندد چراکه بند دو این معاهده اجازه می‌دهد برخی کشورها با شروط به ان ملحق شوند. به‌عنوان مثال ما می‌توانیم با تصویب این لوایح بگوییم ما می‌خواهیم به فلان جا کمک کنیم.»

خودتحریمی و خسارت به کشور

تاکید نماینده مردم رشت در مجلس بر این است که «نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف یعنی اینکه ما خودمان را تحریم می‌کنیم. در واقع دشمنان‌مان را خوشحال خواهیم کرد. علاوه‌بر همه این‌ها، خسارت فراوانی به کشور وارد می‌شود که غیرقابل جبران خواهد بود.»

سخنان این نماینده مجلس درحالی است که شمارش معکوس برای اتمام فرصت ایران در تصمیم‌گیری درباره FATA آغاز شده چراکه اف‌ای‌تی‌اف ٢٦مهر امسال برای آخرین بار مهلت ایران به‌منظور پیوستن به لوایح پول‌شویی را چهار ماه دیگر تمدید کرد. حالا هم این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام درحال بررسی است.

شتابزدگی را به مصلحت نمی‌دانیم

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین اظهارنظر خود در این مورد اعلام کرده است که «دو مورد از این لوایح با کمترین اشکال در مجمع تصویب شد اما دو مورد شامل کنوانسیون‌های پالرمو و CFT به علت ابهامات بسیاری که درباره آن مطرح بود، به حضور نمایندگان مجلس و دولت در جلسات مجمع نیاز داشت؛ بنابراین آنچه اکنون می‌توانیم اعلام کنیم این است که پیوستن به CFT در حال بررسی است و ما شتابزدگی در این‌باره را به مصلحت نمی‌دانیم. اگر کار شتابزده و بدون تصویر روشن انجام شود ممکن است اعضای مجمع آن را رد کنند که اگر چنین شود این موضوع نیز ممکن سبب بروز مشکل شود، چون قوانینی که مجمع تصویب می‌کند تا مدت‌ها قابل اصلاح و تغییر نیست و این هم ممکن است مشکل دیگری به‌وجود آورد.»

همین سخنان رضایی حاکی از آن است که پرونده اف‌ای‌تی‌اف در آستانه اتمام مهلت ایران برای اعلام پیوستن یا نپیوستن به آن همچنان روی میز مسوولان باز است درحالی که در صورت ملحق شدن به آن به عقیده برخی باعث برقراری ارتباط سیستم بانکی ایران با جهان خواهد شد و نپیوستن ایران به آن تیر خلاص به سیستم بانکی کشور است که به‌علت تحریم‌ها به‌شدت آسیب دیده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.